Į sodų bendriją atitekės civilizacija
Nors senovės romėnai jau prieš porą tūkstančių metų turėjo centralizuotai tiekiamą vandenį, tačiau Radviliškio rajone dar liko daugybė vietų, kuriose vandenį iš šulinio į namus gyventojams tenka neštis kibirais. Šiemet džiugių žinių sulauks Radviliškio sodų bendrijoje „Bitutė“ gyvenantys žmonės – nors ir pavėlavusi porą tūkstantmečių, pagaliau ir pas juos atitekės civilizacija. Ši džiugi naujiena paskelbta per rajono savivaldybėje surengtą pasitarimą, kuriame aptarti šiais metais Radviliškio rajone numatomi vykdyti vandentvarkos projektai.
Pasitarime kalbėta ir apie rajone esančioms nuotekų valykloms griežtėsiančius reikalavimus, todėl joms atnaujinti ir vėl reikės didelių pinigų…
Nuotekų valykloms – griežtesni reikalavimai
Pirmiausia susitikime aptarti nauji reikalavimai, keliami išvalytoms nuotekoms. Radviliškio rajone UAB „Radviliškio vanduo“ prižiūri 16 nuotekų valyklų, iš kurių šešios nebeatitiks naujųjų reikalavimų, įsigaliosiančių nuo 2027 metų.
„Šiuo metu yra keliami griežčiausi reikalavimai Radviliškio nuotekų valykloje, kad išvalytose nuotekose bendras azoto kiekis būtų iki 10 mg/l (anksčiau buvusi norma ir projektinis pajėgumas yra 15 mg/l), bendras fosforo kiekis – 1 mg/l (anksčiau buvusi norma ir projektinis pajėgumas yra 2 mg/l), o kitose penkiose nuotekų valyklose iki 2027 metų iš nuotekų turės būti pašalintas visas bendras azotas ir bendras fosforas“, – sakė UAB „Radviliškio vanduo“ vyriausiasis inžinierius Mindaugas Gapšys.
Už normatyvų nesilaikymą – didelės baudos
Susirinkime diskutuota apie tai, iš kur gauti lėšų nuotekų valyklų atnaujinimo projektams. Jau kreiptasi į Aplinkos ministeriją ir Radviliškio nuotekų valyklos atnaujinimui prašoma lėšų, likusių nuo 2014–2020 Europos Sąjungos paramos, skirtos vandentvarkos projektams.
„Baudos už normatyvų nesilaikymą didelės, tad atnaujinti nuotekų valyklas vienaip ar kitaip reikės, o ir finansavimo tam reikės“, – sakė M. Gapšys.
Pasak jo, yra tokių rekonstruotinų nuotekų valyklų, kurių infiltracijos kiekiai labai dideli, o tai reiškia, kad į nuotekų valyklą patenka daug gruntinio, paviršinio vandens, juos valykla taip pat turi išvalyti, tad tokiais atvejais vien nuotekų valyklos rekonstruoti neužteks, reikės atnaujinti ir tinklus, kad sumažėtų valykloje išvalomo vandens kiekiai.
Vandentvarkos projektams – daugiau nei pusė milijono
Pasitarime dalyvavusi savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Margaitienė sakė, kad šiemet laukia nemažai darbų. Apie 660 tūkstančių eurų šiais metais bus skirta įvairiems vandentvarkos projektams, tiek socialinių būstų pajungimui prie centralizuotų tinklų, tiek geriamojo vandens tiekimo, tiek nuotekų tinklų plėtrai. Tai antra pagal dydį suma Savivaldybės biudžete, didesnė suma planuojama tik keliams.
„Didžiausias rūpestis – vis didėjantys reikalavimai nuotekų valyklose išvalyto vandens kokybei, todėl reikia ieškoti finansavimo galimybių atnaujinti nuotekų valyklas. Turime gerą įdirbį, iš trylikos visoje Lietuvoje į Vandenų srities plėtros 2017–2023 metų programos įgyvendinimo veiksmų planą patekusių nuotekų valyklų trys yra Radviliškio rajone: Baisogaloje, Pakiršinyje (jau rekonstruotos) ir Šeduvoje (rekonstrukcijos darbai baigiami), tad galbūt galima tikėtis palankaus požiūrio dėl tolesnio finansavimo. Žinoma, labai džiugina, kad prasidės vandens tiekimo ir nuotekų tinklų statybos darbai Radviliškio sodų bendrijoje „Bitutė“, – sakė ji.
Kas sulauks vandens ir nuotekų tinklų jau šiemet?
Pasitarime aptarti šiais metais numatyti darbai. Radviliškio mieste planuojama vandentiekio ir nuotekų tinklų statyba Kęstučio ir Prūdelio gatvėse, paviršinių nuotekų surinkimo tinklų statyba daugiabučių namų kiemuose Laisvės al. 36–36A, Maironio gatvėje (namai 70, 70A, 70B, 70C, 70D, 72, 72B, 72C, 74B).
Jau šiemet planuojama pradėti vandentiekio ir nuotekų tinklų statybos darbus Radviliškio sodų bendrijoje „Bitutė“.
Pasitarime svarstyta ir galimybė naujomis paraiškomis papildyti Radviliškio rajono savivaldybės centralizuotai tiekiamo geriamojo vandens ir nuotekų tvarkymo tinklų plėtros preliminarią programą. Pasak M. Gapšio, iš viso rajono sulaukta per 20 prašymų. „Dėl naujų objektų įtraukimo ir jų atlikimo eiliškumo spręs Radviliškio rajono savivaldybės taryba“, – sakė jis.
Parengta pagal Radviliškio rajono savivaldybės ir „Radviliškio naujienų“ informaciją