NULL

Nauja rajono Taryba – marga kaip genelis

Po kovo 5 dieną vykusių savivaldos rinkimų jau paaiškėjo naujos Radviliškio rajono savivaldybės tarybos sudėtis. Šią kadenciją rajono Taryba, kurią sudaro 25 deputatai, bus kaip niekada marga, nes savo kandidatų turės net aštuonios partijos – tiek, kiek jų šį kartą dalyvavo rinkimuose į savivaldybės Tarybą. Akivaizdu, jog iš tokio margumyno suformuoti valdančiąją daugumą nebus paprasta, nes kai kurie kandidatai jau iš anksto pasakė, kad su kai kuriomis partijomis į koalicijas kategoriškai neis.

Nelinksma pergalė konservatoriams

Daugiausiai šiemet „nukraujavo“ Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, nors ir sulaukė didžiausio rinkėjų palaikymo. Šią partiją palaikė penktadalis – 20,60 procento – rinkėjų ir tai konservatoriams garantavo 6 Tarybos narių mandatus. Tačiau praėjusioje besibaigiančioje kadencijoje rajono Taryboje dirbo net 11 šios partijos atstovų.

Suskaičiavus gyventojų reitingo balsus į rajono Tarybą pateko Jolanta Margaitienė, Skaidra Dišlė, Paulius Kablys, Darius Jurėnas, Romas Kalvaitis ir Irena Palionienė. Kadangi J. Margaitienė iškopė į antrą mero rinkimų turą, jos laimėjimo atveju šiai politikei tektų atsisakyti Tarybos nario mandato, nes pagal naują tvarką rajono meras negalės būti Tarybos nariu. Tokiu atveju į rajono Tarybą ateitų dirbti pirmasis už laimingųjų sąrašo likęs Justinas Kvėglys.

Dar prieš rinkimus buvo prognozuojama, kad konservatoriai turės mažiau balsų naujoje rajono Taryboje, nes prieš rinkimus iš šios partijos gretų pasitraukė du gana ryškūs atstovai – Justinas Pranys, kuris vedė Liberalų sąjūdžio sąrašą, ir Ernestas Mončauskas, tapęs Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ kandidatų vedliu. Šios dvi partijos ankstesnėje rajono Taryboje neturėjo nė vieno savo atstovo, o dabar bendrai sudėjus turės net penkis – lygiai tiek pat, kiek sumažėjo konservatorių deleguotų deputatų naujai išrinktoje savivaldybės Taryboje.

Daugiausiai simpatijų konservatorių kandidatams pareiškė Vėriškių (32,84 procento), Baisogalos (28,39 procento) ir Lizdeikos (25,25 procento) apylinkių gyventojai. Mažiausio palaikymo šios partijos atstovai sulaukė Pociūnų (11,11 procento), Palonų (11,21 procento), Aukštelkų (13,20 procento) ir Kutiškių (13,28 procento) rinkimų apylinkėse.

Socialdemokratai iškovojo 5 mandatus

Antroje vietoje pagal iškovotų mandatų skaičių naujoje kadencijoje bus Lietuvos socialdemokratų partija, už kurios kandidatus balsavo 19,22 procento rinkėjų ir kuri rajono Taryboje turės 5 savo atstovus.

Rinkėjų palaikymas patekimą į rajono Tarybą garantavo šiems socialdemokratams: Kazimierui Račkauskiui, Sauliui Luščikui, Eglei Ivanauskytei, Jonui Praviloniui ir Laimai Škėmienei. Vilčių patekti į Tarybą dar neprarado ir šeštoje vietoje likusi Vilmutė Sprudzanienė, kuriai atitektų Tarybos nario mandatas tuo atveju, jeigu mero rinkimus laimėtų į antrą turą patekęs K. Račkauskis.

Daugiausiai šios partijos simpatikų gyvena Beinoravos (27,66 procento), Pavartyčių (26,53 procento) ir Eibariškių (26,05 procento) apylinkėse. Socialdemokratų kandidatai neįtiko Alksniupių (6,93 procento), Pakiršinio (7,94 procento) ir Tyrulių (9,21 procento) rinkėjams.

Neblogas „vardanlietuvininkų“ debiutas

Gana sėkmingai rinkimuose pasirodė pirmą kartą juose dalyvavę Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ kandidatai, likę trečioje vietoje ir surinkę 12,52 procento rinkėjų balsų. Buvusio konservatoriaus E. Mončausko vedamas sąrašas iškovojo tris vietas naujojoje rajono Taryboje.

Šios partijos patvirtintą kandidatų eilės sąrašą itin sujaukė kandidatus reitingavę rinkėjai, kurie iš ketvirtosios vietos į pirmąją „atkėlė“ Justą Malinauską, sąrašo lyderį E. Mončauską iš pirmosios vietos „nuleido“ į antrąją, o į trečią vietą iš vienuoliktosios aukštyn šovė Eduardas Martynkinas. Jeigu Radviliškio miesto seniūnu dirbantis E. Mončauskas nuspręstų atsisakyti Tarybos nario mandato, jo vietą užimtų Vilmantas Petuška.

Ši partija triuškinamai laimėjo Alksniupių rinkimų apylinkėje, kurioje už jos sąrašą savo balsus atidavė net 59,34 procento rinkėjų. Neblogai „vardanlietuvininkams“ sekėsi ir Pašušvio apylinkėje, kurioje į jų sąskaitą „subyrėjo“ 30,68 procento balsų. Itin nepopuliarūs šios partijos kandidatai buvo Tyrulių (3,51 procento), Daugėlaičių (6,95 procento) ir Baisogalos (7,10 procento) apylinkėse.

