Pacientų mirtys meta šešėlį Šiaulių ligoninei
Ar norėtumėte, kad akių operaciją jums atliktų ne akių ligų gydytojas, bet su gyvūnais pasitreniravęs traumatologas? Panašūs dalykai jau ilgiau nei 5-erius metus vyksta Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, kurioje galvos smegenų kraujagyslių operacijas atlikinėja kompetencijų tam neturintys kardiologai, o ši skandalinga informacija paaiškėjo tik šiemet, kai neplaninį patikrinimą dėl penkių Respublikinėje Šiaulių ligoninėje gydytų ir mirusių pacientų, tarp kurių buvo ir vienas Radviliškio rajono gyventojas, baigė atlikti Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba.
Ligoninė kaltinama pažeidusi Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo nuostatas, o tai reiškia, jog mirusių žmonių artimieji ligoninei gali pateikti ieškinius dėl nekokybiškai suteiktų sveikatos priežiūros paslaugų. Aiškėja, kad Respublikinėje Šiaulių ligoninėje tokios operacijos buvo atliktos mažiausiai 99 ligoniams, iš kurių mirė 22 pacientai.
Po Lietuvą sukrėtusios gydytojos mirties – patikrinimas
Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos neplaninį patikrinimą dėl penkių Respublikinėje Šiaulių ligoninėje gydytų ir mirusių pacientų, tarp kurių – vienas Radviliškio rajono gyventojas, pradėjo dar praėjusių metų rugsėjo mėnesį, kai gavo skandalingą informaciją iš Panevėžio pareigūnų.
Panevėžio pareigūnai tuo metu tyrė pernai gegužės mėnesį nusižudžiusios 36-erių metų gydytojos anesteziologės-reanimatologės mirties aplinkybes. Jauna gydytoja, kaip vėliau paaiškėjo, buvo nepagrįstai atleista iš darbo Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, kurioje kentė vyresniųjų kolegų psichologinį smurtą.
Po gydytojos mirties, kuri sukrėtė visą Lietuvą, jos šeimos nariai žurnalistams kalbėjo girdėdavę pasakojimų apie netinkamai gydomus ligoninės pacientus. Mirusios medikės artimieji sakė pareigūnams perdavę dokumentus, kuriuose yra tikrai baisių dalykų.
Galvos smegenų kraujagysles operavo kardiologai
Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba tyrimą baigė tik šių metų birželio mėnesį ir konstatavo, kad keturiems iš penkių vėliau mirusių pacientų Respublikinėje Šiaulių ligoninėje asmens sveikatos priežiūros paslaugos buvo teiktos pažeidžiant teisės aktų reikalavimus, be to, ligoninė pažeidė Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo nuostatas, kuriose teigiama, jog pacientas turi teisę į kokybiškas sveikatos priežiūros paslaugas.
„Radviliškio naujienų“ redakcijos turimi dokumentai liudija, kad patikrinimą atlikusiems tyrėjams „užkliuvo“ tai, jog Respublikinėje Šiaulių ligoninėje insultą patyrusiems pacientams galvos smegenų kraujagyslių operacijas atlikdavo gydytojai kardiologai, kurie neturi kompetencijos atlikti šias procedūras.
„Visiems pacientams buvo nustatytos teisingos diagnozės, teisingai nustatytos indikacijos taikyti specializuotą ūminio galvos smegenų infarkto gydymą. Intraveninės trombolizės pacientams atliktos tinkamai. Cerebrinių kraujagyslių angiografijos, perkutaninės transliuminalinės angioplastikos (kraujagyslių stentavimo, – aut. past.), mechaninės trombektomijos (trombo pašalinimo, – aut. past.) procedūras atliko neturintys teisės atlikti šias procedūras gydytojai kardiologai“, – nustatė patikrinimą ligoninėje atlikę specialistai.
Patirties įgijo ir laboratoriniuose mokymuose su gyvūnais
Respublikinė Šiaulių ligoninė, bandydama pateisinti neteisėtai operacijas atlikusius kardiologus, Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos tikrintojams pateikė minėtas procedūras atlikusių gydytojų kvalifikacijos tobulinimo pažymėjimus, kurie esą įrodo, jog kardiologai galėjo atlikti galvos smegenų procedūras.
Beje, vienas iš tokias operacijas Respublikinėje Šiaulių ligoninėje atlikusių gydytojų kardiologų tarp kitų kvalifikacijos tobulinimą įrodančių dokumentų pateikė ir pažymėjimą, kad 2015 metų gruodžio 3-4 dienomis jis dalyvavo Rygoje vykusiuose laboratoriniuose mokymuose su gyvūnais.
„Kardiologo medicinos normoje nėra apibrėžta galimybė papildomai įgijus kompetenciją atlikti cerebrinių kraujagyslių angiografijas, perkutanines transliuminalines angioplastikas (stentavimą) ir trombektomijas. Gydytojų kardiologų baigti papildomi kvalifikacijos kursai ar pateikti užsienio tobulinimo dokumentai nesuteikia gydytojams teisėtų papildomų kompetencijų, taigi ir teisės atlikti minėtas procedūras“, – konstatuota patikrinimą atlikusių Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos specialistų ataskaitoje.
Į gydytojus kreipėsi dėl užtirpusių rankos pirštų
Vienas iš pacientų, kuris mirė po jam atliktos operacijos, – tai 60-ies metų Radviliškio rajono gyventojas Ireneuš J.
Vyras į Respublikinę Šiaulių ligoninę buvo atvežtas praėjusių metų balandžio 14 dieną iš Radviliškio ligoninės, į kurią kreipėsi dėl užtirpusių dešinės rankos pirštų ir sumažėjusios jėgos juose. Žmogus skausmais nesiskundė, buvo sąmoningas, sakė, jog dirba „prie geležinkelių ir spaudo mygtukus“.
Pacientas sakė, kad jau keletą dienų dešinė jo ranka yra tarsi nesava, o tą rytą nuėjęs į darbą pajuto, kad dešinė plaštaka nevikri, dėl to sunku dirbti kompiuteriu. Žmogus teigė jokiomis ligomis nesergantis ir vaistų nuolat nevartojantis.
Įtardami insultą Radviliškio medikai vyrą išsiuntė į Respublikinę Šiaulių ligoninę, kad čia būtų atliktas kompiuterinės tomografijos tyrimas ir patvirtinta tikslesnė diagnozė bei skirtas reikiamas gydymas.
Po operacijos sveikata staiga ėmė blogėti
Į Šiaulių ligoninę atvežtą pacientą įvertino skubiosios medicinos gydytoja, kuri jo ligos istorijoje nurodė, kad pacientas yra sąmoningas, orientuotas, kontaktiškas, tik dešinė ranka buvo silpnesnė. Skubiai atlikus kompiuterinės tomografijos tyrimą diagnozė pasitvirtino. Pacientui nustatytas insultas ir miego arterijos susiaurėjimas. Žmogų nuspręsta paguldyti į Neurologijos skyrių papildomam ištyrimui ir gydymui.
Jau kitą dieną, balandžio 15-ąją, geležinkeliečiui Respublikinės Šiaulių ligoninės kardiologas atliko aortos lanko ir jos šakų angiografiją, o paskui stentavo užsikimšusią miego arteriją.
Po operacijos žmogus dar buvo atsigavęs, kalbėjo ir judino galūnes, tačiau staiga būklė ėmė blogėti, netrukus jis paniro į komą ir buvo perkeltas į Kardiologijos reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyrių. Visi tolesni medikų bandymai išgelbėti paciento gyvybę buvo bevaisiai ir jis balandžio 24 dieną mirė.
Tikrintojai nustatė ir kitų pažeidimų
Radviliškiečio gydymo eigą Respublikinėje Šiaulių ligonine narstę tikrintojai pastebėjo, kad gydytojas kardiologas, atlikdamas galvos smegenų kraujagyslių procedūrą viršijo savo kompetenciją, nes neturėjo teisės atlikti tokių operacijų. Be to, sprendimą stentuoti užsikimšusią miego arteriją, naudojant vaistus išskiriančias priemones, galėjo priimti tik gydytojų konsiliumas, kuris nebuvo sušauktas.
Mirtimi pasibaigusį 60-ies metų radviliškiečio gydymą vertinę specialistai konstatavo, kad Respublikinė Šiaulių ligoninė, leisdama kardiologams atlikti tas procedūras, kurioms jie neturi kompetencijos, pažeidė Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymą.
Su išvadomis nesutinka, bet jų neapskundė
„Radviliškio naujienos“ pasidomėjo, kaip nepalankias Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos išvadas vertina Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovybė.
Prieš trejetą mėnesių ligoninės vadovu paskirtas iš Radviliškio rajono kilęs Mindaugas Pauliukas teigė, kad ligoninės administracija susipažino su neplaninio patikrinimo ataskaitos projektu bei Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos direktoriaus įsakymo projektu ir su jose pateiktomis išvadomis, su kuriomis iš dalies nesutinka. Vis dėlto, redakcijos žiniomis, minėtų dokumentų ir jose esančių nepalankių išvadų ligoninė per du mėnesius neapskundė.
„Svarbiausia tai, kad neplaninis patikrinimas atliktas atrinktiems pacientams, kurių neurologinės ligos eigos baigtis jau buvo nepalanki. Eksperto, kuris buvo pakviestas atvejų analizei, pateiktoje išvadoje teikiama, kad visais atvejais asmens sveikatos priežiūros paslaugos suteiktos tinkamai ir profesionaliai, paaiškinama, jog ligos baigtis nėra susijusi su atliktomis procedūromis“, – teigia Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius M. Pauliukas.
Operuoti 99 pacientai, iš kurių 22 mirė
Pasak ligoninės vadovo, 2021 metais, kai buvo atliekamas tikrinimas, Respublikinėje Šiaulių ligoninėje 99 pacientams, sirgusiems smegenų insultu, buvo atliktos intervencijos intrakranijinės arterijos embolektomija arba trombektomija ir miego arterijos embolektomija arba trombektomija, daliai pacientų buvo atliktas kombinuotas gydymas. Iš jų mirė 22 pacientai.
„Visų ligos baigtis nėra susijusi su atliktomis procedūromis. Jei procedūra nebūtų taikyta, visi šie smegenų insulto ištikti pacientai būtų neišgyvenę arba likę iki gyvenimo galo neįgalūs, prikaustyti prie ligos patalo. Trombektomijos ir kitų intervencinių procedūrų dėka apie 80 procentų pacientų neliko jokių ligos pasekmių ir jie gali gyventi visavertį gyvenimą“, – tikina ligoninės vadovas.
Pasak ligoninės atstovų, galvos smegenų kraujagyslių ir perkutaninės transliuminės agioplastikos, cerebrinių kraujagyslių angiografijos ir mechaninės trombektomijos procedūras Respublikinėje Šiaulių ligoninėje kardiologai pacientams daro jau nuo 2015 metų.
Emocinės paramos teikimo telefonu kontaktai
Skambučiai visais šiais numeriais yra nemokami. Skambučius apmoka Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.
„Jaunimo linija“ – 8 800 28 888
Darbo laikas: visą parą.
Emocinę paramą teikia: savanoriai.
„Vaikų linija“ – 11 61 11
Darbo laikas: 11.00-23.00 kasdien.
Emocinę paramą teikia: savanoriai.
„Vilties linija“ – 11 61 23
Darbo laikas: visą parą.
Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai.
„Pagalbos moterims linija“ – 8 800 66 366
Darbo laikas: visą parą.
Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai.
„Linija doverija“ – 8 800 77 277
Darbo laikas: kasdien 16.00-19.00.
Emocinę paramą teikia: savanoriai-moksleiviai.
Parama teikiama rusų kalba. Linija skirta paaugliams ir jaunimui.
Jonas MARCINKUS