kaip „gerojo“ vicemero V. Krikščiūno nupirkta skalda pilama ant keliuko

Ar rajono politikai patikės žemvaldžių ašaromis?

Liaudis mėgsta juokauti, kad ūkininkams niekada nebūna gerų metų, nes jie nuolat skundžiasi gamtos kataklizmais: tai laukus nualino sausra, tai derlių supūdė lietūs, tai želmenis pakando šalnos, todėl jie kone kasmet reikalauja kompensacijų ir didesnių išmokų. Ne išimtis – ir šie metai.

Į rajono valdžią dar ankstų pavasarį kreipėsi Radviliškio krašto ūkininkų sąjungos ir Žemės ūkio bendrovių asociacijos atstovai, kurie paprašė penktadaliu sumažinti žemės ūkio paskirties žemės mokestį. Savo prašymą žemvaldžiai motyvavo tuo, kad pakilusios kuro ir elektros kainos padidino ūkio išlaikymo kaštus, o derliui pakenkė per didelis kritulių kiekis ir vėjas…

Mero Vytauto Simelio vadovaujama rajono savivaldybė parengė sprendimo projektą, kuriam pritarus rajono biudžetas netektų apie 300 tūkstančių eurų. Ar patikės rajono politikai žemvaldžių ašaromis?

Rajono biudžetas netektų apie 300 tūkstančių eurų

Rugpjūčio 25 dieną vyksiančiame posėdyje Radviliškio rajono savivaldybės taryba svarstys klausimą, ar sumažinti 2022 metų žemės mokestį penktadaliu Radviliškio rajone esantiems žemės ūkio paskirties sklypams.

Rajono politikams išplatintame aiškinamajame rašte, kurį parengė savivaldybės Finansų skyriaus vedėja Rita Chlebauskienė, aiškinama, kad dėl žemės mokesčio tarifo sumažinimo dar šių metų balandžio 13 dieną į savivaldybės valdžią kreipėsi Radviliškio krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas I. Hofmanas ir Žemės ūkio bendrovių asociacijos atstovas E. Adomavičius.

Vedėjos R. Chlebauskienės teigimu, minėti ponai savo prašymą sumažinti žemės mokestį grindė tuo, kad „pakilusios kuro, elektros kainos ženkliai padidino ūkio išlaikymo kaštus, ūkio plėtrą ir eksploatavimą, taip pat didelę įtaką derliui, jo kokybei ir kaštams turėjo per didelis kritulių kiekis ir vėjas“.

Finansų skyriaus vedėja suskaičiavo, kad sumažinus žemės mokesčio tarifą 20 procentų, žemės valdytojams ar ūkininkams būtų suteikta apie 300 tūkstančių eurų parama savivaldybės biudžeto sąskaita. O tai reiškia, kad patenkinus žemvaldžių prašymą rajono biudžetas neteks tokios pat sumos pajamų, kurias būtų buvę galima paskirstyti rajono gyventojų gerovei, pavyzdžiui, duobėtų kelių ar kiemų tvarkymui.

Daugiausiai naudos gautų didieji žemvaldžiai

Rajono politikų svarstymui pateikti du sprendimo projektų variantai: viename siūloma netenkinti Radviliškio krašto ūkininkų sąjungos ir Žemės ūkio bendrovių asociacijos prašymo, o kitame siūloma prašymui pritarti ir 2022 metų žemės ūkio paskirties žemės mokestį sumažinti 20-čia procentų. Ši lengvata būtų taikoma žemės mokesčio mokėtojams – ir privatiems asmenims, ir įmonėms, jos negautų tik apleistų žemės sklypų valdytojai.

Jeigu visiems žemės ūkio paskirties žemės valdytojams mokestis būtų sumažintas penktadaliu, tai smulkieji ūkininkai ir kiti nedidelių žemės sklypų valdytojai šios lengvatos beveik nepajus, nes mokestis už vieną hektarą jiems sumažės vos keliais eurais, tačiau šimtus hektarų valdantys stambiausi ūkininkai ir žemės ūkio bendrovės iš šio sprendimo turės daugiausiai naudos.

Beje, pastarajame sprendimo projekte žemės mokesčio lengvatos kažkodėl siūloma netaikyti ir kolektyvinių sodų žemės sklypeliams. Turbūt reikėtų suprasti, kad sodininkams nepabrango nei kuras, nei elektra, o gausios liūtys, niokojusios ūkininkų derlių, kažkaip stebuklingai aplenkė sodininkų sklypelius?

Tarp rajono politikų – ir stambieji ūkininkai

Dažnas gyventojas pastebi, kokiais brangiais automobiliais važinėja ūkininkai ir kad perka kombainus, kainuojančius šimtus tūkstančių eurų, todėl nuolatiniai ūkininkų verkšlenimai dėl prasto derliaus ne vienam kelia ironišką šypseną. Nepaisant to, labai tikėtina, kad rajono politikai patenkins rajono žemvaldžių prašymą, nes ir tarp pačių valdžios atstovų bei rajono politinių partijų vadovų yra stambių ūkininkų, kuriems žemės mokesčio lengvata būtų labai naudinga asmeniškai.

Antai portalas lrt.lt, remdamasis Valstybinės mokesčių inspekcijos skelbiamais 2020 metų turto deklaracijų išrašais, paskelbė, kad Radviliškio rajono mero pavaduotojas „valstiečių“ partijos atstovas Vytautas Krikščiūnas, kuris yra ir ūkininkas, net tarp visos Lietuvos politikų pagal turtingumą užima devintą vietą ir jo turto vertė siekė daugiau nei 4 milijonus eurų.

Neskursta ir kitas garsus ūkininkas, rajono „valstiečių“ partijos lyderis Aurimas Gaidžiūnas, televizijoje puikavęsis itin prabangiu automobiliu BMW X7, kurio pigiausias modelis, portalo lrytas.lt duomenimis, kainuoja apie 97 tūkstančius eurų.

O kad stambieji ūkininkai rajone neskursta, puikiai iliustruoja ir dar viena „mada“ – jau ne vienas įsigijo net privatų orlaivį, tad kai kas rajone juokauja, jog sumažinus žemės mokestį, turtingieji ūkininkai dabar jau turbūt galės nusipirkti ir po jachtą.

Beje, su Lietuvos „valstiečių“ partija ryšių turi ir vienas iš kreipimosi į savivaldybę iniciatorių, Radviliškio krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas I. Hofmanas, kuris per praėjusius rinkimus kandidatavo į rajono savivaldybės tarybą būtent šios partijos sąraše ir liko pirmas „už borto“.

Akivaizdu, kad rajono Tarybos sprendimas sumažinti mokestį už žemės ūkio paskirties žemę prisidėtų prie dar didesnio šių ūkininkų turtėjimo.

Keliuką tvarkė už savus, bet kainavo ir savivaldybei

Panaši lengvata rajono žemvaldžiams buvo suteikta ir praėjusiais metais. Ir pernai šią idėją rajono valdžiai pasiūlė Radviliškio krašto ūkininkų sąjunga, o teigiamas rajono politikų sprendimas rajono biudžeto pajamas sumažino apie 260 tūkstančių eurų, paliekant šią sumą ūkininkų ir kitų žemės valdytojų kišenėse.

Praėjusiais metais rajono Taryboje svarstant klausimą dėl žemės mokesčio sumažinimo, buvo pateiktas ir kitas pasiūlymas – nesumažinti žemės mokesčio tarifo, o maždaug penktadalį nuo surinktos šio mokesčio sumos, t. y. apie 200 tūkstančių eurų, skirti vietinės reikšmės keliams, gatvėms ir kiemams rekonstruoti. Šiam pasiūlymui rajono politikai nepritarė, o dalis ūkininkų jau tada žadėjo savanoriškai tvarkyti rajono kelius.

Po šio sprendimo praėjus vos keliems mėnesiams rajono savivaldybė paskelbė džiugią naujieną rajono gyventojams – vicemeras ir ūkininkas V. Krikščiūnas dalį lėšų, kurios susitaupė sumažinus žemės mokestį, savanoriškai skyrė rajono keliams tvarkyti, esą žemdirbiams važinėjant duobėtais rajono keliais lūžta brangi jų technika, kuri, kaip žinia, neretai kainuoja šimtus tūkstančių eurų.

Negana to, kažkuris iš savivaldybės valdininkų nulėkė į „įvykio vietą“, esančią Aukštelkų seniūnijoje, ir prifotografavo, kaip ant vicemero remontuojamo kelio pilama skalda ir dirba technika, o tada savivaldybės interneto tinklalapyje ir už mokesčių mokėtojų lėšas dosniai finansuojamame „oficijoze“ atsirado V. Krikščiūną šlovinantis straipsnis.

Kaip tada informavo savivaldybės Civilinės metrikacijos, informacinių technologijų ir komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Eligija Zoltnerienė, šio vicemerą šlovinančio straipsnio paskelbimas savivaldybės „oficijoze“ mokesčių mokėtojams preliminariai turėjo kainuoti apie 370 eurų.

Dar daugiau kaip 1400 eurų biudžeto lėšų rajono savivaldybė išleido išpjauti palei minėtą kelią einančiam grioviui, kuris buvo prižėlęs įvairia augalija. Kaip tada aiškino vyriausioji specialistė E. Zoltnerienė, šio kelio pakelės griovys buvo sutvarkytas, kadangi Aukštelkų seniūnijos ūkininkai nusprendė kelio būklę gerinti savo lėšomis.

Pasitvarkė keliuką į savo dirbamus laukus?

Tačiau didžiausias akibrokštas laukė „Radviliškio naujienoms“ pradėjus domėtis, kur veda vicemero V. Krikščiūno tvarkomas keliukas, esantis Aukštelkų seniūnijoje, tarp Birjočių ir Rukaičių. Anot vieno pavardės viešai prašiusio neskelbti aukštelkiškio, minėtas keliukas veda į… paties ūkininko V. Krikščiūno dirbamus laukus.

Pasak vietos gyventojo, prie minėto keliuko yra vos keletas sodybų, iš kurių į vieną žmonės užsuka tik savaitgaliais, o vicemero V. Krikščiūno tvarkomu keliuku daugiausiai zuja paties ūkininko V. Krikščiūno traktoriai ir kita technika.

Paties vicemero tada tiesiai šviesiai paklausėme, ar tiesa, kad minėtas kelias veda į vos keletą sodybų, o juo daugiausiai važiuoja paties V. Krikščiūno ūkio transporto priemonės ir minėtu keliu pasiekiami jo dirbami laukai? Greitai jau bus metai, kai išsiuntėme paklausimą mero pavaduotojui, tačiau atsakymo nesulaukėme iki šiol.

Jonas MARCINKUS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE