Žemdirbiai nuėmė apdovanojimų derlių
Aušra LAURINKIENĖ
Kasmet, paskutinį penktadienį prieš Adventą, kai jau rūpesčių nekelia žemės ūkio darbai, Radviliškio rajono ūkininkai pasipuošia gražiausiais apdarais ir išsiruošia į jau tradicija tapusią žemdirbių šventę.
Jau dvidešimtą kartą surengę apdovanojimų ceremoniją labiausiai nusipelniusiems ūkininkams organizatoriai buvo itin dosnūs – šiemet gausiomis ovacijomis sutikti ir padėkos raštais bei apdovanojimais pagerbti net 36 rajono žemdirbiai.
Nuveikusiems reikšmingų darbų – išskirtiniai apdovanojimai
Kultūros namų salė kasmet virsta improvizuotu sodu – čia labiausiai nusipelniusiems rajono ūkininkams „raškomi“ ir dalijami įspūdingi menininkų sukurti obuoliai. Šiais metais rudeniniais prizais – stiklo meno dailininko Remigijaus Kriuko autoriniais darbais – stiklinėmis obuolių statulėlėmis apdovanoti ūkininkai, nuveikę reikšmingų darbų žemės ūkio srityje. Tai Aukštelkų seniūnijos ūkininkas Vytautas Krikščiūnas, „Fasma“ vadovas Sigitas Krivickas, Sidabravo žemės ūkio bendrovės vadovas Jonas Grybauskas, Sidabravo seniūnijos ūkininkas Vytautas Čepaitis, Skėmių seniūnijos ūkininkas Kęstutis Rimkus ir Šeduvos miesto seniūnijos ūkininkas Feliksas Šlėvė.
Radviliškio rajone auga ir paršiukai, skirti žemės ūkio ministrei
Šventėje susirinkusius žemdirbius sveikino Vyriausybės atstovai, rajono valdžia ir kiti garbūs svečiai iš žemės ūkį kuruojančių įstaigų. Į Radviliškį su Žemės ūkio ministerijos Padėkos raštais už pasiekimus žemės ūkio srityje atvykusi žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė sako Radviliškio rajoną vertinanti kaip labai stiprų: „Tai žemės ūkio kraštas. Jis stiprus ūkininkais. Čia yra mokslo židinys – Gyvulininkystės institutas, daug stambių bendrovių, didelių šeimos ūkių. Su Radviliškio rajonu esu labai gerai susipažinusi. Manau, kad tokie stiprūs ūkininkai savo darbu padeda auginti savo kraštą, įneša didžiulį indėlį. Tai vienas iš vedančiųjų rajonų, parodančių, koks stiprus mūsų šalyje yra žemės ūkis“.
Iš ministrės rankų apdovanojimus pirmasis atsiėmė Baisogalos seniūnijos ūkininkas Rimantas Bakutis. 1995 mėtais pradėjęs ūkininkauti tėvų žemėje, jis 2010 metais pasinaudojo ūkio modernizavimo programa ir įsigijo modernios žemės ūkio technikos. R. Bakučio ūkis kasmet plečiasi – šiemet jis dirba jau apie 300 hektarų žemės. Ūkinininkauti jis paskatino ir savo sūnų, kuris pasinaudojo jaunajam ūkininkui skirta paramos programa. Ūkininkas rekultivuoja aplinkines apleistų pastatų teritorijas, jas paversdamas geros agrarinės būklės žeme, o išardyta statinių masė naudojama Čelkių kaimo keliams remontuoti.
Apdovanojimą atsiėmė ir Tyrulių seniūnijos ūkininkas Svajūnas Toleikis. Ūkininko „karjerą“ pradėjęs nuo 30 hektarų, savo ūkį išplėtė iki 700 hektarų ploto. Jis ne tik sukūrė darbo vietas seniūnijos gyventojams, bet ir kuria bei pritaiko vis naujesnes technologijas. Ūkio kieme gausu naujos technikos, o laukai – vieni iš gražiausių rajone. Ūkininkas taip pat aktyviai remia Polekėlės bei Tyrulių bendruomenes, bažnyčią, įvairius renginius. Visada padeda prašantiems pagalbos nutikus nelaimei.
Ministrė padėką atvežė ir Aukštelkų seniūnijos ūkininkui Feliksui Steponavičiui, dirbančiam daugiau nei 900 hektarų žemės bei auginančiam grūdines kultūras. Šis ūkininkas rūpinasi ne tik savo ūkiu, namais, šeima, bet ir savo ūkio darbininkais – jiems suremontavo patalpas, įrengė persirengimo kambarius, dušus, tualetus, poilsio kambarį. Nepaisant didelio ūkio, F. Steponavičius randa laiko ir grožio puoselėjimui, savo sodybos aplinkos gražinimui. Jis – ir pagrindinis seniūnijos švenčių bei renginių rėmėjas, padovanojęs savo augintų tujų, kuriomis gausiai apsodintos seniūnijos viešosios erdvės.
Apdovanojimų sulaukė ir Grinkiškio seniūnijos ūkininkas, užsiimantis grūdinių kultūrų ir daržovių auginimu, Edmundas Jankūnas bei ūkininkė Virginija Baltrūnienė. Pastaroji sulaukė išskirtinio ministrės dėmesio. Ministrė V. Baltraitienė visiems prasitarė, kad ūkininkė V. Baltrūnienė – artima jos draugė, o jos ūkyje auga ir ministrei skirti paršiukai.
Virginija Baltrūnienė ūkininkauja savo gimtinėje – Godų kaime. 1985 metais baigusi Šlapaberžės profesinę technikos mokyklą ir įgijusi žvėrininkystės meistro specialybę, dirbo „Šušvės“ kolūkyje fermos darbininke. Nuo 1992 metų ji pradėjo ūkininkauti kartu su tėvu Polikarpu Vaitkumi. Šiuo metu ji dirba apie 150 hektarų žemės, turi 55 melžiamas karves ir 50 prieauglio. Yra dalyvavusi „Nitratų direktyvos” programoje, kurios lėšomis įsirengė srutų rezervuarą.
Įteikti mero Padėkos ženklai
Dėmesio ūkininkams negailėjo ir rajono valdžia. Nors Radviliškio rajono meras Antanas Čepononis vis dar sveiksta po kojos operacijos ir renginyje nedalyvavo, garbingą ceremoniją atliko vicemeras Kazimieras Augulis bei savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Margaitienė.
„Mes, savivaldybė, arba kitaip – paprasčiausi duonos vartotojai, ūkininkams parengėme ir išskirtinę dovaną – prieš Kultūros namus ištiesėme „raudoną kilimą“, kad atvykimas į ceremoniją būtų dar malonesnis“, – apie baigtus remontus Kultūros namų prieigose ir išklotas raudonas trinkeles juokaudamas kalbėjo vicemeras.
Jis sako besididžiuojantis, kad rajono ūkininkai – puikus pavyzdys daugeliui: „Mes esame stiprūs savo ūkininkais. Čia gyvena ir dirba puikūs žmonės, o ūkiuose pluša vis jaunesni žmonės, paveldėję ūkius iš vyresnių giminės atstovų. Kaimas jaunėja, o tai – labai puiki naujiena. Manau, kad esame žemdirbių kraštas ir be jų tikrai nebūtume įvertinti palankia tryliktąja pozicija Lietuvos laisvosios rinkos tyrimų instituto vertinime“.
Pirmasis Radviliškio rajono savivaldybės mero Padėkos ženklas už pasiekimus žemės ūkio srityje įteiktas Aukštelkų seniūnijos ūkininkui Juozui Rupšiui, kuris yra vienas pirmųjų, pradėjusių ūkininkauti seniūnijoje. J. Rupšys augina grūdines kultūras, ūkininkauja naudodamasis pažangiomis technologijomis, puoselėja aukštą žemdirbystės kultūrą. Anot valdžios atstovų, jis savo darbštumu, tvarkingumu rodo pavyzdį kitiems ūkininkaujantiems, sukaupta išmintimi ir patirtimi dalijasi su kitais ūkininkais ir perduoda ūkininkaujančiam sūnui Tadui.
Mero Padėkos ženklo nusipelnė ir Sidabravo seniūnijos ūkininkas Vidmantas Grigaliūnas. Šis vyriškis ūkininkauja gimtajame Radviliškio rajono Vabalių kaime. Darbštus ūkininkas augina javus, rapsus, iš viso dirba 231 hektarą žemės. Jo ūkis – mišrus. Jame jis laiko daugiau kaip 100 galvijų, iš jų 80 – melžiamų karvių.
Padėkos raštai – už pasiekimus žemės ūkio srityje
Renginio metu išdalinti ir Radviliškio rajono savivaldybės mero Padėkos raštai už pasiekimus žemės ūkio srityje. Pirmasis jo nusipelnęs – Šaukoto seniūnijos ūkininkas Rimantas Meškauskas, savo augalininkystės ūkį pradėjęs kurti 2001 metais, turėdamas vos 3 hektarus asmeninio ūkio žemės. Šiuo metu ūkininkas dirba šimtąkart didesnį plotą. Jo laukai visuomet pavyzdingai prižiūrimi, pakelės ir grioviai nušienauti, laukai – švarūs, nepiktžolėti. Renginio metu pabrėžta, kad R. Meškauskas – pavyzdys, kaip sutvarkius apleistus pastatus įsirengti šiuolaikiškas patalpas derliui, technikai laikyti, sutvarkyti aplink juos aplinką.
