NULL

Blaivus prie vairo: kaip gebėjimą vairuoti keičia net mažas kiekis alkoholio?

Sprendimas sėsti prie automobilio vairo išgėrusiam – vis dar opi visuomenės problema. Girtų vairuotojų sukeltos avarijos dažnai lemia skaudžius padarinius, ne retai baigiasi tragiškomis mirtimis. Įvairūs moksliniai tyrimai parodė, kad net ir nedidelis kiekis alkoholio žalingai veikia žmogaus gebėjimą orientuotis, laiku ir tinkamai reaguoti į susidarančias situacijas. O kur dar sulėtėjusi reakcija bei sumažėjęs matymo laukas. Nors Lietuvoje nėra nulinės tolerancijos įstatymo, ekspertai pabrėžia, kad net ir viena vyno taurė ar bokalas alaus gali būti lemtingas. Tad kaip kinta gebėjimas vairuoti išgėrus net ir mažą kiekį alkoholio?

Nėra saugaus kiekio alkoholio

Europos Sąjungoje nėra daug šalių, kurios taikytų nulinės tolerancijos įstatymą, kai vairuotojo, sėdusio prie automobilio vairo, kraujyje negali būti alkoholio pėdsakų. Dauguma šalių leidžia minimalią alkoholio koncentraciją kraujyje, kai esą vairuoti vis dar galima saugiai. Lietuvoje šis kiekis yra 0,4 promilės. Bet ar tikrai tuomet yra saugu vairuoti? Nuolat siekiama atskleisti, kaip iš tikrųjų žmogaus organizmą veikia nedideli kiekiai alkoholio. Daugybė įvairiausių mokslinių tyrimų įrodė, kad žalingai suveikti gali net ir itin mažas kiekis alkoholio. Didėjant jo koncentracijai kraujyje, ilgėja žmogaus reakcijos laikas, pakinta gebėjimas sukoncentruoti dėmesį, suvokti aplinką. Kai žmogus apgirsta stipriau, jam dvejinasi akyse, sunku suvokti atstumą, įvertinti, kaip saugiai elgtis. Būtent tai didina tikimybę sukelti skaudžių pasekmių turinčius eismo įvykius.
„Viena taurė vyno gali sutrikdyti gebėjimą vairuoti. Juk net ir mažas alkoholio kiekis kraujyje lėtina reakciją, blogina dėmesio koncentraciją, budrumą ir judesių koordinaciją. Alkoholis keičia atstumo suvokimą, todėl sunku atskirti, ar transporto priemonės, pėstieji, kiti objektai yra arti, ar toli. Kadangi alkoholis daro įtaką sprendimų priėmimui, žmonės gali jaustis pernelyg pasitikintys savimi ir nesuvokti, kad jų vairavimo įgūdžiai yra pablogėję. Nedidelis alkoholio kiekis atpalaiduoja, sukelia per didelį pasitikėjimo savo sugebėjimais jausmą ir žmogus netenka budrumo“, – skelbia LR Narkotikų, tabako ir alkoholio departamentas.

Neblaivių vairuotojų vis dar apstu

Nors visuomenėje nėra priimtina vairuoti neblaiviam, tačiau Lietuvos kelių policijos tarnyba reidų ir atsitiktinių patikrinimų metu vis dar fiksuoja nemažus kiekius išgėrusių vairuotojų. Vien per praėjusius metus užfiksuota daugiau nei 4300 pažeidimų, kai prie vairo sėdo asmenys, kuriems nustatytas lengvas neblaivumas (daugiau nei 0,4 promilės, bet ne daugiau nei 1,5 promilės).

„Transporto priemones vairuoja labai įvairūs žmonės. Tikrai yra atsakingų, dėmesingų ir padorių vairuotojų, kurie gali būti pavyzdys kitiems, tačiau yra ir tokių, kurie vairuoja neblaivūs, nepaiso Kelių eismo taisyklių. Transporto priemonių vairavimas, kai tai daro neblaivūs (daugiau negu 0,4 promilės, bet ne daugiau negu 1,5 promilės) asmenys, užtraukia šiems vairuotojams baudą nuo 800 iki 1100 eurų“, – skelbia Lietuvos kelių policijos tarnyba.
Svarbu paminėti, kad pakartotinai nusižengus ir vairuojant išgėrus gresia didesnės baudos, kurios gali siekti nuo 1000 iki 1500 eurų, o neturintiems teisės vairuoti transporto priemones asmenims – nuo 1200 iki 2000 eurų. Taip pat yra numatytas privalomas transporto priemonės konfiskavimas bei teisės vairuoti atėmimas iki 7 metų.

Nepasitikėti vien alkotesteriais

LR Narkotikų, tabako ir alkoholio departamentas tikina, kad dažnai gyventojai klaidingai vertina situaciją – neva jei iki vairavimo praeina bent valanda ar daugiau, nedidelis kiekis alkoholio iš kraujo pasišalina ir problemų nesukelia. Tačiau realybė yra kiek kitokia.
„Jei nors kiek vartojama alkoholio, svarbu neskubėti sėsti prie vairo, net jei asmeninis alkotesteris rodo 0,00 promilių. Išgertas alkoholis į kraują patenka palaipsniui, todėl, pavartojus alkoholio, po kurio laiko tikrinimo rezultatas gali pasikeisti. Rekomenduojama pasitikrinti dar kartą praėjus pusvalandžiui“, – tikina LR Narkotikų, tabako ir alkoholio departamento specialistai.
Svarbu atkreipti dėmesį, kad alkoholio pavartojęs žmogus kurį laiką dar girtėja, todėl geriausia vairuoti visiškai blaiviam, o vyno taure mėgautis tuo metu, kai vairuoti jau nebereikia.

Publikacija parengta bendradarbiaujant su AB Lietuvos automobilių kelių direkcija

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE