Ar populiariausi sportai užleidžia vietą naujiems?
Turbūt vienas populiariausių būdų praleisti laiką su draugais – stebėti sporto varžybas. Fanai buriasi ir stebi varžybas kartu, audringai diskutuoja strategijas, švenčia pergales ir gedi pralaimėję. Tačiau ar dažnai susimąstome, kad spręsdami, kokios varžybos mums aktualios, turime žymiai platesnį pasirinkimą nei prieš dešimtmetį?
Visi sportai internete, viename tinklalapyje
Dar neseniai išgirdę žodį „varžybos“ ar „turnyras“ žmonės galvojo apie krepšinį ar futbolą. Šiandien šie terminai apima daug platesnį spektrą veiklų. Anksčiau didžiausius fanų kiekius suburdavo komandiniai, mums įprasti sportai, bet šiandien jie turi augantį būrį konkurentų. Mažiau Lietuvoje populiarūs, egzotiški sportai, video ir online žaidimai, stalo žaidimai, arklių, šunų, automobilių lenktynės, sparčiai auga ir plečiasi į naujas auditorijas.
Augant interneto vartotojų skaičiui, ėmė steigtis ir specializuoti puslapiai, kurie siūlo viename tinklalapyje stebėti dešimtis įvairių rungtynių, kurios vyksta tiesiogiai ir yra transliuojamos iš viso pasaulio. Taip net neįprasčiausi sportai ir pramogos tapo prieinamomis kiekvienam mūsų vos vienu paspaudimu. Juos galime stebėti gyvai ir nebereikia pasikliauti televizijos programomis bei tvarkaraščiais.
Populiariausių sporto šakų sąrašas auga
Ne paslaptis, kad Lietuvoje nacionalinis sportas yra krepšinis. Latvijoje populiarumo laurus skina ledo ritulys, Indijoje – kriketas, o JAV – beisbolas ir amerikietiškas futbolas. Atsiradus galimybei stebėti užsienio varžybas internete ar televizijoje bei įsigyti specializuotą inventorių sporto parduotuvėse, šių komandinių sporto šakų populiarumas ėmė augti ir Lietuvoje. Tinklinis, žolės riedulys ar rankinis suburia vis daugiau žiūrovų prie televizijos ir kompiuterių ekranų. Steigiasi šių žaidimų mokyklos ir komandos. Jaunoji karta gali laisvai rinktis, kokiuose sportuose nori tobulėti, taigi ateityje galime tikėtis augančių, įvairių sportinių pasiekimų ir, žinoma, kylančio mums mažiau pažįstamų komandinių sporto šakų populiarumo.
Populiarėja ir individualūs sportai. Su gerokai didesniu užsidegimu fanai stebi anksčiau „brangiais“ ir „neprieinamais“ sportais laikytus plaukimą, tenisą, įsitraukia ir į šių sportų treniruotes bei mėgėjiškas varžybas. Žiemos metu lietuviai aktyviai slidinėja tiek vietiniuose, tiek užsienio kurortuose ir, žinoma, šį sportą stebi televizijoje. Populiarumą išlaiko, bei augina ir boksas, imtynės, skirtingi kovos menai. Šiandien galime stebėti net itin egzotiškų kovos menų rūšis, pavyzdžiui, japoniškas sumo imtynes.
Sportas keliasi į kompiuterių ekranus?
Daugelis lietuvių anksčiau net nebuvo girdėję apie tokias sporto šakas, bet gyvūnų lenktynės ir kovos ėmė atrasti savo auditorijas ir mūsų šalyje. Filipinuose itin populiaru stebėti gaidžių, šunų peštynes. Dažnas mūsų žino ir apie matadorus, kovojančius prieš bulius Ispanijoje. Visame pasaulyje itin populiarios žirgų ir šunų lenktynės. Tokio tipo varžybos mažiau populiarios mūsų rinkoje, tačiau ima atrasti fanų ir Lietuvoje.
Įprastas vartotojas, išgirdęs žodį „sportas“, ko gero, mažiausiai pratęs galvoti apie stalo ar internetinius žaidimus. Tačiau juk šachmatai išties yra oficiali sporto šaka! Žaidimams populiarėjant kaip laisvalaikio praleidimo būdui, vis dažniau tai darome virtualioje erdvėje, žaidimų tinklalapiuose, savo išmaniuosiuose telefonuose ar žaidimų konsolėmis. Žaidžiame veiksmo, animacinius žaidimus, klasikinius kortų žaidimus. Stalo žaidimai, šaškės ir šachmatai taip pat sėkmingai persikelia į virtualią erdvę. Daugėjant žaidėjų atsiranda ir fanų mėgstančių stebėti, kaip žaidžia kiti. Šiandien virtualūs žaidimai, tapę e-sportu, pritraukia milijonus žaidėjų ir dar daugiau fanų-stebėtojų visame pasaulyje.
Sporto ateitis
Žinoma, naivu tikėtis, kad populiariausi sportai lengvai užleis vietą naujiems žaidimams ir varžyboms. Tikriausiai prabėgs dar ne vieneri metai, iki kol pasauliniai video žaidimų čempionatai suburs milijonus žiūrovų prie televizorių ekranų ir trauks fanus į stadionus, kaip tai daro futbolas. Tačiau galime įsivaizduoti, kad „rungtynės“ ateityje taps dar platesniu terminu. Galbūt ateis diena, kuomet stebėsime Olimpines žaidynes, kuriose sportininkai varžosi virtualiose komandose vykdydami misijas savo kompiuteriuose.
Straipsnis informacinio pobūdžio ir skelbiamas neatlygintinai.