Padėkos raštas įteiktas ir Radviliškio seniūnijos ūkininkei Astai Pranienei. Ji, kaip jaunoji ūkininkė, ūkį įregistravo 2007 metais, savo gimtinėje Šniūraičių kaime nusipirkusi 20 hektarų žemės. Jauna, veržli ir darbšti ūkininkė plėtoja pažangų ūkininkavimą, nepažeisdama agrarinės aplinkosaugos, šiuo metu dirba daugiau kaip 200 hektarų žemės plotą, įgyvendino ne vieną Europos Sąjungos projektą ir puikiai pati valdo žemės ūkio techniką.
Dėmesio bei padėkos sulaukė ir Sidabravo seniūnijos specialistė Vida Jakševičienė. Jai 65-mečio proga mero Padėkos raštas įteiktas už nepriekaištingą darbą ir pavyzdingą pareigų atlikimą.
Kiti apdovanojimai
Renginyje išdalinti ir Seimo Aplinkos apsaugos komiteto Padėkos raštai už pasiekimus žemės ūkio srityje. Jais apdovanoti Pakalniškių seniūnijos ūkininkas Algimantas Žezdrys ir Genių žemės ūkio bendrovės vadovas iš Sidabravo seniūnijos Algis Lapiniauskas.
Seimo Kaimo reikalų komiteto Padėkos raštai už pasiekimus žemės ūkio srityje įteikti Šeduvos miesto seniūnijos ūkininkams Daivai ir Sigitui Petraičiams, ūkininkui iš Skėmių Rimantui Garuckui bei Grinkiškio seniūnijos ūkininkams Birutei ir Alvidui Našlėnams.
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Gyvulininkystės institutas bei jo vadovė Violeta Juškienė sulaukė Seimo nario Vytauto Juozapaičio apdovanojimo, o Pakalniškių seniūnijos ūkininkei Laimai Navickienei įteiktas Seimo narės Zitos Žvikienės apdovanojimas.
Už pasiekimus žemės ūkio srityje Lietuvos Respublikos Žemės ūkio rūmų Padėkos raštais apdovanoti: Aukštelkų seniūnijos ūkininkas Kęstutis Arūnas Savickas, Šiaulėnų seniūnijos ūkininkai Almutė ir Eugenijus Petrylos ir broliai Valdas bei Henrikas Danilevičiai, ūkininkaujantys Tyrulių seniūnijoje.
Ne tuščiomis atvyko ir Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos generalinis direktorius Jonas Sviderskis, kuris už sąžiningą ilgametį darbą žemės ūkiui, pasiektus aukštus gamybinius rezultatus bei bendruomeniškumo puoselėjimą apdovanojo Adolfą Šniauką, žemės ūkio bendrovės „Agrowill Spindulys“ vadovą.
Dovanų atvežė ir Šiaulių teritorinės darbo biržos direktorius Rimundas Domarkas bei Radviliškio rajono skyriaus vadovė Irena Urbelienė, kurie apdovanojo Sidabravo seniūnijos ūkininką Vytautą Čepaitį ir Zitą Barauskienę iš Aukštelkų seniūnijos.
Šventė, kaip ir žemės ūkis – gerokai pasikeitė
Lietuvos Premjero Algirdo Butkevičiaus patarėjo žemės ūkiui Adolfo Damanskio apdovanotas Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjas Alfredas Juozapavičius „Radviliškio naujienoms“ sakė labai besidžiaugiantis tuo, kad kaimas – modernėja, o ši graži tradicija išaugo į nuostabų renginį, kasmet sutraukiantį vis gausesnį skaičių žemdirbių: „Situacija Radviliškio rajone, kaip ir visoje Europoje, – įvairiapusė. Džiaugiamės augalininkystės derliais, liūdime dėl gyvulininkystės sektoriaus problemų, tačiau šiandien norisi kalbėti tik apie gražius dalykus. Kaimas tampa vis modernesnis. Žemės ūkis iš primityvaus tapo toks, koks yra šiandien. Lygiai taip kinta ir šventė – kasmet vis nuostabesnė“.
Į šventę atvykę Seimo nariai Algimantas Salamakinas ir Vytautas Juozapaitis taip pat negailėjo puikių atsiliepimų šiam kraštui. „Visi žino, kad be žemės ūkio nebūtų nieko. Juk viskas prasideda nuo žemės. Tai viena iš pagrindinių švenčių, kurioje pagerbiami tie, kuriems turime nusilenkti. Tai yra ir pasiaukojimas, ir pašaukimas. Juk dar ir šiandien egzistuoja stereotipas, kad kaimas – ta dalis, kurioje gyventi nėra patogu. Tie žmonės parodo, kad yra anaiptol ne taip“, – šypteli V. Juozapaitis.
Jau septintą kartą žemdirbiams padėkoti atvykęs A. Salamakinas sako, kad trys valandos sveikinimų, muzikos ir puikios nuotaikos – puikus atokvėpis po sunkių žemės darbų rajono ūkininkams. Derlius šiemet buvo rekordinis, tad linkiu ir toliau žengti tuo pačiu sėkmės keliu“.