Į šventę susirinko ne tik rajono valdžios

Gyventojus pasieks dar kokybiškesnis ir skanesnis vanduo

Aušra LAURINKIENĖ

Kai kurie radviliškiečiai dar ir šiandien atsimena laikus, kai iš vandentiekio čiaupų namus pasiekdavo rudas, geležingas, nemalonų kvapą turintis vanduo. Nors prieš dvidešimt metų įrengti nugeležinimo įrenginiai situaciją pakeitė ir vandens kokybė pagerėjo, ilgainiui statinių būklė tapo kritinė. Kad būtų išvengta tragedijos ir gyventojus pasiektų dar kokybiškesnis bei švaresnis vanduo, bendrovė „Radviliškio vanduo“ ėmėsi grandiozinio projekto.

Beveik dvejus metus trukę darbai – jau baigti. Iškilminga juostelės perkirpimo ceremonija oficialiai paskelbė apie naujųjų vandens gerinimo įrenginių eksploatavimo pradžią. „Vanduo ir taip buvo kokybiškas, skanus, tačiau dabar bus dar skanesnis“, – po juostelės perkirpimo ceremonijos džiaugėsi rajono vicemeras Kazimieras Augulis.

Vanduo bus išvalytas nuo amonio ir mangano junginių

Baigus iš dalies europinėmis lėšomis finansuotą Radviliškio miesto vandens gerinimo įrenginių rekonstrukcijos projektą, per šešiolika tūkstančių miesto, Karčemų, Linkaičių ir Kutiškių gyvenviečių žmonių nuo šiol mėgausis kur kas kokybiškesniu ir skanesniu vandeniu.

UAB „Radviliškio vanduo“ direktorius Juozas Jučas sako, kad gyventojus pasieks ne tik nugeležintas, bet ir nuo amonio bei mangano junginių išvalytas vanduo: „Senieji įrenginiai buvo pastatyti 1995 metais pagal Tarybų Sąjungos techninį projektą. Vandenį jie išvalė iki aukštų keliamų techninių reikalavimų, tačiau nešalino amonio bei mangano junginių. Kilo grėsmė bakteriologiniam užterštumui, nes įrenginiai buvo atviro tipo. Šiuo metu naujieji įrenginiai užtikrina visišką geriamojo vandens kokybę ir saugumą“.

Darbus baigė anksčiau nei planuota

Įmonės vadovo teigimu, vienas filtras per valandą gali išvalyti šešiasdešimt kubinių metrų vandens. Bendrovėje įrengti penki filtrai, kurių valandinis našumas – trys šimtai kubinių metrų. „Per parą gyventojams galime patiekti septynis tūkstančius „kubų“ kokybiško geriamojo vandens“, – džiaugiasi J. Jučas.

Vadovas sako, kad senieji įrenginiai buvo fiziškai susidėvėję, tad džiaugiamasi, jog pavyko įtikinti Aplinkos ministeriją ir Aplinkos projektų valdymo agentūrą, kad būtų skirtas finansavimas: „Gavome finansavimą iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų. Statybos darbai užtruko apie pusantrų metų. Esu dėkingas rangovui, kuris sumanumu, išradingumu sugebėjo net anksčiau sutartyje numatyto laiko užbaigti visus darbus“.

Įrenginius valdyti galima nuotoliniu būdu

Bendrovės „Radviliškio vanduo“ vyriausiasis inžinierius Bronislovas Kęstutis Pranckevičius, atsakingas ne tik už geriamojo vandens tiekimą gyventojams, bet ir už nuotekų tvarkymą, sako, kad baigus Radviliškio miesto vandens gerinimo įrenginių rekonstrukciją pagerės ir darbo sąlygos, nes viskas įrengta vienoje patalpoje, o įrenginius valdyti galima nuotoliniu būdu.

Šis objektas – lyg ilgai lauktas kūdikis. Pasiūlymas sutalpinti viską į vieną patalpą, kad ir antrojo kėlimo stotis, ir filtrai būtų viename pastate – labai puiki mintis. Dabar nereikės bėgioti iš vieno pastato į kitą pažiūrėti, ar viskas gerai. Dabar viskas – automatizuota. Viską galima stebėti ir valdyti nuotoliniu būdu. Taip užtikrinsime nepertraukiamą daug kokybiškesnio geriamojo vandens tiekimą gyventojams“, – sako B. K. Pranckevičius.

Stabilizuos procesą

Vyriausiasis inžinierius neslepia, kad gyventojai, pradėjus dirbti seniesiems įrenginiams, kai iš čiaupų nustojo tekėti rudas vanduo, nesiskundė, tačiau per tuos dvidešimt metų vanduo buvo tik nugeležinamas.

Senieji įrenginiai atliko tik vieną labai siaurą funkciją. Šiuo atveju vanduo bus išvalytas ir nuo kenksmingų faktorių, o tai – labai svarbu. Per didelis mangano ar amonio kiekis yra nenuspėjami. Negalima sakyti, kad šių junginių kiekiai yra visuomet padidėję. Kaip žinia, vandenį imame iš požeminių sluoksnių, gręžiniai siekia net šimtą dvidešimt metrų po žeme. Tai turi savo specifiką, nes sluoksniuose vyksta sudėtingi procesai. Jie keičia vandens sudėtį, tad amonio kiekis, jei fiksuojamas padidėjimas, po kiek laiko gali būti ir sumažėjęs. Tai nenuspėjama“, – aiškina B. K. Pranckevičius.

Vyriausiasis inžinierius sako, kad būtent naujieji europinėmis lėšomis įrengti vandens gerinimo įrenginiai leis stabilizuoti visą procesą.

Europos Sąjungos lėšos – apie pusantro milijono eurų

Kad permainų Radviliškio vandens tiekimo bendrovėje reikėjo, sako ir įrenginių atidarymo šventėje dalyvavęs Radviliškio rajono vicemeras Kazimieras Augulis. Jo teigimu, senieji įrenginiai per dvidešimt metų susidėvėjo ir surūdijo, tad kilo ne tik bakteriologinė grėsmė.

Tai – strateginis įrenginys, kurio naudą pajus kiekvienas gyventojas. Juk vanduo – gyvybės šaltinis. Radviliškis, kaip miestas, pastatytas pelkėje, tad vandenyje niekuomet netrūko geležies. Taip, senieji įrenginiai savo darbą atliko puikiai. Tačiau nieko nėra amžino. Jie bet kada galėjo sugriūti, tad šiuo projektu tuo pačiu apsisaugota ir nuo tragedijos“, – džiaugiasi K. Augulis.

Vicemeras sako esantis dėkingas bendrovės vadovams ir administracijai, kurie sugebėjo gauti pusantro milijono eurų siekiančią paramą iš Europos Sąjungos lėšų. „Per trumpą laiką Radviliškyje pastatyti visiškai nauji įrenginiai. Vanduo ir taip buvo kokybiškas, skanus, tačiau dabar bus dar skanesnis. Gyventojai tikrai drąsiai gali gurkšnoti vandenį iš čiaupo, juo vaišinti svečius ir nepirkti geriamojo vandens iš prekybos centrų“, – pataria vicemeras.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE