„Neeilinė situacija supurtė mus visus

2020-ieji į rajono istoriją įeis kaip permainų, pasiekimų ir rekordų metai

Jonas MARCINKUS

Baigiantis metams visada norisi apžvelgti, kuo jie mums buvo ypatingi, kokių permainų ir naujovių atnešė į mūsų gyvenimus, kokie ryškiausi projektai pakeitė rajono veidą…

Palydėdami senuosius, 2020-uosius metus, kalbinome Radviliškio rajono savivaldybės vadovus: rajono mero pavaduotoją, laikinai einantį mero pareigas, Mindaugą Pauliuką, rajono savivaldybės administracijos direktorę Jolantą Margaitienę ir jos pavaduotoją Justiną Pranį.

Metai buvo labai nelengvi

„Kiekvieni metai turi savų pliusų ir minusų. Šie metai buvo labai nelengvi, nes COVID-19 pandemija pakeitė visų mūsų gyvenimus, atnešė daugybę naujų iššūkių, o problemoms spręsti teko ieškoti naujų metodų ir galimybių“, – metus apibūdina savivaldybės administracijos direktorė J. Margaitienė.

Anot administracijos direktorės, prasidėjus karantinui teko skubiai perorganizuoti visą savivaldybės, sveikatos, švietimo, kultūros ir socialinės apsaugos įstaigų darbą.

„Plintantis virusas vos per keletą dienų privertė surasti būdus, kaip visas paslaugas teikti nuotoliniu būdu. Tai buvo didelis iššūkis mums visiems – ir savivaldybės bei jai pavaldžių įstaigų darbuotojams, ir rajono gyventojams. Nuotolinis darbas ir nuotolinis aptarnavimas iš pradžių buvo priimtinas ne visiems, o ypač vyresnio amžiaus žmonėms, kurie ne visi moka ar turi galimybes naudotis kompiuteriu ar internetu. Bet dabar dauguma žmonių jau įprato prie pokyčių: vieni buvo priversti patys pasitobulinti savo kompiuterinio raštingumo įgūdžius, kitiems padėjo jų vaikai ar kaimynai. Pastebiu, kad kuo toliau, tuo daugiau žmonių pradeda įprasti prie pasikeitusių gyvenimo aplinkybių. Neeilinė situacija supurtė mus visus, bet iš jos išeisime sustiprėję, įgiję naujų įgūdžių ir naujos patirties“, – viliasi J. Margaitienė.

Į darbą ėjo kaip į karą

Administracijos direktorei pritaria ir jos pavaduotojas J. Pranys, kuriam irgi teko didžiulė atsakomybė sprendžiant koronaviruso infekcijos plitimo problemas, nes jam buvo patikėtos Radviliškio rajono savivaldybės ekstremalių situacijų operacijų centro koordinatoriaus pareigos.

J. Pranys neslepia, kad darbo krūviai per pirmąją pandemijos bangą buvo didžiuliai, nes niekas neskaičiavo valandų, o jeigu reikėjo, dirbo ir per naktį.

„Daugybę valandų dirbome spręsdami įvairius koronaviruso pandemijos prevencijos klausimus: kaip skubiai papildyti asmens apsaugos priemonių rezervą, kaip šias priemones paskirstyti sveikatos priežiūros ir kitoms savivaldybės įstaigoms, kad nė vienai jų apsaugos priemonių nepritrūktų. O kur dar viešųjų erdvių ir patalpų dezinfekcijos planavimas, tinkamų patalpų paieškos asmenų izoliacijai, besiizoliuojančių asmenų kontrolės užtikrinimas, darželio grupių vaikams, kurių tėvai dalyvauja apsaugant visuomenę nuo koronavirusinės infekcijos plitimo, steigimas, savanorių būrimas ir jų paramos organizavimas teikiant socialinę pagalbą labiausiai pažeidžiamoms gyventojų grupėms… Šalies valdžia kartais net po keletą kartų per dieną keitė karantino taisykles ir tvarkas, o mums prie jų teko žaibiškai prisitaikyti, todėl kiekvieną rytą į darbą ėjome kaip į karą, nes nežinojome, kas laukia, kokie nauji nurodymai atskries iš Vilniaus ir kaip juos reikės įgyvendinti“, – pandemijos išbandymus prisimena Ekstremalių situacijų operacijų centro koordinatorius.

Daug pokyčių – sveikatos priežiūros įstaigose

Ypač daug pokyčių vyko sveikatos priežiūros įstaigose. Rajono vadovai pripažįsta, kad nėra vieno recepto, kaip siaučiant pandemijai geriausiai organizuoti sveikatos priežiūros įstaigų veiklą. Ligos protrūkio neišvengta ir Radviliškio ligoninėje, bet su panašiomis problemomis susiduria ne tik Lietuvos, bet ir viso pasaulio gydymo įstaigos. Šiandien Lietuvoje turbūt nerastume nė vienos ligoninės, į kurią nebūtų prasmukęs klastingasis virusas.

„Gerai, kad ėmusis griežtų priemonių koronaviruso plitimą Radviliškio ligoninėje pavyko gana greitai sustabdyti ir šiuo metu mūsų ligoninėje jau gydomi COVID-19 susirgę pacientai, čia veikia karščiavimo klinika“, – sako Ekstremalių situacijų operacijų centro koordinatorius J. Pranys.

Rugsėjo 15 dieną prasidėjus antrajam koronaviruso ligos protrūkiui rajone, Radviliškyje pradėjo veikti COVID-19 ligos patikros punktas Radviliškio gyventojams, kuriame pirmą kartą Lietuvoje pradėtas masinis Radviliškio rajono gyventojų tyrimas dėl pavojingojo viruso.

Laikinai einantis mero pareigas M. Pauliukas neabejoja, kad didelis proveržis medicinos srityje – tai mūsų rajone įkurta mobilioji brigada, kurioje dirbs bendrosios praktikos slaugytojas, slaugytojo padėjėjas ir kineziterapeutas. Ši mobili brigada teiks ambulatorinės slaugos paslaugas Radviliškio rajono pirminės sveikatos priežiūros centro pacientams, kuriems nustatytas nuolatinės slaugos arba nuolatinės priežiūros poreikis su dideliais specialiaisiais poreikiais, jų namuose.

„Tikiuosi, kad pradėjus teikti mobiliosios brigados paslaugas, Radviliškio rajono pirminės sveikatos priežiūros centro paslaugos bus modernizuotos, priartintos prie dabarties realijų ir leis greičiau aptikti gyvybei ir sveikatai pavojingus pokyčius, per dieną bus aptarnaujama daugiau pacientų. Sunkius ligonius prižiūrintys slaugytojai ir medikai savo darbą galės atlikti greičiau, operatyviai suteikti reikiamą pagalbą ir gydymą“, – pasakoja M. Pauliukas.

Atnaujintos mokyklos laukia sugrįžtančių vaikų

Kitas nemenkas iššūkis – visos švietimo sistemos perorganizavimas, nes per trumpą laiką reikėjo pereiti prie nuotolinio mokymo. „Viena vertus, džiaugiamės, kad švietimo įstaigoms, mokytojams tėvams ir vaikams pavyko pereiti prie nuotolinio mokymo, bet tuo pačiu ir liūdna, kad abiturientai negalėjo pakankamai gerai pasirengti abitūros egzaminams, kad pradinukai negali gauti reikalingo ugdymosi starto. Mano nuomone, nuotolinis mokymas vis dėlto negali visavertiškai pakeisti kontaktinio ugdymo proceso“, – įsitikinusi J. Margaitienė.

Pasak pašnekovų, dar vasarą, atslūgus pirmajai viruso plitimo bangai, nebuvo žinoma, ar mokiniai rudenį galės grįžti į mokyklas, tačiau buvo daroma viskas, kad mokiniams ir mokytojams jose būtų saugu ir jauku.

Artėjant naujiems mokslo metams rajono švietimo įstaigose buvo įgyvendinama projektų beveik už pusę milijono eurų, skirtų iš savivaldybės biudžeto. Direktorės žodžiais, visoms mokykloms buvo skirta lėšų kabinetams, laiptinėms, koridoriams, valgykloms remontuoti.

Pašnekovai viliasi, kad nuotolinis mokymas netruks amžinai ir jau ateinančiais metais mokiniai galės grįžti į atnaujintas klases ir mokyklų erdves.

Rajono mero pavaduotojas, laikinai einantis mero pareigas, M. Pauliukas tikisi, kad Radviliškio rajone pavyks pradėti įgyvendinti sveikos ir aktyvios mokyklos rajone koncepciją, kad daugiau dėmesio bus skirta mokinių mitybai ir vaikų aktyvinimui. „Tikiuosi, kad pavyks susitarti dėl „švediško stalo“ maitinimo koncepcijos, kad maisto produktus – daržoves, vaisius, mėsą, žuvį, – tiektų mūsų rajono ūkininkai ar maisto produktų perdirbėjai, ir būtų novatoriška, jei tą maistą, prižiūrint specialistams, ruoštų patys mokiniai, o maistas visiems mokiniams būtų nemokamas“, – savo planus atskleidžia M. Pauliukas.

Kai kuriose srityse pasiekta net rekordų

Rajono vadovai džiaugiasi, kad nepaisant koronaviruso keliamų iššūkių suplanuoti ir įgyvendinami projektai rajone nesustojo, o kai kuriose srityje net pasiekta rekordų.

