Radviliškiečiai politikams parodė jų vietą
Spalio 13 dieną Lietuvoje įvyko Seimo rinkimų pirmasis turas. Radviliškio–Tytuvėnų vienmandatėje apygardoje rinkimų rezultatai parodė, kad nė vienas kandidatas nesurinko absoliučios balsų daugumos, todėl spalio 27 dieną laukia antrasis turas. Jame dėl Seimo nario mandato susigrums du kandidatai, surinkę daugiausiai balsų, – tai Saulius Luščikas, atstovaujantis Lietuvos socialdemokratų partijai, ir Antanas Čepononis iš Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos.
Kas laimėjo pirmąjį turą?
Rinkimų rezultatai atskleidė, kad socialdemokratas Saulius Luščikas sulaukė didžiausio rinkėjų palaikymo – už jį balsavo 3126 gyventojai (20,06 % dalyvavusių rinkėjų balsų), o konservatorius Antanas Čepononis liko antras, surinkęs 2777 balsus (17,82 % dalyvavusių rinkėjų balsų). Jie ir varžysis antrajame rinkimų ture, kuris vyks spalio 27 dieną.
Rinkėjų aktyvumas Radviliškio–Tytuvėnų apygardoje siekė 48,02 procento, tad savo valią pareiškė vos kas antras rinkimų teisę turintis gyventojas.
Kitų kandidatų rezultatai
Be šių dviejų politikų, pirmajame ture dalyvavo dar aštuoni kandidatai, kurių rezultatai pasiskirstė taip:
Mantas Poškus (Politinė partija „Nemuno Aušra“) – 2092 balsai (13,43 % dalyvavusių rinkėjų balsų);
Justinas Pranys (Liberalų sąjūdis) – 1574 balsai (10,10 % dalyvavusių rinkėjų balsų);
Gediminas Lipnevičius (Tautos ir teisingumo sąjunga (centristai tautininkai) – 1453 balsai (9,32 % dalyvavusių rinkėjų balsų);
Aurimas Gaidžiūnas (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga) – 1363 balsai (8,75 % dalyvavusių rinkėjų balsų);
Justas Malinauskas (Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“) – 1294 balsai (8,30 % dalyvavusių rinkėjų balsų);
Ieva Sliesoraitytė (Lietuvos liaudies partija) – 497 balsai (3,19 % dalyvavusių rinkėjų balsų);
Vytautas Masiulis (Darbo partija) – 426 balsai (2,73 % dalyvavusių rinkėjų balsų);
Vidmantas Bernotas (Lietuvos regionų partija) – 365 balsai (2,34 % dalyvavusių rinkėjų balsų).
Radviliškis jau turi vieną Seimo narį
Nors M. Poškus iš Politinės partijos „Nemuno Aušra“ vienmandatėje rinkimų apygardoje pasitraukė iš tolesnės kovos dėl Seimo nario mandato, tačiau rinkėjų valia jis išrinktas į Seimą daugiamandatėje rinkimų apygardoje – pagal partijos sąrašą.
Prieš rinkimus jis minėtos partijos sąraše buvo įrašytas 9-uoju numeriu, o suskaičiavus pirmumo balsus atsidūrė 11-oje sąrašo vietoje, tačiau to pakako, kad M. Poškus jis patektų į Seimą, nes ši partija daugiamandatėje apygardoje iškovojo 14 mandatų.
Daugiausiai balsų skyrė socialdemokratams
Daugiamandatėje rinkimų apygardoje, kurioje kandidatai į Seimą renkami pagal partijų sąrašus, išrenkama pusė Seimo narių.
Praėjusį sekmadienį daugiamandatėje rinkimų apygardoje geriausiai sekėsi socialdemokratams, kurie surinko 19,36 procento rinkėjų balsų ir iškovojo 18 mandatų Seime. Antri liko konservatoriai, už kuriuos balsavo 17,96 procento rinkėjų ir garantavo 17 vietų naujajame Seime.
Toliau rikiavosi Politinė partija „Nemuno Aušra“, už kurią balsavo 14,99 procento rinkėjų ir skyrė 14 mandatų. Ketvirtoje vietoje liko Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“, kuri pelnė 9,24 procento rinkėjų simpatijas ir laimėjo 8 vietas Seime.
Penktoje vietoje atsidūrė Liberalų sąjūdis, kuriam rinkėjai atidavė 7,70 procento balsų, kurie lėmė 7 vietas Seime.
Šeštoje vietoje liko Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, sulaukusi 7,02 procento rinkėjų palaikymo ir iškovojusi 6 mandatus.
Kitos partijos neperžengė būtino balsų barjero ir į Seimą nepateko.
Konservatorius nustūmė į trečią vietą
Radviliškio rajono rinkėjai partijas surikiavo kita tvarka, negu visoje Lietuvoje.
Radviliškio-Tytuvėnų rinkimų apygardoje už socialdemokratų sąrašą savo balsą atidavė 26,65 procento rinkėjų.
Antroje vietoje radviliškiečių valia atsidūrė Politinė partija „Nemuno Aušra“, surinkusi 21,52 procento balsų. Nuo jų dvigubai atsilikę ir surinkę 10,81 procento balsų konservatoriai liko treti.
Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“, sulaukusi 9,02 procento rinkėjų palaikymio, atsidūrė ketvirtoje vietoje.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai Radviliškio krašto rinkėjai skyrė 8,47 procento, o Liberalų sąjūdžiui – 5,82 procento balsų. Palaikymas kitoms partijoms nesiekė 5 procentų barjero.
Šie skaičiai dar nėra oficialiai patvirtinti.
Parengta pagal „Radviliškio naujienų“, Vyriausiosios rinkimų komisijos ir Radviliškio rajono savivaldybės administracijos informaciją