Tomas Kačiukevičius – nacionalinės olimpiados nugalėtojas
Nacionalinės teisinių žinių olimpiados I ture dalyvavo apie 2000 moksleivių iš visos Lietuvos. Į antrąjį turą pateko 300 geriausių I turo teisės žinovų. Tarp jų – Baisogalos gimnazijos trečiokas Tomas Kačiukevičius, kuris po pirmojo turo buvo tryliktas, o antrajame ture tapo nugalėtoju.
Gimnazistas, kuriam ruoštis olimpiadai padėjo istorijos mokytoja metodininkė L. Bagdonienė, pelnė pagrindinį prizą, įsteigtą advokatų kontoros „Eversheds Saladžius“. Šią iniciatyvą palaikė Europos komisijos atstovybė Lietuvoje, Lietuvos advokatūra, Švietimo ir mokslo ministerija, visos svarbiausios Lietuvos teisinės institucijos.
Ta proga nugalėtojas sutiko atsakyti į keletą Baisogalos gimnazijos jaunųjų žurnalistų klausimų.
– Kas paskatino domėtis teisinėmis žiniomis?
– Teisė mane domino jau nuo vaikystės, būdamas mažas svajojau tapti policininku. Bet iki šių metų tas domėjimasis teise buvo gana paviršutiniškas, žinojau bendruosius teisės principus, faktus. 11 klasėje jau labai rimtai pradėjau galvoti, kokias studijas pasirinkti, nes teko rinktis ugdymo planą 11-12 klasei ir teisė pasirodė gana patrauklus dalykas.
Gilintis į teisę labiau pradėjau įsijungęs į gimnazijos mokinių savivaldos ir gimnazijos tarybos veiklą, nes reikėjo susipažinti su tų institucijų teisės aktais, kai kuriuos dalykus keisti, vykdyti reformas gimnazijos mokinių savivaldoje ir bendradarbiauti su Lietuvos moksleivių sąjungos atstovais, kadangi esu Baisogalos gimnazijos mokinių tarybos pirmininkas. Tai ir paskatino domėtis teise plačiąja prasme.
– Ar tau, kaip piliečiui, įgytos žinios yra reikšmingos?
– Tikrai taip. Nežinodamas savo teisių ir pareigų žmogus daug ką praranda. Jis negali tinkamai naudotis savo teisėmis ir vykdyti pareigas ne tik valstybės lygmeniu, bet ir, tarkime, mokykloje.
– Ką naujo sau atradai, suvokei ruošdamasis ir dalyvaudamas olimpiadoje?
– Atradau dar vieną man malonią veiklą. Man patinka nagrinėti įvairias situacijas, problemas, o ši olimpiada man parodė kelią, kuriuo aš tikriausiai norėsiu eiti ateityje. Pačios olimpiados klausimai parodė ir mano silpnąsias vietas, kuriose reikėtų dar pasitempti, ir tikrai praplėtė mano akiratį, nes prieš tai aš teisės pasaulį suvokiau gana siaurai, man labiau pažįstama sportinė aplinka.
– Kokią valstybę laikytum teisine?
– Man teisinė valstybė yra tokia, kurioje visi yra lygūs prieš joje galiojančius įstatymus. Be to, manau, kad tokioje valstybėje įstatymai turėtų atitikti ir teisingumo principus, nes ne visose valstybėse viskas, kas teisėta, yra teisinga.
– Kaip manai, ar teisinės žinios būtinos kiekvienam piliečiui? Kodėl?
– Manau, kad bent bendrąsias teisines žinias turėtų išmanyti visi, nes tai tikrai sumažintų konfliktų ir nesusipratimų skaičių, jie būtų išsprendžiami žymiai paprasčiau. Gaila, bet, mano nuomone, ir mokyklose teisinėms žinioms yra skiriama per mažai dėmesio.
„Baltijos tyrimų“ duomenimis, 83 procentai Lietuvos gyventojų mano, kad teisės pagrindų būtina mokyti mokyklose ir gimnazijose. Teisės žinios šiandieninėje visuomenėje yra labai paklausios, jos tiesiogiai siejasi su verslu, politika ir ekonomika. Platesnė pažintis su teise yra labai svarbi vyresnių klasių moksleiviams renkantis savo ateities profesiją, nes teisės žinios ir gebėjimas jas taikyti yra svarbus veiksnys teisinei sąmonei formuoti.
Birutė Gedžiuvienė