A. Čepononis: „Metus pradedame kupini jėgų naujiems darbams“
Aušra LAURINKIENĖ
„Banguoti, kupini išbandymų, tačiau gana sėkmingi“, – taip 2015-uosius metus apibūdina Radviliškio rajono meras Antanas Čepononis.
Šiandien rajono vadovas sako, kad nepaisant smūgių į paširdžius ir metų pabaigoje patirtos operacijos, šiuos metus jis pradeda nusiteikęs optimistiškai. Kaip visuomet pakiliai nusiteikęs A. Čepononis juokauja: „Pažadu, kad Beždžionės metais, kaip ir pridera, dirbsiu ne tik gražiai, bet ir protingai“.
Po operacijos – sveikas ir gyvybingas
Mero kabinete mus priėmęs rajono vadovas paklaustas, kokia šiandien jo sveikatos būklė, šypteli: „Esu sveikas ir kupinas jėgų naujiems darbams“.
Paskutiniais praėjusių metų mėnesiais rajono gyventojai A. Čepononio neišvydo daugelyje renginių. To priežastis, kaip pasakoja pats rajono meras, – atlikta kairės kojos menisko operacija: „Jaunystėje buvau dziudo imtynininkas, nestokojau krūvio. Tad kai kurie fiziniai dalykai susidėvi. Prieš dvylika metų „susiremontavau“ dešinę, o dabar – ir kairę koją. To reikėjo tam, kad galėčiau normaliai ir aktyviai dirbti“.
Meras neslepia, kad sunkiausia jam buvo ne operaciją ištverti, bet išlaukti tą laiką, kurį reikėjo praleisti gydymo įstaigose. „Tokia jau mano natūra – negaliu ramiai nusėdėti be darbo. Vis noriu skubėti, lėkti… Gerai, kad gyvename technologijų amžiuje, tai net ir ligoninėje jutau rajono pulsą, nes nuolat palaikiau ryšį telefonu, internetu gaudavau visus dokumentus. Kai kurie gydytojai net juokavo, kad ligoninės palatą paverčiau mero kabinetu, tik sekretorės betrūksta“, – šypsosi A. Čepononis ir priduria: „Laimė, po operacijos ir reabilitacijos jaučiuosi puikiai“.
Po laimėtų rinkimų – smūgis į paširdžius
Kaip žinia, dirbti meru A. Čepononis pradėjo praėjusių metų balandžio pabaigoje. A. Čepononis neslepia, kad po rinkimų, kuriuose žmonės parodė savo pasitikėjimą, jautėsi pakylėtas: „Antrąkart gyvenime jaučiausi toks laimingas. Pirmasis kartas buvo mūsų su žmona sutuoktuvės, kai du svetimi žmonės sukūrėm šeimą. Tokiam nuostabiam jausmui prilyginu ir laimėtus tiesioginius mero rinkimus. Man buvo neapsakomas džiaugsmas, kad žmonės manimi tiki. To neįmanoma nei apsakyti, nei aprašyti…“.
Deja, po patirtos euforijos A. Čepononiui ir vėl teko iškęsti smūgį – jam mėnesį nebuvo leista dirbti, o politiniai oponentai džiūgavo ir ant kiekvieno kampo trimitavo, kad rajono meras nušalintas nuo pareigų ir negali dirbti.
Labiausiai gaila artimųjų
A. Čepononis neslepia – tai buvo tikras smūgis į paširdžius: „Vieno interviu metu jums jau esu sakęs, kad mano sprendimo dalyvauti mero rinkimuose šeima nepalaikė. Patys artimiausi ir brangiausi žmonės baiminosi to, ką vėl teko patirti. Tikrai ne kartą girdėjau klausimą: „Kam tau to reikėjo?“. Tuomet man buvo gaila ne savęs, o mano šeimos ir artimiausių žmonių. Visi šie skandalai, prasidėję iškart po mano mamytės laidotuvių, slėgė ir tėvelio pečius, kuris išjungė ir radiją, ir televizorių. Jis nenorėjo girdėti to, ką apie mane kalba… Aš tai puikai suprantu, nes reaguočiau lygiai taip pat. Labiausiai skaudu dėl to, kad visiškai sveikas žmogus per keletą metų prarado sveikatą ir iškeliavo Anapilin ir jo jau niekas nesugrąžins…“.
Žmonių pasitikėjimas skatina eiti pirmyn
A. Čepononis sako, kad ištverti tuos smūgius jam padėjo žmonių palaikymas ir tikėjimas, kad teisybė nugalės. „Aš manau, kad tuomet dirbti nebuvo leista visam rajonui, o ne tik Antanui. Ačiū Dievui, sveikas protas ir teisinė bazė šį sunkų laikotarpį pavertė trumpalaikiu. Žmonės tikėjo, manė, kad galime dirbti kartu. Vėl dirbome ir įgijau naują kvėpavimą. Supratau, kad reikia kompensuoti tą priverstinį poilsio laiką. Visa mūsų komanda stengiasi dėl rajono. Ir, neabejoju, mes pateisinsime žmonių lūkesčius, nes dirbam neskaičiuodami valandų. Visi žino, kad mano teisiniai ginčai dar nėra pasibaigę. Ir visiškai nesvarbu, kaip jie baigsis. Gerbiau, gerbiu ir gerbsiu teisinius dalykus. Tol, kol dirbsiu ir vadovausiu, aktyvinsiu komandą, bendrausiu su žmonėmis, nes matau rajoną kaip vieną iš pirmaujančių visose srityse“.
Džiugina suaktyvėjusios kaimo bendruomenės
O per du trečdalius praėjusių metų nuveikta išties nemažai. Labiausiai A. Čepononis džiaugiasi matydamas puikius europinio projekto kaimo bendruomenių finansavimo etapo rezultatus.
„Kai suvedėme rezultatus ir pamatėme kaip per septynerius metus pasikeitė kaimas, apėmė didelis džiaugsmas. Juk ir Vėriškiai save atskleidė konditerijos gamyboje, Skėmiai išsiskyrė priėmimais ir maisto gamyba, Pociūnėliai – sulčių ir obuolių traškučių gamyba. Tas etapas parodė, kad žmonės gali pasiekti, tereikia norėti ir įdėti daug darbo“.
Šio projekto įgyvendinimą rajono vadovas vadina labai svarbiu žingsniu siekiant aktyvinti kaimo žmones. Nors kai kurie kaimo gyventojai vis dar yra likę stebėtojais, o kiti – kupini lietuviško pavydo, A. Čepononis tiki, kad tai – tik laikina.
Startuojant antrajam kaimo bendruomenių strategijų kūrimui bei įkūrus Radviliškio miesto vietos veiklos grupę, rajono meras kviečia gyventojus nelikti abejingus: „Žiūrėkime į tai, kaip į kūrybinį procesą. Juk šie, Beždžionės metai, yra laikas, kai iliuzijos ir fantazijos gali virsti realybe. Reikia apsisaugoti nuo chaotiškumo, blaiviai apmąstyti kiekvieną žingsnį, tačiau svarbiausia – veikti. Jei šiame etape sugebėsime įjungti bendruomenes ir pasinaudoti Europos teikiama parama, neabejoju, kad būsime ir vėl vieni iš geriausiųjų, o po penkerių ar septynerių metų vėl džiaugsimės puikiais darbo rezultatais“.
Metai baigti be skolų
Kalbėdamas apie Radviliškį, kaip apie žemdirbių kraštą, A. Čepononis sako, kad 2015 metais nemažas dėmesys buvo skirtas ir kaimo teritorijų žemės tvarkymui: „Tai – ir melioracijos darbai, prielaidų bei tiltų sutvarkymai. Tam skirta nemenka pinigų dalis. Tačiau taip ir turi būti, juk taip mes turėsime dirbamą žemę, produktus. Stengiamės žemdirbiams padėti – sutvarkyti pravažiavimus, kad derlių būtų galima tinkamai išgabenti“.
Didelė pinigų suma buvo skirta ne tik kaimo teritorijų žemei tvarkyti. A. Čepononis sako, kad savivaldybė nemenkai prisidėjo ir prie vandentvarkos, nugeležinimo įrenginių projektų: „Metus baigėme neturėdami skolų. 2016 metams biudžetas bus subalansuotas. Tiesa, jo bus paskirstyta šiek tiek mažiau nei praėjusiais metais, nes pernai prireikė minėtų didžiųjų investicijų. 2015 metų biudžetas buvo išdalintas šių metų sąskaita. Nors einamiesiems darbams turėsime mažesnę pinigų sumą, lėšų nestigs – puikiai funkcionuos visos savivaldybės įstaigos, bus laiku išmokėti atlyginimai ir nestigs kitoms būtinoms reikmėms“.
Namai – renovuojami, baseinas – jau iškilo
Žvelgdamas į praėjusius metus A. Čepononis sako norintis išskirti ir sėkmingą namų renovaciją: „Ji sekėsi gana neblogai. Nors daug kas į tai žiūrėjo skeptiškai, gavę pirmąsias sąskaitas už šildymą – džiaugiasi. Žmonės dabar gyvena šiltai ir moka triskart mažiau. Nors jie dengia renovacijos darbų išlaidas, tačiau daugiau mokesčių nemoka. O kas svarbiausia, gyvena šiltai, jaukiai“.
Tiesa, meras apgailestauja, kad valstybės politika, kuri buvo nukreipta į ilgalaikį daugiabučių namų atnaujinimo procesą, liko neaiški: „Antroje metų pusėje pradėjo trūkti pinigų ir dabar stovime ant apmąstymų slenksčio – ar ši programa bus toliau vykdoma, ar ne? Savivaldybė savo darbą atliko – gyventojai įtikinti pasinaudoti šia galimybe – gyventi gražiau ir šilčiau. Juk nerenovuotuose namuose pinigus leidžiame per stogą ir sienas“.
Dar vienas džiuginantis projektas – jau iškilęs Radviliškio baseinas: „Tai mūsų didelių lūkesčių ir fantazijos vaisius. Darbų eiga, ko gero, nustebino ne tik miestiečius, bet ir pro šalį pravažiuojančius ir mieste vykstančiais darbais besidominčius žmonės. Baseinas – jau iškilęs, uždengtas stogas. O tai padaryta tik per pusmetį. Dabar reikia tvarkyti vidaus komunikacijas. Neabejojame, kad 2017 metais, kaip ir planuota, mes šiame baseine tikrai maudysimės, tačiau darbai, tikėtina, gali būti baigti dar šių metų pabaigoje“.
Šeduvai šiemet – išskirtinis dėmesys
A. Čepononis sako rajone norintis išskirti Šeduvą. Vietiniai jau turi išskirtinį sporto aikštyną, pritaikytą visoms amžiaus grupėms. O svarbiausia tai, kad šiemet Šeduva – mažųjų šalies miestų Kultūros sostinė: „Šie metai mums – svarbūs. Turėsime atstovauti ne tik Šeduvos miesto kultūriniam paveldui, bet ir visam rajonui, tad miegoti nėra kada. Šiuos metus pradedame pakiliai ir kupini jėgų naujiems darbams“.