Kas kaltas dėl sprogusios parako statinės?
Aušra LAURINKIENĖ
Praėjusią savaitę užsiliepsnojus pjuvenų kalnui bendrovės „Gairelita“ granulių gamyklos teritorijoje, imta ieškoti kaltų. Nenuostabu, kad Damoklo kardas pakibo ir virš Radviliškio rajono valdžios galvų, tačiau meras Antanas Čepononis tik atsidūsta: „Mus kartais kaltina ir dėl blogo oro, tačiau dėl šios nelaimės yra kaltas nedrausmingas įmonės vadovas“ .
Mero teigimu, „Gairelitos“ direktorius ne kartą buvo ragintas sumažinti atliekų krūvą, tačiau nereagavo – sumokėdavo baudas ir tiek: „Dar gerokai iki nelaimės šios įmonės veiklos klausimas ne kartą svarstytas Ekstremaliųjų situacijų komisijoje, raštu kreiptasi į Aplinkos, Vidaus reikalų ir Sveikatos apsaugos ministerijas. Žadėjome kreiptis ir į prokuratūrą, tačiau buvome patikinti, kad įmonė iki spalio susitvarkys. Akivaizdu, kad taip nenutiko – pjuvenos užsiliepsnojo spalio 5-ąją“.
Šalia bendrovės gyvenantys žmonės nuolat skųsdavosi
„Esame susirūpinę dėl pjuvenų, kurias nešioja vėjas į mūsų kiemus, kalnų. Pjuvenų dulkės kenkia sveikatai, todėl čiaudime, kosime, spazmuoja kvėpavimo takus. Pabuvus lauke, burnoje jaučiamas saldus skonis. Gyvename ne tik užterštoje ir triukšmingoje zonoje, bet ir pavojingoje gaisro atžvilgiu“, – lyg pranašai į savivaldybės administracijos direktorę Jolantą Margaitienę šių metų birželį kreipėsi „ant parako statinės“ gyvenę Žironų gatvės gyventojai Kęstas ir Liudas Jakštai, Virginijus Cirkelis bei Sigitas Vaičiurgis. Tai – tik vienas iš laiškų, kuriuos gavo rajono valdžia. Mero A. Čepononio teigimu, šalia bendrovės gyvenantys žmonės nuolat skųsdavosi, kad vėjas neša pjuvenas į jų pusę.
Nors daugelis šiandien burnoja, kad rajono vadovai nieko nesiėmė, A. Čepononis sako, jog viskas buvo priešingai – kova su bendrove ir neatsakingu vadovu truko ilgiau nei metus: „Viskas prasidėjo tuomet, kai ėmė kauptis pjuvenų kalnai. Savivaldybės vadovai kreipėsi į visas institucijas, kurios privalėjo spręsti šią problemą. Raštu kreiptasi ir į Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Radviliškio priešgaisrinę gelbėjimo tarnybą, ir į Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Radviliškio rajono agentūrą, ir į Šiaulių visuomenės sveikatos centro Radviliškio skyrių, kurių buvo prašoma spręsti problemą dėl sandėliuojamų žaliavų keliamos grėsmės aplinkai ir žmonių sveikatai ir informuoti, kokių priemonių imtasi, kad situacija pagerėtų. Domėtasi, kokie įpareigojimai nustatyti „Gairelitai“ ir ar atlikta grįžtamoji kontrolė“.
Tiesa, iš minėtų institucijų gavus atsakymus paaiškėjo, kad visos jos tik nubaudė įmonę administracinėmis baudomis.
Įmonė bausta net penkis kartus
Radviliškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros poskyrio viršininko Virginijaus Ivoškos teigimu, įmonė „Gairelita“ administracine tvarka bausta net penkis kartus, o baudų sumos – skirtingos.
Dar praėjusių metų gegužės mėnesį bendrovėje buvo atliktas operatyvinis priešgaisrinis techninis patikrinimas. Jo metu nustatyta, kad pjuvenos sandėliuojamos nesilaikant nustatytų krūvos aukščio ir pagrindų pločio reikalavimų, todėl yra pažeistas Bendrųjų gaisrinės saugos taisyklių reikalavimas bei padarytas pažeidimas. Tąkart įmonės vadovui Edmundui Vilčiauskui buvo surašytas administracinio teisės pažeidimo protokolas su administraciniu nurodymu. Tiesa, prabėgus penkiems mėnesiams ir vėl atlikus operatyvinį patikrinimą nustatyta, kad situacija iš esmės nepasikeitė. Tuomet ir vėl įmonės vadovui surašytas protokolas ir nurodymas pagerinti objekto priešgaisrinę būklę.
Nelaimės ilgai laukti nereikėjo – šių metų sausį „Gairelitos“ gamybinėse patalpose kilo gaisras, nes buvo pažeistas bendrųjų gaisrinės saugos taisyklių punktas bei padarytas pažeidimas. Tuomet protokolas surašytas „Gairelitos“ gamybos direktoriui Valdemarui Bugiui. Panašu, kad iš savų klaidų įmonė nepasimokė, nes prabėgus vos keturiems mėnesiams į bendrovės teritoriją ir vėl skubėjo ugniagesiai – gegužės 27-ąją vėl kilo gaisras. Tąkart protokolas jau įteiktas „Gairelitos“ inžinieriui Edvinui Kojokui.
„Tačiau panašu, kad baudos bendrovės vadovui nerūpėjo – nesimatė jokių priemonių, kad situacija pagerėtų, – neslepia Radviliškio rajono meras A. Čepononis. – Šių metų birželį buvo atliktas dar vienas operatyvinis priešgaisrinis patikrinimas, ir vėl nustatyti pažeidimai…“ Įmonės vadovui Edmundui Vilčiauskui ir vėl surašytas administracinio teisės pažeidimo protokolas, surašytas naujas nurodymas pagerinti objekto priešgaisrinę būklę. Taip pat nustatyta, kad UAB „Gairelita“ direktorius neįvykdė 2015 metų spalio 19 dienos nurodymo dėl objekto priešgaisrinės būklės pagerinimo ir tokiais savo veiksmais padarė pažeidimą.
Pažadai, kurie liko neištesėti
Šiandien Radviliškio rajono vadovai sako nesuprantantys, kaip įmonės vadovas, tiek kartų baustas ir įspėtas susitvarkyti savo kieme, taip abejingai į viską reagavo.
Radviliškio rajono vicemeras Kazimieras Augulis pasakoja, kad su įmonės vadovu buvo susitarta, kad kas mėnesį supiltos pjuvenų ir medžio atraižų krūvos, kuriose buvo sukaupta apie 50 tūkstančių tonų žaliavos, mažėtų po 20 procentų per mėnesį ir iki pavasario jų visai neliktų. „Įvertinus gamybinius pajėgumus, esamos ir tiekiamos žaliavos kiekius, iki 2015 metų gruodžio 31 dienos atsargos sumažės 20 procentų, iki 2016 metų kovo 31 dienos sumažės 60 procentų nuo dabartinių likučių iki operatyvių, gamybai būtinų likučių“, – dar praėjusių metų spalį oficialiame rašte žadėjo UAB „Gairelita“ vadovas E. Vilčiauskas.
Tačiau šių metų vasarį savivaldybės administracija sulaukė dar vieno „Gairelitos“ vadovo laiško. Šįkart direktorius informavo, kad dėl technologinės įrangos gedimo sausio 22 dieną „Gairelita“ gamybinėje bazėje įvyko gaisras ir sprogimas, padaręs didelę žalą technologinei įrangai: „Gamybos procesas visiškai sustabdytas. Sugadinta įranga yra technologinio proceso nuosekli grandis, kurios neveikimą neįmanoma pakeisti ar dalinai kompensuoti. Sustojus granulių gamybai, sukauptos žaliavos yra nenaudojamos. Preliminariais vertinimais pilnavertis gamybinio proceso atnaujinimas gali užtrukti 1-2 mėnesius. Perteklinių žaliavų mažėjimo tempai iki prognozuotų kiekių išaugs balandžio mėnesį, o likučiai iki operatyvių, gamybai būtinų likučių, sumažės iki 2016 metų gegužės 31 dienos“.
Nors tuomet atrodė, kad įmonės vadovas laikysis duoto žodžio, rajono valdžiai teko nusivilti. Šių metų birželio 7 dieną gautas naujas gyventojų skundas dėl nemažėjančių pjuvenų kalnų. Anot vicemero Kazimiero Augulio, gyventojai kreipėsi ne tik į savivaldybės administraciją, tačiau ir į rajono Tarybą, kad būtų imtasi griežtesnių veiksmų: „Turime visus dokumentus, kurie įrodo, kad nelikome abejingi: dėl bendrovės „Gairelita“ veiklos klausimas ne kartą svarstytas Ekstremaliųjų situacijų komisijoje, keletą kartų vykome į įmonę, domėjomės situacija. Siekdami ginti viešą interesą ir atsižvelgdami į Ekstremalių situacijų komisijos posėdžio sprendimą, žadėjome kreiptis į teismą, kad šis įpareigotų įmonę pašalinti pjuvenų sandėliavimo ir kitus pažeidimus, susijusius su gyventojų skunde minėtomis aplinkybėmis“.
Aplinkos ministerija grėsmės neįžvelgė?
Šią vasarą Radviliškio rajono savivaldybės valdžia, neapsikentusi įmonės vadovo neatsakingumo, kreipėsi net į tris ministerijas: Aplinkos, Vidaus reikalų ir Sveikatos apsaugos, prašydama suteikti informaciją, kokius veiksmus jų koordinuojamos institucijos gali atlikti dėl pjuvenų keliamos grėsmės aplinkai ir žmonių sveikatai.
Tuomet Vidaus reikalų viceministras Artūras Norkevičius atrašė, kad Radviliškio valstybinės priešgaisrinės priežiūros pareigūnai, vadovaudamiesi Administracinių teisės pažeidimų kodekso nuostatomis, įmonės vadovui E. Vilčiauskui skyrė beveik maksimalią 310 eurų baudą.
Tačiau turbūt labiausiai Radviliškio rajono valdžią, besibeldusią į atsakingų institucijų duris, nustebino aplinkos viceministro Algirdo Genevičiaus atsiųstas raštas. Pasirodo, Aplinkos ministerija grėsmės Radviliškio mieste net neįžvelgė. Štai citata iš šių metų rugpjūtį Radviliškio rajono vadovams atsiųsto oficialaus laiško: „Aplinkos ministerija š. m. liepos 27 dieną organizavo pasitarimą, kuriame dalyvavo Aplinkos ministerijos, Aplinkos apsaugos agentūros ir Lietuvos respublikos aplinkos ministerijos Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento specialistai. <…> Atkreipiame dėmesį, kad įmonės teritorijoje sandėliuojamos žaliavos ir jų kiekis atitinka galiojančius aplinkos apsaugą reglamentuojančius teisės aktus“.
Šiandien Radviliškio rajono meras A. Čepononis ir vicemeras K. Augulis sako nesuprantantys, kodėl ši bendrovė turi tokį stiprų užnugarį. „Esame ne kartą išvyti iš įmonės teritorijos. O dabar, kai nutiko nelaimė, strėlės skrieja į mus, bandžiusius užkirsti kelią nelaimei. Tai – akivaizdus neatsakingo verslo ir verslininko pavyzdys. Už tai jam, neabejotina, teks atsakyti“, – įsitikinęs K. Augulis.