Mokinių sukurtas triptikas „Viza gyvenimui“.

Baisogalos gimnazijos bendruomenė – nacionalinio projekto dalyvė

Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti sekretoriatas inicijavo nacionalinį projektą „Kas buvo Čijūnė Sugihara?“. Projektu siekta papasakoti mokiniams apie Japonijos konsulą Lietuvoje – Čijūnę Sugiharą, dirbusį Kaune 1939-1940 metais.

Prasidėjus Antrajam pasauliniam karui daug pabėgėlių iš Lenkijos (lenkų ir žydų) pasiekė Kauną. Šie žmones kreipėsi į Japonijos konsulą dėl tranzitinių vizų, kurios galėjo padėti išvykti kuo toliau nuo Europoje vykstančio karo ir nacistinės Vokietijos politikos. Čijūnė Sugihara, neturėdamas Japonijos vyriausybės palaikymo, 1940 metų vasarą per beveik mėnesį išdavė daugiau nei 2000 tranzitinių vizų. Šie išduoti dokumentai padėjo žmonėms išgyventi.

Č. Sugihara – tai vienintelis japonas, kuriam Yad Vashem – Holokausto tyrimų ir įamžinimo institucija Izraelyje yra suteikusi Pasaulio Tautų Teisuolio apdovanojimą.

Projekto tikslas – supažindinti su Čijūnės Sugiharos asmenybe ir veikla, skatinti, kad pozityvūs istorinių asmenybių veiksmai būtų analizuojami pamokose, aptariami mokyklos bendruomenėje ir turėtų teigiamą poveikį mokyklos ir vietos bendruomenei.

Nors Baisogalos gimnazijoje Tolerancijos ugdymo centras oficialiai įkurtas 2015 m. lapkričio mėnesį, bet mokiniai ir mokytojai aktyviai įsijungė į nuo rugsėjo mėnesio vykdomo projekto veiklą, skirtą šio ypatingo žmogaus žygdarbio 75-erių metų sukakčiai paminėti.

Apie Č. Sugiharą buvo pasakojama per klasių valandėles, skaitymo popietėje, kalbant apie literatūrą Holokausto tema, buvo pristatyti gimnazijos mokinių kūrybiniai darbai, skirti Č. Sugiharai atminti: grupės gimnazijos ketvirtokių sukurta instaliacija „Žmogaus pasirinkimas ribinėse situacijose“, antrokų laiškai iš XXI amžiaus ir haiku, užrašyti mokinių parengtoje Toroje, triptikas „Viza gyvenimui“, kuriam tekstus rašė aštuntokai ir gimnazijos pirmokai, o dekoravo žemesnių klasių mokiniai, improvizacija holokausto tema „Viltis“, atlikta septintokių.

Savo idėjas mokiniams įgyvendinti padėjo mokytojos: E. Sadauskienė, L. Stirbienė, B. Gedžiuvienė, A. Ladukienė ir L. Puzarienė. Visą projektinę veiklą gimnazijoje koordinavo Tolerancijos ugdymo centro vadovė mokytoja E. Liukienė, kuravo gimnazijos direktorė R. Juškevičienė.

Šiuos darbus Baisogalos gimnazistai pristatė vasario 11 dieną Vytauto Didžiojo universitete vykusiame nacionalinio edukacinio projekto „Kas buvo Čijūnė Sugihara?“ baigiamajame renginyje, kuriame buvo pagerbtas Japonijos diplomato Č. Sugiharos, išgelbėjusio tūkstančius žydų, atminimas ir visuomenei pristatytos įdomiausios Lietuvos mokyklose įgyvendinto projekto veiklos.

Vieną iš baisogaliečių pristatomų darbų – „Viltis“ Japonijos ambasados atstovas priėmė kaip dovaną. Be to, dvylikos (iš 113-os, turinčių Tolerancijos ugdymo centrus) Lietuvos mokyklų, kurios buvo pakviestos dalyvauti nacionaliniame baigiamajame renginyje, mokiniai turėjo progos pabendrauti su Č. Sugiharos sūnumi N. Sugihara. Renginio pabaigoje visi dalyviai turėjo galimybę stebėti japonų aktoriaus Shingo Misawa monospektaklį apie Č. Sugiharą (su lietuvių kalbos subtitrais).

Neišdildomą įspūdį paliko ne tik mokinių išradingumas pristatant projekto darbus ir, žinoma, spektaklis, bet ir įvairiomis kalbomis: anglų, japonų, jidiš, lenkų, rusų, lietuvių, kalbančios susirinkusios žmonių bendrijos gebėjimas išgirsti ir suprasti vienas kitą. Tokia ir yra tolerancijos esmė.

Projekto dalyvė B. Gedžiuvienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE