Ką veikė Lizdeikos gimnazijos gidai, praleidę penktadienio pamokas?

Radviliškio rajono savivaldybė Europos paveldo dienas, kurių tema „Kultūros paveldas ir edukacija“, paminėjo dovanodama ekskursiją miesto mokyklų mokiniams ir mokytojams. Išvykoje dalyvavo ir Lizdeikos gimnazijos muziejininkai bei mokytoja.

Į kolektyvinį Šeduvos, Pakiršinio žymių vietų lankymą išlydėjo ir Paveldo dienos proga ekskursantus pasveikino rajono mero pavaduotojas Mindaugas Pauliukas ir Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Laisvūnas Vaičiūnas, Paveldosaugos ir turizmo poskyrio vedėjas Vytautas Simelis.

Vedėjas Vytautas Simelis bei poskyrio darbuotoja Germantė Jucevičiūtė–Kluczynska lydėjo, globojo, prusino dalyvius visą ekskursijos laiką. Pakeliui į Šeduvą, Pakiršinį jie daug pasakojo apie įdomias rajono istorijos vietas, pateikė faktų, kurių, tikėtina, daugelis radviliškiečių net nežino. Pavyzdžiui, kad vadinamo Susivienijimo rajono mašinų turgaus kieme yra susidorojimo su partizanais, kovojusiais prieš sovietų okupaciją, liudininkas – šulinys.

Nuvykus į Šeduvą, pasitiko energingoji, daug apie savo miestelį žinanti Šeduvos kultūros ir amatų centro direktorė Izolina Staniulienė. Ji aprodė seniausią Šeduvos kultūros paveldo objektą ir vieną iš vertingiausių Lietuvos sakralinės architektūros kūrinių – Šeduvos Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčią.

Pirmiausiai direktorė parodė, kur 1956–1962 metais špitolėje (namas prie bažnyčios jos tarnams) prie šventovės gyveno ištremtas ir mirė Kaišiadorių vyskupas, palaimintasis Teofilius Matulionis; papasakojo, kaip rengiamasi įamžinti jo atminimą. Europos paveldo dienų minėjimo dalyviams leido užlipti „ant viškų“ (bažnyčios galerijos ant įėjimo vargonams ir giedotojams), stovėti greta vargonų.

Ekskursijos dalyviai išgirdo įdomių faktų iš bažnyčios istorijos, klausėsi Felikso Mendelsono maršo, Leonardo Coheno dainos „Hallelujah“.

Šeduvos užeigos namuose (smuklėje) mokiniai, vadovaujami amatų centro darbuotojos Viktorijos Oleinikovos, mokėsi lipdyti dubenėlius virvelinės keramikos būdu.

Užsukę į Baisogalą ekskursantai grožėjosi dvaro parku ir statiniais. Niekas neįminė Paveldosaugos poskyrio vedėjo Vytauto Simelio mįslės – kam skirtas dailus rausvas mūrinis pastatėlis rūmų pašonėje. Pasirodo, tai paprasčiausias dengtas šulinys.

Pasigrožėta naujai sukurta erdve Baisogaloje: septynios kalvelės, supiltos centre, – tai simboliai, vaizduojantys Radviliškio rajone stūksančius piliakalnius.

Vėliau pabuvota Pakiršinio amatų centre. Visi grožėjosi nuolatos veikiančio nemokamo tautodailės muziejaus ekspozicija, kurioje sukaupta keraminių puodynių, megztų pirštinių, odos gaminių, medžio skulptūrų ir kitų darbščių, kūrybingų Radviliškio rajono liaudies meno meistrų dirbinių. Centre ekskursijos dalyviams organizuota pamokėlė – ir merginos, ir vaikinai susikaupę pynė apyrankes.

Lizdeikos gimnazijos mokytoja Alvydė Panova

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE