Radviliškio ligoninę gelbės nuo bankroto
Aušra LAURINKIENĖ
Imamasi restruktūrizacijos
Radviliškio rajono savivaldybės taryba neseniai pritarė Radviliškio ligoninės 2015–2017 metų taupymo priemonių planui, pagal kurį kitąmet bus sutaupyta daugiau nei 300 tūkstančių eurų.
Radviliškio rajono vicemeras Kazimieras Augulis sako, kad patvirtinta taupymo programa – tai tik vienas iš žingsnių, siekiant gelbėti į sunkią finansinę padėtį patekusią Radviliškio ligoninę.
„Jau lapkričio 19-ąją Tarybai bus pateiktas Radviliškio ligoninės valdymo struktūros pakeitimo planas. To reikia norint gyventi kur kas sėkmingiau. Su Socialinių reikalų, sveikatos ir teisėtvarkos komiteto pirmininku Algimantu Rusecku apsilankėme ligoninėje, konsultavomės dėl struktūros pakeitimų“, – aiškina vicemeras.
Nuo kitų metų Radviliškyje nebebus priimami gimdymai
Vienas iš laukiančių pokyčių – naikinamas Radviliškio ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyrius. Skyriuje, kuriame dirba 19 žmonių, 2013 metais gimdė 264 moterys, 2014 metais – dešimčia mažiau, o šiemet iki lapkričio čia gimė vos 207 naujagimiai. Šiaulių teritorinė ligonių kasa dėl per menko gimdyvių skaičiaus Radviliškio ligoninei nebeskirs lėšų už priimtus gimdymus. Nors dar pavyko pasirašyti sutartį nuo šių metų liepos iki Naujųjų, nuo 2016 metų situacija lieka neišspręsta.
Nors savivaldybė ieškojo išeičių, kad gimdyvėms nereikėtų ieškotis pagalbos kituose miestuose, ir iš biudžeto skyrė nemenką sumą pinigų, Radviliškio rajono meras A. Čepononis neslepia – per menkas gimdymų skaičius neša nuostolius: „Savivaldybė skyrė finansavimą, nes buvo aiški Tarybos ir vadovų pozicija, tačiau nuo Naujųjų realybė bus kitokia. Tai yra valstybės politika, kuri koordinuoja atskirų sveikatos programų finansavimo srautus. Laikomasi nuomonės, kad jei įstaigoje nėra bent trijų šimtų gimdyvių, nuo sausio 1-osios nebus pasirašomos sutartys. O tai reiškia, kad viską tektų išlaikyti savivaldybei, o tai nėra jos pirminė ir svarbiausia funkcija – išlaikyti vieną ar kitą skyrių, tam neturime lėšų“.
Skyriui išsaugoti skirtos lėšos dengs įsiskolinimus
Rajono vadovas neslepia, kad apie Radviliškio ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyriaus naikinimą kalbėta ir galvota dar šių metų liepą, kai buvo pasirašoma sutartis su Šiaulių teritorine ligonių kasa.
„Radviliškio ligoninę į kampą įspraudė šalies valdžia, kai Vyriausybė nutarė, kad privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis bus finansuojami tik tie akušerijos-ginekologijos skyriai, kurie per metus priima ne mažiau kaip 300 gimdymų. Sakėme, kad jei nebus reikiamo skaičiaus gimdyvių, savivaldybė ant savo pečių visos naštos tikrai nepaneš. Pagal dabartinius rodiklius skyrius bus uždarytas nuo kitų metų sausio“, – apgailestauja meras.
Rajono valdžia sako, kad ligoninė šiandien yra labai keblioje situacijoje, tad stengiamasi ieškoti išeičių. Meras neslepia, kad ligoninei nereikės grąžinti 40 tūkstančių eurų, kurie iš savivaldybės biudžeto buvo skirti Akušerijos-ginekologijos skyriui išsaugoti, nes ligoninė šiais pinigais galės sumažinti savo skolas.
Rajono Taryba ligoninei leido paimti dar 100 tūkstančių eurų paskolą, kuri leis padengti įsiskolinimus, uždelstus ilgiau nei 120 dienų. „O tokių skolų – nemažai. Jei atvirai, aš pats stebiuosi, nes nepamenu, kada savivaldybė būtų iš biudžeto skyrusi tokią didelę sumą skoloms dengti. Atrodo, kad Socialinių reikalų, sveikatos ir teisėtvarkos komitetas, rajono Taryba ir ligoninė randa bendrą kalbą, todėl per kelerius metus šią situaciją mes suvaldysime“, – tikisi A. Čepononis.
Dantis protezuos privačios įstaigos
Antras sprendimas – panaikinti Dantų protezavimo skyrių. „Šią funkciją perėmė verslininkai, nes ligoninė patiria nuostolius. Dėl šio sprendimo žmonės tikrai nepatirs jokių nepatogumų, nes jau yra norinčių nuomotis patalpas. Ligoninė šioje vietoje tik laimėtų – už išnuomotas patalpas gautų pinigų, kurie padėtų suktis iš sunkios finansinės padėties“, – sako Radviliškio rajono vicemeras K. Augulis.
Protezavimo paslaugą ir dabar Radviliškio rajono žmonės dažniausiai renkasi privačiose įstaigose, nes ligonių kasos, sudariusios sutartis su tokiomis įstaigomis, apmoka už šias paslaugas. „Dabar nutiko taip, kad ligoninėje liko mažai pacientų, todėl svarstysime pasiūlymą, kad nuo Naujųjų metų Radviliškio ligoninė dantų nebeprotezuotų“, – kalba vicemeras.
Ligoninės vadovė nusiteikusi pozityviai
Radviliškio ligoninės vadovė Danutė Povelauskienė planuojamus struktūros pokyčius priima pozityviai. Direktorė jau seniai kalbėjo apie tai, kad per menkas gimdyvių skaičius neleis išlaikyti galimybės gimdyti Radviliškio ligoninėje. Tam, kad gimdymai ligoninei teiktų finansinę naudą, čia jų per metus turėtų būti ne mažiau kaip keturi šimtai.
Radviliškyje, kaip pripažįsta vicemeras, vietos moterys kažkodėl nenori gimdyti: „Kai pirmąkart pasklido žinia apie tai, kad galbūt bus uždarytas šis skyrius, radviliškietės prašė mero jį išsaugoti. Tuomet sakė esančios labai patenkintos čia dirbančių specialistų darbu, kad čia dirbantys medikai yra savo srities profesionalai, o aplinka įrengta šiuolaikiškai. Tada nusprendėme, kad reikia išsaugoti skyrių, stengėmės dėl rajono moterų, tačiau dabar akivaizdu, kad jos gimdyti vyksta į Šiaulius ar kitus miestus. Mes jų čia gimdyti nepriversime“.
Rajono vadovai įžvelgia dar ir kitą problemą: „Šiauliai yra netoli. Todėl moterys turbūt mano, kad didelėje ligoninėje suteikiama geresnė priežiūra, ir vyksta ten“.
Valdžia sako atkreipusi dėmesį ir į ligoninės administracijos valdymą, nes kai kurie specialistai gauna gana nemažus atlyginimus, tad rajono Taryboje bus sprendžiamas ir šis klausimas.