Tarp „valstiečių“ atstovų – du turtuoliai

Tris vienas naujojoje rajono Taryboje turės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, už kurios sąrašą balsavo 11,73 procento rinkėjų. Rinkėjai į rajono Tarybą delegavo du turtuolius Vytautą Krikščiūną ir Aurimą Gaidžiūną bei politikos veteraną Joną Povilaitį.

Šios partijos kandidatams rinkėjų simpatijas geriausiai sekėsi pelnyti Grinkiškio (29,95 procento) ir Pakiršinio (27,94 procento) apylinkėse. Itin nesėkmingai šios partijos kandidatai buvo sutikti Alksniupių (5,42 procento), Šeduvos (5,59 procento) ir Kutiškių (6,64 procento) rinkimų apylinkėse.

Buvę nepartiniai „pralindo“ po partijos vėliava

Lietuvos regionų partija savivaldos rinkimuose Radviliškio rajone dalyvavo pirmą kartą, tačiau po jos vėliava glaudėsi jau matyti veidai, iki šiol nepartiniais prisistatinėję du besibaigiančios kadencijos Tarybos deputatai – Gediminas Lipnevičius ir Vilma Aleknienė. Kadangi Lietuvos regionų partija praėjusį sekmadienį vykusiuose rinkimuose iškovojo 10,78 procento balsų ir gaus tris Tarybos nario vietas, šiuos du veidus ir toliau matysime valdžioje, o prie jų turėtų prisijungti ir trečioje sąrašo vietoje likęs Vidmantas Bernotas.

Šios partijos atstovams geriausiai sekėsi Palonų (18,10 procento), Daugėlaičių (16,04 procento) ir Sidabravo (15,61 procento) apylinkėse. Prasti rezultatai Lietuvos regionų partijos kandidatus turėjo nuliūdinti Alksniupių (3,92 procento), Šaukoto (6,83 procento) ir Eibariškių (7,97 procento) apylinkėse.

Ekskonservatorius pakėlė liberalų reitingą

Buvusį konservatorių Justiną Pranį savo vedliu prieš rinkimus pasirinkęs Liberalų sąjūdis neprašovė, nes sulaukė 8,21 procento rinkėjų palaikymo. Tiek balsų pakako, kad ši partija laimėtų dvi vietas naujoje rajono Taryboje. Tai gana neblogas pasiekimas partijai, kuri ankstesnėje kadencijoje nebuvo iškovojusi nė vieno mandato. Naujojoje rajono Taryboje turėtų dirbti Justinas Pranys ir Algimantas Ruseckas.

Šios partijos gerbėjai savo kandidatus labiausiai palaikė Šeduvos (20,06 procento), Raudondvario (15,83 procento) ir Pakiršinio (14,92 procento) apylinkėse. Liberalios idėjos itin nepatrauklios buvo tarp Grinkiškio (1,02 procento), Pašušvio (1,59 procento) ir Tyrulių (2,19 procento) gyventojų.

Darbo partijoje – tie patys veidai

Už Darbo partijos kandidatus balsavo 7,04 procento rinkėjų, o tai šios partijos atstovams užtikrino du balsus naujos kadencijos Taryboje. Reitinguodami politikus šios partijos gerbėjai didelių revoliucijų nedarė ir pasirinko tuos pačius veidus, kuriuos matėme ir praėjusią kadenciją, – tai Zita Žvikienė ir Jurgis Baublys.

Darbo partijos gerbėjų citadelė – tai Tyruliai, kuriuose už šios partijos kandidatus savo balsus atidavė net 30,26 procento rinkėjų. Neblogai Darbo partijai rinkti balsus sekėsi ir Kutiškių (14,02 procento) bei Palonų (12,07 procento) apylinkėse. Užtat Alksniupių (3,61 procento), Beinoravos (3,55 procento) ir Šeduvos (4,34 procento) rinkėjai šiai partijai skyrė nedaug balsų.

Rinkėjai išreitingavo visą šeimą

Paskutinė pagal gautų balsų skaičių liko dabartinio rajono mero Vytauto Simelio vedama

Lietuvos žaliųjų partija, kuri vos „per Marytės plauką“ perlipo 5 procentų barjerą ir iškovojo vieną Tarybos nario vietą. Ji atiteks kadenciją baigiančiam rajono vadovui V. Simeliui.

Įdomu tai, jog į antrą ir trečią šio sąrašo vietas rinkėjai išreitingavo dar du dabartinio mero šeimos narius – jo sūnų Tadą Simelį ir žmoną Danutę Simelienę, tad jeigu Lietuvos žaliųjų partijos sąrašas būtų sulaukęs didesnio rinkėjų palaikymo, rajono Taryboje galėjome turėti visą šeimą.

Ši partija daugiausiai rinkėjų palankumo sulaukė Palonų (8,62 procento), Pociūnėlių (8,54 procento) ir Aukštelkų (8,40 procento) apylinkėse. Negausus kadenciją baigiančio mero ir jo vedamo sąrašo gerbėjų būrys buvo Alksniupių (2,11 procento), Vėriškių (2,49 procento) ir Daugėlaičių (3,21 procento) apylinkėse.

Šie rinkimų duomenys dar nėra galutiniai, nes nėra patvirtinti Vyriausiosios rinkimų komisijos.

Jonas MARCINKUS

Radviliškio rajono savivaldybės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE