NULL

Radviliškio knygos bičiuliai kalbėjosi apie garsias moteris

Knygų bičiuliai iš Radviliškio trečiojo amžiaus universiteto knygos bičiulių klubo „Beržė“ į savo planus įsirašė ir pokalbį apie pasaulio moteris. Literatūros šia tema daug: knygos, žurnalai, dokumentiniai kino filmai, statistiniai duomenys ir kita.

Moters pasaulis neaprėpiamas, jos gebėjimai neeiliniai, jos padėtis visuomenėje įvairiapusė. Pasakojome apie dvi ilgiausiai soste išbuvusias karalienes – Elžbietą I ir Elžbietą II. Abi jos buvo nereikšmingos asmenybės šeimose ir, rodos, neturėjo galimybės tapti karalienėmis, o gal ir netroško jomis būti. Bet jų valdymo metai Anglijoje (XVII ir XX-XXI amžiai) buvo svarbūs. Jų pareiga buvo tarnauti Anglijai. Ir tapo populiariausiomis monarchėmis, lydimos sėkmės. Jos puikiai suprato, kad karališkoje šeimoje svarbiausi du dalykai: tradicijų laikymasis ir pareigos supratimas.

Iš mokyklinių vadovėlių žinoma Žana d’Ark. Moteris, kuri persirengusi vyriškais drabužiais įstojo į prancūzų kariuomenę ir dalyvavo kovose už Orleano išvadavimą. Patekusi į burgundų nelaisvę, buvo apkaltinta raganavimu ir erezija ir buvo nuteista mirties bausme sudeginant. Ją kvotė 30 teologijos daktarų, 40 teisininkų, 7 daktarai. 1909 metais ji buvo paskelbta palaimintąja, o 1920 metais – šventąja.

Istorija nepamiršta moterų mokslininkių. Pirmoji – mokslų daktarė ispanė Juliana Morell (1594–1653). Mokslininkė Marija Kiuri – dviejų Nobelio premijų laureatė. Didžioji feministė Susan B. Anthony savo gyvenimą skyrė kovai už moterų ir juodaodžių teises.

XX amžiuje išgarsėjo dainininkės ir aktorės Marilyn Monroe, Madonna ir kitos. O kuri moteris nežino pavardės Koko Šanel? Ir ne tik dėl jos sukurtų kvepalų. Jos dėka pasikeitė moterų drabužių mados, šukuosenos ir… maža juoda suknelė, kurios didžioji kiekvienos moters svajonė.

Neišvardinsime visos Lietuvos moterų – aktorių. Dvi iš jų Rūta Staliliūnaitė (palaidota Pašušvio kapinaitėse), Rimanta Krilavičiūtė (Šiaulių dramos teatras). O kur dar Eglė Gabrėnaitė, Larisa Kalpokaitė, Nelė Savičenko, dainininkė Nelly Paltinienė?!

Sunkių gyvenimo akimirkų teko patirti Lietuvos „Nacionalinei vertybei“, buvusiai Seimo narei Daliai Teišerskytei. Niekada nedejavo dėl į Sibirą ištremtos šeimos, dėl jame pražudytos jaunystės. Ir jos knygoje apie tremtį gražiausi atsiminimai apie ištremtų Rusijos inteligentų šeimas, paprastas rusų moteris, kurios ir duonos kriaukšlele dalinosi, ir geru žodžiu minėjo ištremtus lietuvius. „…sutikau tiek gerų žmonių, kad viso mano gyvenimo neužteks gerumo skoloms išmokėti“, – rašo ji savo knygoje. Nepamirštama jos mintis: „Žmogus, jei tik jis tikrai yra žmogus, visada lieka savimi – net pačiomis dramatiškiausiomis valandomis“.

Užsiėmime kalbėjome ir apie pasaulio moteris, kurios neturi jokių teisių, kurios prievartaujamos, dar būdamos vaikais ištekinamos. Ši tema neišsemiama, manome, kad dar kartą sugrįšime prie jos.

G. Jurėnienė, knygos bičiulių klubo „Beržė“ narė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE