Policijos organizuotoje konferencijoje kalbėta apie saugumą
Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Radviliškio rajono policijos komisariato iniciatyva įvyko konferencija „Saugią aplinką kurkime kartu: Saugus ūkis“. Konferencijoje dalyvavo Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato prižiūrimoje teritorijoje esančių miestų ir rajonų savivaldybių vadovai ir administracijos darbuotojai, Lietuvos ūkininkų sąjungos skyrių, miškų urėdijų, AB „LESTO“ Šiaulių regiono tinklo valdymo departamento, Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento atstovai, Šiaulių apskr. VPK policijos komisariatų, Viešosios policijos skyrių bei Prevencijos poskyrių viršininkai, bendruomenių pareigūnai.
Konferencijoje sveikinimo žodį tarė Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Radviliškio rajono policijos komisariato viršininkas Saulius Baltakis. Pasidžiaugta, kad tokio pobūdžio konferencija vyksta Radviliškio rajone, kad taip skatinama partnerystė tarp valstybinio ir privataus sektoriaus. Įgyvendinant šį projektą, į saugios aplinkos formavimą pažvelgta inovatyviai – įtraukti ūkininkai, jų ūkiuose dirbantys asmenys, suinteresuotos institucijos.
Šiaulių apskr. VPK Radviliškio r. PK Viešosios policijos skyriaus Prevencijos poskyrio vyriausiasis tyrėjas Aivaras Kardašius pristatė prevencinės programos Saugus ūkis pagrindinius tikslus: kurti ir puoselėti saugią aplinką įkurtoje saugaus ūkio teritorijoje; keistis informacija apie saugiame ūkyje bei šalia jo pastebėtus negatyvius reiškinius; teikti galimus problemų sprendimo būdus (naujas metodikas) prevencijos bei nusikalstamų veikų tyrimo ir atskleidimo srityse; planuotai ir reguliariai rengti bendras prevencines priemones; kompetencijos ribose konsultuoti ir tarpininkauti susitariančioms šalims bendraujant su kitais fiziniais ir juridiniais asmenimis, pasirenkant efektyviausius problemų sprendimo būdus.
Radviliškio rajono savivaldybės meras Darius Brazys padėkojo Radviliškio rajono policijos komisariato vadovybei bei bendruomenės pareigūnui Aivarui Kardašiui už prevencinės programos ,,Saugus ūkis“ idėją, naujų darbo krypčių ieškojimą. Meras akcentavo, kad Radviliškio rajono policija ir savivaldybė turi bendrą tikslą – Radviliškio rajono gyventojų saugumą. Policijos pareigūnų inicijuota prevencinė iniciatyva, apjungianti keturis socialinius partnerius, yra naujas žingsnis, siekiant didinti gyventojų saugumą, užkardyti nusikalstamas veikas bei kitus teisės pažeidimus.
Pranešimą „Saugumo problemos ūkininkų ūkiuose“ skaitė Regina Jarošienė – viena iš pirmųjų saugaus ūkio bendradarbiavimo sutartį pasirašiusi ūkininkių. Pasak R. Jarošienės, būtent šioje policijos iniciatyvoje ji įžvelgia tiesioginės naudos, nes ši programa padeda suvokti, kad kiekvieno asmens veikla gali duoti teigiamų rezultatų teisės pažeidimų prevencijos ir kontrolės kontekste. Nors apčiuopiamų rezultatų kol kas nėra, žengiami dar tik pirmieji žingsniai, tačiau tikimasi, kad greitai galėsime įvardinti konkrečią šios prevencinės programos naudą.
VĮ „Radviliškio miškų urėdija“ urėdas Juozas Eismontas pristatė pranešimą „Nusikalstamų veikų užkardymas miškininkystės srityje“. Anot J. Eismonto, vagystės mūsų miškuose nėra masinis reiškiny, ir konkrečios girininkijos, pasižyminčios didesniu vagysčių kiekiu, jis negalėjo išskirti. Urėdas akcentavo, kad privatūs miškai nuo vagišių kenčia labiau nei valstybiniai, nes jų savininkai savo nuosavybę apžiūri rečiau. Jei nebūtų vykdoma aktyvi miškų apsauga, pasekmės greičiausiai būtų kitos. Miškininkai su įvairių tarnybų pareigūnais, ūkininkais organizuoja bendrus reidus.
AB „LESTO“ Šiaulių regiono tinklo valdymo departamento direktorius Kęstutis Kazlauskas pristatė pranešimą „Nusikalstamų veikų užkardymas elektros ūkyje“. Pranešėjas pažymėjo, kad prevencinė programa „Saugus ūkis“ sudaro prielaidas veikti efektyviau ir vieningiau. Siekiant formuoti vientisą saugią aplinką, vienas iš pagrindinių prioritetų – skubus informacijos pasikeitimas apie daromas, jau įvykdytas nusikalstamas veikas bei kitus teisės pažeidimus. Viena iš pagrindinių problemų, su kuria susiduria institucija, tai vagystės iš skirstomųjų įrenginių. K. Kazlausko teigimu, gyventojų, kitų institucijų operatyvi informacija apie visuomenei žalingus nusikaltimus elektros ūkyje padeda tinkamai reaguoti ir sulaikyti nusikaltėlius. Jis ragino socialinius partnerius, pastebėjusius nusikalstamos veikos požymius ar pavojų keliančias situacijas, nedelsiant pranešti atsakingiems asmenims. K. Kazlauskas pabrėžė, kad ši prevencinė programa neabejotinai ateityje duos teigiamą rezultatą, siekiant užkardyti teisės pažeidimus elektros ūkyje. Jau rugsėjo mėnesį įvykusiame pirmajame susitikime programos įgyvendintojai aptarė planuojamas veiklas. Įtvirtintos tokios priemonės, kaip susitikimų organizavimas ūkininkų gyvenamojoje aplinkoje, visuomenės informavimas, viešinant sėkmės pavyzdžius, poreikis kiekvienoje institucijoje paskirti kontaktinį asmenį, kuris ūkininkams ne tik patars, kaip veikti konkrečioje situacijoje, bet teiks vertingą informaciją apie įstatymų ir poįstatyminių aktų pasikeitimus.
UAB ,,Kotesa“ atstovas Andrius Nemeika pristatė nuotolines apsaugos sistemas, priemones, perspėjančias apie įsibrovimą. Jis paneigė mitą dėl apsaugos priemonių kaštų. Atstovas informavo, kad, esant poreikiui, įmonė gali konsultuoti individualiai ir priimti abipusį naudingą sprendimą, padedantį apsaugoti ne tik nuo grėsmių iš išorės, bet ir iš vidaus. Papildydamas savo pranešimą, jis akcentavo, kad apsaugos sistemos veikia ne vien vagysčių prevencijos srityje, bet ir padeda apsaugoti turtą gaisro atveju.
Baigiamąjį žodį tarė ir konferenciją apibendrino Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Rimantas Bobinas. Jis pažymėjo, kad bendruomenių dalyvavimas nusikalstamumo prevencijoje – sritis, kuriai daug dėmesio skiriama ne tik Lietuvoje, bet ir visose valstybėse. Remiantis užsienio pavyzdžiu, pradėta ieškoti naujų alternatyvų, kurios padėtų nusikalstamumo prevencijos veiksmingumui. Viena iš pagrindinių alternatyvių nusikalstamumo prevencijos krypčių yra vietinės bendruomenės, kurios vaidina svarbų vaidmenį užtikrinat tvarką. Labai svarbus bendradarbiavimas ir prevencijos subjektų lygiateisiškumas, kuris orientuotas į horizontalųjį prevencijos organizavimą, o ne hierarchiniu paklusnumu ir vadovavimu. Bendruomenių dalyvavimas nusikalstamumo prevencijoje labai reikšmingas, nes jos geriausiai suvokia problemas ir gali pritaikyti konkretų problemų sprendimo būdą.
Šiaulių AVPK Radviliškio rajono policijos komisariato informacija
Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Radviliškio rajono policijos komisariatas organizavo konferenciją „Saugią aplinką kurkime kartu: Saugus ūkis“.