Šventės dalyvius sveikino rajono valdžios atstovai

Radviliškis trankiai atšventė 448-erių metų sukaktį

Aušra LAURINKIENĖ

Medžioklės trofėjai, senovinių automobilių kolona ir įspūdingas koncertas – tik menka dalis Radviliškį sudrebinusios gimtadienio šventės „Skamba Radviliškio garvežiai“.

Nuo geležinkelio neatsiejamas Radviliškis savo 448–ąjį gimtadienį paminėjo kartu su geležinkeliečių švente. Puikus oras, gera nuotaika ir pramogos visą dieną lydėjo iš įvairiausių rajono kampelių sugužėjusius gyventojus bei garbius šventės svečius.

Gimtadienis neatsiejamas nuo geležinkeliečių šventės

Praėjusį penktadienį visi rajono keliai vedė į Radviliškį – ir ratuoti, ir pėsti, ir maži, ir dideli skubėjo į šventę. Nuobodžiauti išties nebuvo kada – šventinė eisena, koncertai, sporto varžybos ir galybė kitų renginių pateisino kiekvieno atvykusiojo lūkesčius.

Viena iš ypatingų šventės dalių – geležinkeliečių šventė. Rajono meras Antanas Čepononis sako, kad tai – lyg šeimos šventė: „Tai viena didelė šventė, susidedanti iš daugelio mažų dalelyčių. Viena iš pagrindinių šventės dalių – mūsų geležininkelininkų, lokomotyvų depo 145-asis gimtadienis. Nes kas yra Radviliškis? Tai yra šeimos šventė, nes kiekvienoje šeimoje atrasime po senelį, močiutę, tėvelį, mamą ar anūką geležinkelininką. Tai aš sakau, kad nuo šių metų geležinkelininkų šventė taps šeimos švente“, – šypsosi rajono vadovas.

Ne veltui sakoma, kad Radviliškis – geležinkelio sukurtas miestas. Meras įsitikinęs, kad tai – ne vien sparnuotas, literatūrinis posakis ar vizitinio teksto detalė. Iš tikrųjų Radviliškis ir geležinkelis yra neatsiejami istorijos dvyniai.

Dabartinio Radviliškio miesto vietoje gyvenvietė įsikūrė jau 15-ojo amžiaus pabaigoje–16-ojo pradžioje. Ji plėtėsi ir 1567 metais jau paminėta Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės miestų sąraše. Būtent nuo to pirmojo paminėjimo Radviliškis ir pasirinko skaičiuoti savo amžių, kurio verpetuose būta žūtbūtinių kovų, pražūtingų gaisrų, epidemijų, kitokių negandų, pakilimų ir atoslūgių, sudėtingų išbandymų ir amžiną pagarbą pelniusių įvykių.

A. Čepononis džiaugiasi lokomotyvų depo pokyčiais – primityvius garvežius pakeitė šilumvežiai, lokomotyvai, pastatytas modernus lokomotyvų užpildymo sausu smėliu įrenginys, rekonstruoti cechai, depo administracinis pastatas, įrengti puikūs darbo kabinetai. Nuolatinis dėmesys skiriamas depo technologinei remonto bazei atnaujinti bei personalo kvalifikacijai kelti. Šiemet baigtas atnaujinti manevrinių lokomotyvų parkas, kuriame yra 89 krovininiai ir manevriniai lokomotyvai.

Šiais metais numatyta baigti rekonstruoti depo privažiuojamuosius geležinkelio kelius ir iešmyną. Pernai pastatyta traukos riedmenų ir keleivinių savaeigių sąstatų automatinė plovykla. Depe visa fiziškai ir moraliai susidėvėjusi remonto bei priežiūros įranga pakeista šiuolaikiška, atitinkančia pasaulinius standartus. Džiuginančiai pasikeitę ir visi kiti Radviliškio geležinkelio padaliniai, jų veiklos rodikliai.

Stebino renginių spalvingumu

Radviliškio miesto gimtadienis, kaip įprasta, buvo šurmulingas, iškilmingas bei linksmas.

Pasak organizatorių, šiemetinės šventės tikslas – suvienyti radviliškiečius, kad jie džiaugtųsi ir didžiuotųsi gyvenantys šiame mieste, kad žmonės toliau siektų, jog Radviliškis klestėtų. Senas geležinkeliečių tradicijas menantis miestas nustebino renginių spalvingumu: nuo iškilmingos šventės „Skamba Radviliškio garvežiai“ atidarymo, Lietuvos kariuomenės orkestro koncerto iki Radviliškio rajono meno mėgėjų kolektyvų – Baisogalos kultūros namų liaudiškos muzikos kapelos „Žvangulis“, Radviliškio miesto kultūros centro liaudiškos muzikos kapelos „Radvija“, Baisogalos kultūros namų vokalinio moterų ansamblio bei Radviliškio miesto kultūros centro dainavimo studijos „Džia-da“ – pasirodymų. Koncertavo ir visoje šalyje populiarūs atlikėjai: „Dinamika“, „Magnit“, Auksinis choras, Rytis Cicinas ir šokių grupė „Rokada“. Vyko riedutininkų ir riedlentininkų čempionato varžybos, šachmatų turnyras, kiti sportio turnyrai. Medžiotojai ir žvejai pristatė savo atributikos namelius, pasirodė istorinių automobilių ir baikerių klubų nariai.

Bene svarbiausia šventės dalis buvo iškilminga eisena Radviliškio miesto gatvėmis iki laisvalaikio ir pramogų parko. Eisenos dalyviai žygiavo kartu su istorinių automobilių ir baikerių klubų nariais bei Radviliškio medžiotojų ir žvejų draugijos nariais.

Veiklos netrūko ir patiems mažiausiems – vaikų laukė batutai ir traukinukai, šventinis „Burbuliatorius“, jaunuolius sudomino „Bumpball“ žaidimas ir sumo imtynės. Tuo tarpu Radviliškio Lietuvos Sąjūdžio stadione ir jo prieigose buvo organizuojamas teniso turnyras, krepšinio 3×3 rungtynės, paplūdimio tinklinio varžybos.

Įkastoje kapsulėje – ir „Radviliškio naujienų“ numeris

Radviliškyje, Radvilų gatvėje, greta Sporto arenos, jau kurį laiką vyksta intensyvios statybos – čia vėliausiai 2018 metais duris atvers modernus ir šiuolaikiškas plaukimo baseinas. Čia rajono gyventojai ir svečiai galės mokytis plaukti, dalyvauti varžybose, susitikti ir bendrauti, o rajono moksleiviams tai nieko nekainuos.

Ši investicija į rajono sporto bazę, anot valdžios atstovų, bus stimulas plaukimą mėgstantiems ir aktyvų gyvenimą gyvenantiems žmonėms, o ypač – jaunimui, siekti gerų rezultatų ir paversti judėjimą gyvenimo būdu. O svarbiausia tai, kad baseinas bus atviras visiems, besirūpintiems savo sveikata bei norintiems išmokti plaukti ar aktyviai ir turiningai praleisti laisvalaikį.

Iškilmingos šventės metu paminėtas ir šis didžiulis projektas – garbingi svečiai į statomo baseino pamatus įleido kapsulę su laišku ateities kartoms. Joje – ne tik įdėta moneta, simbolizuojanti lėšas baseino statybai, bet ir „Radviliškio naujienų“ numeris, kuriame aprašytas būsimo baseino projektas, laiškas, kuriame išdėstyti baseino statytojų lūkesčiai, ir škaplierius, kuris simbolizuoja Dievo palaiminimą, baseino statytojų viltį ir tikėjimą šio projekto sėkme.

„Pakavojome kapsulę, – po kapsulės įkasimo ceremonijos juokiasi laiko pokalbiui su „Radviliškio naujienomis“ radęs meras A. Čepononis. – Baseinas Radviliškyje – tai išsipildžiusi mano aštuonerių metų svajonė. Nuo tos dienos, kai pirmąkart gimė mintis, kad Radviliškio rajonui reikia baseino, prabėjo jau aštuoneri metai. Tada studijavau magistro studijas. Nors mano darbo tema buvo labiau susijusi su strateginiu planavimu ir biudžeto formavimu, tačiau man „užkliuvo“ vaikų sveikatingumas, jų fiziniai, laikysenos sutrikimai. Tada buvo atlikta rajono vaikų sveikatos analizė, kuri parodė, jog labai daug mūsų krašto vaikų turi stuburo ir netaisyklingos laikysenos bėdų. Niekam ne paslaptis, kad vienintelė priemonė, kuri gydo stuburo bėdas, netaisyklingą laikyseną ir padėda profilaktiškai, yra plaukimas. Tada sau pažadėjau, kad pastatysime baseiną, kuriame visi rajono moksleiviai galės plaukioti nemokamai. Džiugu, kad šalies valdžią pavyko įtikinti, jog baseinas Radviliškiui reikalingas, o šiandien jau matome pirmuosius nuveiktus darbus.“

Premjeras palinkėjo išugdyti olimpinį čempioną

Kapsulės įkasimo ceremonijoje dalyvavęs šalies premjeras Algirdas Butkevičius sako, kad tokios statybos – neabejotinai reikšmingos visam rajonui: „Džiaugiuosi galėdamas dalyvauti miesto šventėje ir tokiame reikšmingame kapsulės įkasime. Šis objektas – labai svarbus, artimiausiu metu sudarysiantis sąlygas jaunuoliams išmokti plaukti. Sportininkams – treniruotis. Nežinia, gal čia bus išugdytas ir koks olimpinis čempionas“.

Paklaustas, ar yra tikimybių, kad baseino statyba, skyrus lėšų, gali būti baigta jau kitais metais, Ministras Pirmininkas nedaugžodžiavo: „Matote, pavojinga kalbėti apie tai ir dalinti pažadus. Žinome, kokioje geopolitinėje situacijoje esame. Planuojant 2015 metų biudžetą buvo prognozuota, kad ekonomika augs 3,3 procento, o augimas yra tik 1,5 procento. Žinoma, pajamas surenkame dėl geresnio mokesčių administravimo. Reikia tikėtis ir dėti pastangas, kad šiam objektui būtų skiriama kuo daugiau lėšų, nes statyba negali užtrukti ilgiau nei trejus metus“.

Dviejų aukštų baseino pastate bus įrengti šeši plaukimo takai. Kiekvienas iš jų – po 25 metrus. Taip pat bus įrengtas vaikams pritaikytas baseinėlis ir fontanas, sūkurinė vonia, žiūrovų pakyla, gelbėtojo ir medicinos punkto bei sporto renginių teisėjų, masažisto kambariai, treniruoklių salė, soliariumas. Didžiajame baseine vienu kartu galės maudytis 45 asmenys, vaikų baseinėlyje – 12. Pastate vienu metu galės būti iki 300 žmonių.

Darbus vykdančios Raseinių statybos įmonės atstovai sako, kad darbai vyksta pagal planą, o jau visai netrukus radviliškiečiai išvys ir paties pastato kontūrus.

Įteiktas mero Padėkos ženklas

Po kapsulės įkasimo visi šventės dalyviai skubėjo prie pramogų ir laisvalaikio parko, kur šventės metu pagerbtas žmogus, nusipelnęs Radviliškio kraštui. Tai – žurnalistas, rašytojas, meno vadybininkas, Vytauto Gedgaudo premijos laureatas Svajūnas Sabaliauskas.

Jis gimė, augo ir mokėsi Radviliškyje. Baigė Kauno Juozo Gruodžio konservatoriją, Žemaitijos kolegiją (bakalauro laipsnis – kultūrinės veiklos vadyba), Vilniaus universiteto Kauno humanitarinį fakultetą (magistro laipsnis – meno vadyba).

Nuo 2007 metų – Lietuvos žurnalistų sąjungos, nuo 2015 metų – Nacionalinės žurnalistų kūrėjų asociacijos narys. 2015-ieji metai – kūrybinio pripažinimo metai. Svajūnui Sabaliauskui Kultūros ministerija suteikė Meno kūrėjo statusą, o Kauno miesto savivaldybė skyrė burmistro Jono Vileišio medalį. Už knygą apie Kauno garbės pilietę, Nacionalinės premijos laureatę Rūtą Staliliūnaitę Svajūnui Sabaliauskui skirta prestižinė Lietuvos žurnalistų sąjungos ir Nacionalinės žurnalistų kūrėjos asociacijos Vytauto Gedgaudo premija.

Radviliškio miesto šventės metu Svajūnui Sabaliauskui–Geladuoniui už nuopelnus Radviliškio kraštui ir autorinių knygų „Aš esu Barbora. Atsiminimai apie Rūtą Staliliūnaitę“ ir „Atviri pokalbiai su Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatais“ leidybą įteiktas Radviliškio rajono savivaldybės Mero padėkos ženklas. 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE