Gaisras „Gairelitoje“ atvėrė daugiau žaizdų – suniokotas kelias, skęsta sodybos
Aušra LAURINKIENĖ
Pirmadienio rytą bendrovės „Gairelita“ teritorijoje, kur spalio 5-ąją kilo miestą suparalyžiavęs gaisras, apsilankę Radviliškio rajono savivaldybės atstovai sako, kad situacija – vis dar sudėtinga.
Nors atviros liepsnos ir nebematyti, nemalonus tvaikas pasitinka vos įvažiavus į Radviliškį, o gaisro gesinimas atvėrė dar daugiau žaizdų – suniokotas Kaulinių kelias, skęsta artimiausios sodybos. „Vandeniui reikia kažkur dėtis, o kai jo yra išpilta daugiau nei dvidešimt penki tūkstančių kubų, natūralu, kad viskas tvinsta. Nuo gaisro išgelbėtus gyventojus, panašu, dabar skandiname, – situacijos absurdiškumą pasakoja Radviliškio rajono meras Antanas Čepononis. – Aišku viena – ekstremali situacija mieste nebus atšaukta tol, kol nebus baigti visi gesinimo darbai ar pavojaus likvidavimas“.
Pagalbos ranką ištiesė pasvaliečiai
Labiausiai, anot A. Čepononio, koją kišo techniniai nesklandumai: „Neperkrautos žaliavos vidus vis dar dega, tad gesinimo darbai turi tęstis. Nors atviros ugnies ir nebėra – viskas smilksta, teberūksta dūmai. Darbų eiga, kurią teko stebėti šįryt, yra nepatenkinama dėl transporto ir technikos trūkumo. Tai neduoda efektyvaus gaisro gesinimo rezultato. Vandens pylimas – lyg gyvybės palaikymas prijungus dirbtinę širdį. Tai neišgydo. Jeigu nesiimsime kitų organizavimo būdų, šią situaciją turėsime dar ir savaitę, o gal ir antrą“.
Pasirodo, ekskavatorius, kasęs ir vertęs visas pjuvenas iš viršaus, sulūžo. Ir bendrovės „Gairelita“ vadovas, ir rajono vadovai telefonu kreipėsi į daugybę šalies bendrovių, kurios galėtų pagelbėti. Deja, ši užduotis nebuvo taip lengvai įgyvendinama. „Negalvojome, kad bus taip sunku. Daugelis bendrovių techniką galėjo išnuomoti tik po kelių dienų, o mums svarbi kiekviena minutė. Reikėjo dvylikos ar keturiolikos „kubų“ krautuvo, ilgastrėlio ekskavatoriaus, laimė, pagalbos šauksmą išgirdo pasvaliečiai. Jie jau atsiuntė reikiamą techniką, tad darbai nesustojo“, – sako A. Čepononis.
Radviliškio rajono vicemeras priduria besidžiaugiantis tuo, kad pagalbos šauksmą išgirdo ir šalies premjeras Algirdas Butkevičius: „Norėta atšaukti kariškius, tačiau susisiekėme su premjeru, pasakėme, kad jų pagalbos dar reikia. Jie liko. Taip pat vis dar dirba per šešiasdešimt Radviliškio, Šiaulių, Panevėžio ir Mažeikių specialistų“.
Šiandien darbai vyksta ne tik bendrovės „Gairelita“ teritorijoje, bet ir Kaulinių kelyje, per kurį buvo nukreipiamas sunkiasvorių transporto priemonių eismas. Anot K. Augulio, kadangi įprastai tuo keliu gali važiuoti tik iki aštuonių tonų sveriančios transporto priemonės, tai pakitus šiai situacijai, kelias buvo tiesiog suniokotas: „Transportas buvo nukreiptas tuo keliu, tad sunkiasvorės mašinos išdaužė visą kelią. Dabar ten stengiamės išspręsti problemas, pilame skaldą“.
Skęsta nuo ugnies išgelbėti gyventojai
Dar viena problema, kuri šiandien kamuoja ne vieną gyventoją, kaip sako A. Čepononis, buvo numatyta: „Aš sakiau, kad taip nutiks. Kuo mes ilgiau dirbsime, tuo ji bus didesnė. Kalbu apie tai, kad skęsta gyventojai. Juk išpiltas vanduo turi kažkur pasidėti. Kol pilsime vandenį, o jo jau išpilta kone dvidešimt penki tūkstančiai kubinių metrų, viskas tik blogės. Artėjame prie to, kad paskandinsime nuo ugnies išgelbėtus gyventojus. Skamba baisiai, tačiau taip yra. Į pelkes, kiek galėjo, vanduo jau pasklido ir jau kaupiasi prie namų“.
Vandens išsemta išties nemažai – tušti du Ž. Šimkaus, du miškų ūkio prūdai, o pagrindinis miesto Eibariškių parko tvenkinys jau taip pat kone tuščias. Meras tikina, kad prūdai nebetuštės – vandens trūkumo nebėra, nes jau gesinama tuo pačiu vandeniu, kuris buvo išlietas: „Pumpuojame tą patį vandenį. Iš penkių prisipildė jau vienas prūdas. Tiesa, nešvariu vandeniu. Su melioratoriais žiūrim visus įmanomus variantus, kur būtų galima „paleisti“ nešvarų, tačiau nenuodingą vandenį, kad išgelbėtume gyventojus nuo potvynio“.
Išdvėsė dešimtmetį veistos žuvys
Nuostolius šiandien skaičiuojantis bendrovės „Movidus transportas“ vadovas Žilvinas Šimkus „Radviliškio naujienoms“ pasakoja, kad įmonės teritorijoje buvę du prūdai – suniokoti: „Per naktį buvo išsiurbtas visas vanduo. Išgaišo visos aštuonis ar net dešimt metų veistos žuvys – karpiai, amūrai, plačiakakčiai ir unguriai… Visokio dydžio žuvų būta – ir septynių, ir dešimties kilogramų svorio. Labai gaila, bet dabar nieko nebepadarysi“, – apmaudo neslepia Ž. Šimkus.
Išlietas ir chemija užterštas vanduo vėl užpildo prūdus, tačiau vanduo – jau nebegyvas, tad įmonės vadovas sako kol kas negalvojantis, kaip reikės vėl čia veisti žuvis: „Viskas dabar užteršta ta chemija. Vienas prūdas – privačioje žemėje, o kitas – valstybės nuomojamoje. Tai buvo mūsų aplinkos grožis. Puoselėjome, kad patiems būtų gražu, o dabar viskas suniokota. Nuostoliai didžiuliai“.
Galutiniai nuostoliai dar tik bus skaičiuojami
Praėjusią savaitę gaisravietėje apsilankęs premjeras A. Butkevičius pabrėžė, kad įmonė nesilaikė keliamų saugos reikalavimų ir jai teks didžiulė atsakomybė už padarytą žalą: „Teks finansiškai atlyginti nuostolius, nors sunku dabar pasakyti, kokie jie bus. Pasibaigus gaisrui bus pradėtas ikiteisminis tyrimas, po kurio paaiškės, kokia yra padaryta žala. Aš manau, kad žala bus didžiulė“, – tuomet sakė A. Butkevičius.
Tą patį patvirtina ir Radviliškio rajono vadovai. A. Čepononio teigimu, apie nuostolius kalbėti dar anksti. Jie bus skaičiuojami tik likvidavus avarinę situaciją, kai speciali komisija tirs priežastis ir pasekmes: „Jie bus labai dideli. Vien tai, kad iki šios dienos sunaudojome aštuonias tonas dyzelino, pasako daug. Ir tai – be kuro, kurio prireikė kariniam sraigstasparniui. Kaip sakoma, vidury susibūrimo atsiskaitinėti negalima, nes dar ne visi „baigė švęsti“. Nuostolių dar neskaičiuojame, tačiau galima pasakyti tai, kad kuro išlaidos sudarys tik vieną dešimtąją visų patirtų nuostolių. Žala gyventojams, gamtai – bus didžiulė. Jeigu nesustabdysime vandens protrūkių, kai kuriuos gyventojus gali tekti evakuoti“.