Besibaigiantieji 2020-ieji metai į Radviliškio rajono istoriją įeis ne tik kaip „kovido“ pandemijos metai, bet ir kaip gatvių bei kelių asfaltavimo proveržio laikotarpis. Tiek daug ir intensyvaus darbo prie Radviliškio rajono kelių remonto projektų, kiek buvo šiais metais, dar nėra buvę.

„Gana šiltas ruduo, lankstūs rangovai ir darbštūs kelininkai leido pasiekti žymų rezultatą kelių ir gatvių tvarkymo srityje – išasfaltuota aštuoniolika kilometrų rajono gatvių ir kelių. Labai gelbėjo Vyriausybės COVID programa, iš kurios rajoną pasiekė nemažai lėšų, leidusių pagerinti gyvenimo sąlygas rajono žmonėms. Nuoširdžiai dėkoju savivaldybės administracijos Statybos skyriaus specialistams, puikiai organizavusiems darbus“, – sako J. Margaitienė.

M. Pauliukas pabrėžė, jog įgyvendinant įvairius projektus būtina siekti, kad neįgalieji jaustųsi pilnaverčiais rajono gyventojais, kad visur būtų sukurta ir jų poreikiams pritaikyta infrastruktūra.

Didelis proveržis pasiektas ir atliekų tvarkymo srityje. Per šiuos metus Radviliškio rajone įrengtos 29 naujos atliekų surinkimo aikštelės, kuriose sumontuota daugiau kaip šimtas mišrių komunalinių atliekų ir antrinių žaliavų surinkimo konteinerių. Atsižvelgiant į aikštelių naudojimosi ypatumus, analizuojant jų užpildomumą, keliose vietose buvo įrengti papildomi konteinerių komplektai, o aikštelių tinklas artimiausiu metu bus plečiamas visame rajone.

„Tvarkingai įrengtos atliekų surinkimo aikštelės ne tik gerina miesto ar gyvenvietės vaizdą, bet ir skatina žmones rūšiuoti atliekas. Estetiška aplinka teigiamai veikia gyventojų įpročius“, – įsitikinusi J. Margaitienė.

Gyventojams – skaidrus ir švarus vanduo

Šiemet rajone buvo įgyvendinta ir nemažai gyventojams svarbių vandentvarkos plėtros projektų. „Labai svarbu, kad gyventojams būtų tiekiamas skaidrus ir švarus vanduo, kad būtų tinkamai sutvarkomos nuotekos. Vandentvarkos infrastruktūros plėtrai dėmesio skirsime ir ateinančiais metais. Jau po metų Jonaitiškių, Miežaičių ir Arimaičių, Kaulinių, Prastavonių ir Kunigiškių kaimų gyventojai galės gerti vandenį, kuriame geležies, amonio ir mangano koncentracija atitiks visas normas, o vandens gerinimo įrenginių statybos prasidės jau netrukus“, – artimiausius darbus vardija J. Margaitienė.

Laikinai einantis mero pareigas M. Pauliukas tikisi, kad pavyks rasti sprendimus ir kitoms gyvenvietėms, neturinčioms vandentiekio bei kanalizacijos. „Liūdna, kad XXI amžiuje žmonės dar yra priversti vaikščioti į lauko tualetus, o higienos reikalams turi naudoti šulinių, kurie vasarą dažnai ir iš viso išdžiūva, vandenį. Kaip racionalų sprendimą matyčiau gręžinių, skirtų keliolikai namų, įrengimą bei didesnių nuotekų valymo įrenginių pastatymą. Aišku, ir toliau bus vystomi jau pradėti infrastruktūros projektai, gražinama aplinka bei sprendžiami einamieji klausimai“, – kalba M. Pauliukas.

Laisvalaikiui – puikiai sutvarkytos erdvės

Šie metai Radviliškio rajonui išskirtiniai ir dėl puikiai sutvarkytų laisvalaikio ar aktyvaus poilsio erdvių.

Šį rudenį visuomenei buvo pristatytas Eibariškių parkas, kuris iš karto tapo viena patraukliausių ir gyventojų mėgstamų laisvalaikio leidimo vietų.

„Šiame parke vietos užtenka visiems: ir senjorams, ir jaunimui, ir paaugliams, ir dviratininkams, ir pėstiesiems. Visi čia atranda veiklos, kadangi parkas nemažas, apie trisdešimt hektarų. Labai džiaugiuosi, kad šis projektas, į kurį įdėta labai daug širdies, tarnauja žmonėms. Radviliškio miestas neturi nei upės, nei ežero, todėl džiaugiamės gamta, augmenija, kuri yra šiame žmogaus sukurtame parke. Norime padaryti jį patrauklų, kad jame tuoktųsi jaunavedžiai, kad čia vienas kitam duotų amžinos meilės pažadus. Veiklų šiame parke tikrai netrūks. Vadinu jį ateities parku“, – apie įgyvendintą projektą pasakoja administracijos direktorė.

Neliko pamiršti ir mažesni rajono miesteliai. Šią vasarą Šiaulėnų, Aukštelkų, Grinkiškio ir Pociūnėlių gyventojus pradžiugino nauji sporto aikštynai, kurių dangą jau išbandė vietiniai sporto aistruoliai.

Šį rudenį gyventojams pristatyta atvira ir patraukli erdvė išgražėjusiame Baisogalos centre. Dabar atsinaujinusioje erdvėje yra ne tik vietos automobiliams, bet ir daug šviesos, atsirado erdvės prekybininkams, šeimoms, jaunimui, pagyvenusiems žmonėms: įrengta nemažai suoliukų, stacionarios šachmatų, šaškių lentos, stalo futbolo, stalo teniso stalai. Aikštėje veikia atviras bevielis interneto ryšys.

Permainos keičia ir Šeduvos centrą, čia iš esmės pradėta tvarkyti Kaštonų ir Laisvės aikščių infrastruktūra. Kaštonų aikštėje esančioje turgaus zonoje bus įrengti nauji stelažai, stoginės. Pastarosios bus pritaikytos į renginius atėjusių žiūrovų sėdėjimui. Suprojektuotoje atviroje turgaus zonoje galės vykti renginiai, yra numatyta net vieta scenai. Žinoma, bus atnaujinta danga, pasodinti nauji želdynai, pastatyti nauji suoliukai ir įrengtas apšvietimas.

„Neabejoju, kad naujos, sutvarkytos Šeduvos aikštės bus tos vietos, kuriose šeduviai mielai rinksis leisti laisvalaikį, o puikių renginių pasibaigus pandemijai čia netrūks, nes jais Šeduva garsėja jau nuo seno“, – būsimomis permainomis džiaugiasi J. Margaitienė.

Neapsieita ir be praradimų

Žinoma, dėl pandemijos neapsieita ir be praradimų. „Ypač sunkūs išbandymai teko ir tenka apgyvendinimo bei maitinimo paslaugas teikiančioms įmonėms. Tad verslui linkiu kaip galima greičiau atsigauti po pandemijos ir karantinų“, – sako administracijos vadovė.

Rajono vadovai apgailestauja, kad pandemija trukdo įsibėgėti ir šiais metais atsidariusiems Savarankiško gyvenimo namams, kuriuose galėtų gyventi 22 žmonės. Rugsėjo mėnesį Aukštelkuose duris atvėrę Savarankiško gyvenimo namai buvo gyventojų labai ilgai lauktas projektas. Kad gyvendamas Savarankiško gyvenimo namuose žmogus jaustųsi kuo jaukiau, prie kiekvieno kambario buvo įrengtas dušas, tualetas, mažytė virtuvėlė, tačiau įkurtuves sustabdė nauja COVID-19 banga.

„Labai gailiuosi liūdnai alsuojančios kultūros ir šios srities darbuotojų, negalėjusių įgyvendinti kultūros centrų ir bibliotekų sukurtų įdomių projektų. Dėl karantino neįvyko ir 20-oji tulpių žydėjimo šventė. Teko atsisakyti kitų nuostabių renginių, naujametinių fejerverkų“, – apgailestauja savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Justinas Pranys.

Jis pasidžiaugė, kad nepaisydami sunkumų kultūros darbuotojai ieško naujų darbo formų, bando kiek įmanoma labiau tenkinti gyventojų kultūrinius poreikius. Puikus bendro kultūros darbuotojų, seniūnijų, bendruomenių ir visų gyventojų kūrybiškumo rezultatas – šventinės nuotaikos sukūrimas pasitinkant Kalėdas.

Ateinančių metų nesibaimina

Dėl pandemijos Radviliškio rajono savivaldybės biudžeto nepasiekia apie 1,3 milijono eurų planuotų įplaukų. Tačiau ta suma didesnės neigiamos įtakos rajono gyvenimui nepadarė. Biudžetinių įstaigų darbuotojams atlyginimai mokami, o savivaldybė neturi skolų.

„Ateinančių metų biudžetas bus gan įtemptas, bet didelių grėsmių neįžvelgiame. Biudžetinių įstaigų darbuotojams atlyginimai bus mokami visus dvylika ateinančių metų mėnesius. Gal tik teks kiek mažiau lėšų investiciniams projektams ir kai kuriems jų teks palaukti geresnių laikų. Už tai, kad gan sėkmingai baigiame šiuos metus, nuoširdžiai dėkoju savivaldybės administracijos darbuotojams, Taryboms nariams, priėmusiems svarbius sprendimus. Už supratimą ir geranoriškumą dėkoju Radviliškio rajono žmonėms, juk kai yra susiklausymas, vienas kito palaikymas, lengviau įveikiami visi sunkumai“, – dėkoja administracijos direktorė J. Margaitienė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE