NULL

Visi siūlų kamuoliukai vyniojosi į Radviliškį

Aušra LAURINKIENĖ

Gegužės 24 dieną Radviliškio miesto laisvalaikio ir pramogų parke netrūko šurmulio. Per trisdešimt virbalų virtuozų čia jau šeštąjį kartą varžėsi dėl kojinių mezgimo čempiono titulo, o miesto gyventojai ir svečiai tradiciškai dalyvavo Sekminių proga organizuotoje folkloro šventėje „Ganiau palšus jautelius“.

Rajono gyventojai ir svečiai neaplenkė šio gražia tradicija tapusio renginio – juk tai pirmasis ir vienintelis Lietuvoje ir Baltijos šalyse tokio pobūdžio renginys, kuriuo gali didžiuotis tik Radviliškis.

Šiemet dėmesys – etniniams raštams

2015-ieji Lietuvoje paskelbti Etnografinių regionų metais. Būtent todėl šiemet čempionatui skirtas ir specialus pavadinimas „Etniniai raštai“. Organizatoriai šiuo renginiu sako siekiantys puoselėti senąsias kojinių mezgimo tradicijas bei perduoti šio amato žinias jaunajai kartai. Renginyje kasmet kiekvienas norintis gali pasimokyti megzti, o taip pat įsigyti čempionato dalyvių megztų kojinių ir kitų grožybių.

Jau šeštus metus Radviliškyje organizuotas kojinių mezgimo čempionatas – viena iš linksmiausių ir laukiamiausių pavasario švenčių, kasmet į vieną vietą suburianti mezgėjus, tautodailininkus ir folklorininkus bei mezginius norinčius apžiūrėti čempionato svečius ne tik iš atokiausių Lietuvos kampelių, bet ir kaimyninių šalių. Kasmet prieš pat vasarą organizuojamas kojinių mezgimo čempionatas tapo išties gražia tradicija. Jo metu dalyviai varžosi savo išmone ir sugebėjimais, o svečiai, kiekvienais metais matydami jų raštus, džiaugiasi jų tobulėjimu ir galimybe įsigyti gražių dirbinių.

Šventės dalyviai, atvykę į Radviliškį, pirmiausia patenka į įnirtingą, net penkias valandas vykstančią kovą dėl mezgimo čempiono titulo: dalyviai demonstruoja savo meistriškumą ir megzdami kojines varžosi dėl prizų. Tuo metu šventės svečius džiugina Sekminių proga organizuojamas folkloro ansamblių festivalis.

Tradiciškai rungėsi ir vienintelis vyriškis

Režisierius ir meno vadovas Edmundas Leonavičius sako, kad kiekvienas mezgėjas, remdamasis tradicija, gali išreikšti savo individualumą: „Su komisijos pirmininke kaip tik aptarėme, kad Žemaitijoje senovėje pagrindinė spalva buvo tamsiai mėlyna, o mums dabar atrodo, kad galbūt žalia. Tad tradicijos, bėgant laikui, šiek tiek turtėja, keičiasi. Bet pats veiksmas ir gamtos motyvai, tautiškumas išlieka. Šiame čempionate tai galima ir pademonstruoti“.

Renginio vedėjams keptuve ir samčiu paskelbus apie kojinių mezgimo čempionato „Etniniai raštai“ startą, mezgėjai iš Radviliškio, Šiaulių, Kretingos, Panevėžio, Raseinių, Visagino čiumpa virbalus ir ima uoliai darbuotis. Nors sakoma, kad mezgimas – moterų užsiėmimas, čempionate jau ketvirtąjį kartą dalyvavo ir panevėžietis Raimondas Mikuševičius, prieš daugiau nei dešimtmetį tapęs šalies rekordininku po to, kai virbalais nežiūrėdamas numezgė 2 tūkstančių metrų ilgio sudėtingų raštų draugystės pynę.

Pats mezgėjas čempionato dieną buvo itin susikaupęs ir pusiau juokais, pusiau rimtai sakė, kad vyras mezgėjas – nieko stebuklingo: „Žmonės sako, kad mezgu gerai, tad tikriausiai taip ir yra“.

Galimybė susiburti su bendraminčiais

Čempionate kojines jau antrus metus iš eilės mezgė ir skirtingų kartų atstovės – mama su dukra iš Panevėžio rajono. Su virbalais rankose drąsiai į varžytuves su vyresnėmis moterimis stojo penkiolikametė Samanta Šaparnytė. Paauglė šypsodamasi sakė, kad polinkį megzti perėmė iš kartu čempionate dalyvavusios mamos Gražinos Šaparnienės: „Dalyvaujame, nes įdomu išbandyti savo jėgas. Praėjusiais metais buvo labai įdomu. Nežinau, kodėl paėmiau virbalus į rankas. Patiko, o draugės sveikina su tokia veikla. Apskritai, mėgstu rankdarbius. Ne tik mezgu, bet ir veliu, lipdau iš molio“.

Tuo tarpu Albina Damulienė iš Šiaulių, paklausta, kodėl dalyvauja, šypteli: „Pirmąkart dalyvauju. Tiesiog įdomu tapti šio gražaus renginio dalimi. Juk ne kasdien tiek mezgėjų susiburia į vieną vietą“.

Dalyvavimu ir bendravimu su bendraminčiais taip pat džiaugiasi radviliškietė Marytė Brazdžionienė: „Dalyvauju pirmąkart. Vis kviesdavo, bet galvodavau: ką ten aš, sena bobutė, veiksiu. Mezgimas užima didelę vietą mano gyvenime, tad sakau, reikia pabandyti. Turiu penkis proanūkius, visiems mezgu. Seniau viską megzdavau, bet dabar tik kojines“.

Vertino raštų autentiškumą

Radviliškio miesto kultūros centro kultūros projektų vadovas Mantas Aliukonis pasakoja, kad šiemet nuspręsta didesnį dėmesį kreipti ne į greitį, per kurį numezgamos kojinės, bet į raštų etniškumą ir autentiškumą.

Ir aštuoniasdešimtmetės, ir paauglės pirštai virbalus krutino ir siūlus raizgė vikriai. Raštai ir pynės akyse ilgėjo, mirgėjo ir džiugino pačius mezgėjus bei žiūrovus. Po intensyvaus darbo garbinga komisija, kurią sudarė komisijos pirmininkė Lietuvos tautodailininkų sąjungos narė, Šiaulių skyriaus valdybos narė, Radviliškio miesto kultūros centro Amatų dirbtuvių „Etnokultūrinis dialogas“ mezgimo būrelio vadovė Sigita Damanskienė bei narės: Lietuvos tautodailininkų sąjungos Radviliškio skyriaus pirmininkė Aurelija Norvaišienė, Lietuvos etninės kultūros ugdytojų sąjungos atstovė Radviliškyje Ala Beliajava ir žurnalo „Šeimininkė“ žurnalistė Eglė Leonovienė, teko sunkiausia užduotis – atrinkti geriausias mezgėjas ir paskelbti nugalėtoją. Ja šiemet tapo ir geriausios mezgėjos titulą pelnė raseiniškė Jūratė Tamavičienė.

Svarbus mūsų šalies tradicijoms

Tautodailininkų sąjungos Šiaulių skyriaus komiteto narė Sigita Damanskienė sako, kad šis renginys – labai svarbus mūsų šalies tradicijoms: „Mūsų kultūrą labai puola svetima kultūra. Dedamos labai didelės investicijos į tai, kad okupuotų mūsų kultūrą. Labai džiaugiuosi, kad tokios šventės padeda atgaivinti, populiarinti ir sudominti visus mūsų tradicijomis. Paprastas kojinių mezgimas yra be galo gražus žingsnis į mūsų tradicijų puoselėjimą. Čia atėję žmonės mato ne tik kojines, kurias galima mūvėti žiemą. Tai – tikri šedevrai, kurie patraukia akį, parodo, kokie talentingi mūsų žmonės. Čia surengtai parodai mezgėjos ruošėsi atsakingai – neskubėdamos, viską kruopščiai apgalvodamos ir parinkdamos raštus, spalvas. Čia jos įdėjo visą širdį. Tuomet žiūri žmogus ir galvoji – kokį nuostabų protėvių paveldą mes turime“.

Komisijos narės neslepia, kad atrinkti geriausias iš geriausių yra labai sunku, nes svarbiausia – atrinkti autentiškas kojines, pačius gražiausius liaudies raštus. Pagrindinis vertinimo kriterijus – senosios tradicijos, atsispindinčios kojinių raštuose. Nors mezgėjos prieš akis turi raštus, negana juos mechaniškai išmegzti, svarbu, kad jie būtų įaugę į kraują ir dvasią.

Diena, menanti praeitį

Rajono meras Antanas Čepononis, kartu su anūkėlėmis atskubėjęs į gražią šventę Radviliškio miesto laisvalaikio ir pramogų parke, ne tik grožėjosi mezgėjų vikrumu, bet ir pasidžiaugė, kad Sekminių šventė rengiama kartu su tokiu išskirtiniu reginiu: „Tą dieną susirenka visi. Pagal katalikų tikėjimą, ši šventė prilygsta ir Velykoms, ir Kalėdoms, tad tikintiesiems tai – labai svarbu. O jeigu tokia proga paminima kartu su išskirtiniu čempionatu – tik dar smagiau. Tokia diena yra labai reikalinga ir menanti mūsų praeitį“.

Meras juokiasi, kad vilnonės kojinės asocijuojasi su vaikyste: „Šis festivalis primena vaikystės Sekmines. Menu ir tėvelius, ir karvių išvedimą į lauką, o būtent kojinės primena nutikimą prieš šešerius metus, kai pirmąkart rengtas šis renginys. Tuomet man teko verpti vilną su rateliu ir gavau dovanų vilnones kojines. Kai žiemą teko slidinėti kalnuose, jos man labai pravertė“.

Netrūko linksmybių

Kol vaikai krykštavo Radviliškio miesto laisvalaikio ir pramogų parko žaidimų aikštelėje, tėvai sukiojosi tautodailininkų, amatininkų ir prekybininkų mugėje, grožėjosi daugybe įvariaspalvių kojinių bei kitų mezginių.

Folkloro šventėje „Ganiau palšus jautelius“ susirinkusiuosius džiugino Radviliškio miesto kultūros centro vyresniųjų liaudiškų šokių grupė „Šelmiai“, Radviliškio miesto kultūros centro liaudiškos muzikos kapela „Radvija“ (vad. Jūratė Stakvilevičienė), Radviliškio miesto kultūros centro folkloro ansamblis „Aidija“ (vad. Donatas Stakvilevičius), folkloro ansamblis „Šeduva“ (vad. Emilija Brajinskienė), Šiaulėnų kultūros namų liaudiškos muzikos kapelija „Šiaulėniškiai“ (vad. Eugenijus Arbušauskas), Baisogalos kultūros namų folkloro ansamblis „Dainoriai“ (vad. Paulius Kablys) bei Kirnaičių folkloro ansamblis „Klėčia“ (vad. Gediminas Andrašiūnas).

Asmeninis tobulėjimas

Per trisdešimt mezgėjų Radviliškyje šeštąjį kartą varžėsi dėl kojinių mezgimo čempiono titulo.

Dalyviai mezgė raštuotas ir vienspalves, šildančias kūną ir sielą vilnones kojines.

Radviliškio miesto kultūros centro kultūros projektų vadovas Mantas Aliukonis sako, kad šiemet dalyvių sulaukta gerokai mažiau nei pernai. Gal todėl, kad reikalavimai – kur kas griežtesni, nei vien tik numegzti porą kojinių.

Rajono meras Antanas Čepononis, į šventę atskubėjęs su anūkėlėmis, prisimena vieną šventę, kurioje dovanų gautos vilnonės kojinės labai pravertė silidinėjant kalnuose.

 

Smagių užsiėmimų netrūko ir jauniesiems šventės dalyviams.

Tėveliai su vaikais žaidė netradicinius žaidimus.

Šventės svečiai ir kojinėmis grožėjosi, ir skanumynų paragauti neatsisakė.

Daugelis į namus negrįžo tuščiomis – noriai pirko gražiausių raštų kojines.

Tradiciškai čempionate dalyvavo ir vienintelis mezgėjoms iššūkį nuolat metantis vyras panevėžietis 51-erių metų Raimundas Mikuševičius.

Dalyviai sako, kad smagu ne tik pabendrauti su bendraminčiais, bet ir varžytis savo išmone bei sugebėjimais.

Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE