Daliaus Udrakio medžio drožybos darbai.

Atgimė Šeduvos turgaus aikštė

Amatininkų ir tautodailininkų dirbiniai, liaudies muzikos koncertas ir iškilminga atidarymo juostelės kirpimo ceremonija rugsėjo 25 dieną šeduvius sukvietė į atnaujintos Kaštonų aikštės atidarymą.

Turgaus zonoje – nauji stelažai ir stoginės

Juostelę perkirpo ir aikštės tvarkymo darbų pabaigą paskelbė Seimo narys Antanas Čepononis, Radviliškio rajono savivaldybės meras Vytautas Simelis, Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Margaitienė, jos pavaduotojas Justinas Pranys ir Šeduvos miesto seniūnė Edita Mančiauskė.

Aikštės atidaryme dalyvavę svečiai pasidžiaugė puikia nauja erdve, kurioje šeduviai galės ne tik prekiauti, bet ir organizuoti renginius, ateiti pabūti su draugais.

Kaštonų aikštėje esančioje turgaus zonoje įrengti nauji stelažai, stoginės. Pastarosios pritaikytos į renginius atėjusių žiūrovų sėdėjimui. Suprojektuotoje atviroje turgaus zonoje galės vykti renginiai, yra numatyta net vieta scenai.

Kaštonų aikštėje taip pat įrengta nauja automobilių stovėjimo aikštelė, o šalia – elektromobilių įkrovimo stotelė.

Pavasarį sužaliuos želdynai

Sutvarkyta aikštė pavasarį džiugins akį želdynais: čia pasodinti kaštonai, magnolijos, spygliuočių krūmynų kompozicijos, suformuoti gėlynai. Įrengtos akmeninės sienutės su metaliniu tinklu vėjo gūsiams sulaikyti pritaikytos kaip suoliukai sėdėjimui.

Įrengti nauji suoliukai, šiukšliadėžės, įrengtas apšvietimas – sumontuoti nauji LED tipo šviestuvai ir šviestuvai, montuojami į grindinį.

Atnaujintoje viešoje erdvėje įrengtos dvi vaizdo stebėjimo sistemos. Viena iš kamerų skirta stebėti turgaus zoną, kita – automobilių stovėjimo aikštelę. Vaizdai fiksuojami bendroje seniūnijos stebėjimo sistemoje.

Atkasti senųjų Šeduvos sinagogų pamatai

Vykdant kasinėjimo darbus Kaštonų aikštėje, buvo rastos senųjų Šeduvos sinagogų pamatų liekanos, tad toje vietoje Šeduvos žydų memorialinio fondo dėka atsirado akcentas, susijęs Šeduvos štetlo istorija – tarp dviejų buvusių sinagogų atidengtų pamatų pastatytas atminimo akmuo.

Visi darbai vykdyti įgyvendinant Europos Sąjungos struktūrinių fondų finansuojamą projektą, lėšų skirta ir iš Radviliškio rajono savivaldybės biudžeto.

Vykdant šį projektą, taip pat apšiltintas Šeduvos miesto seniūnijos pastatas, sutvarkyta dalis Laisvės aikštės dangų: atnaujinta automobilių stovėjimo aikštelė prie Šeduvos miesto seniūnijos.

Projektą rengė UAB „Plėtros partneriai“, darbus vykdė UAB „Statybų kodas“.

Atnaujintoje aikštėje – pirmoji šventė

Atnaujintoje aikštėje surengta pirmoji šventė – Viešosios bibliotekos projekto „Lietuvių etniniai ženklai: praeities ir dabarties sąsaja“ pristatymas visuomenei. Apie šį projektą papasakojo Šeduvos filialo vyr. bibliotekininkė Asta Tamošiūnienė.

Pagrindinė projekto idėja – supažindinti Radviliškio rajono bendruomenę su lietuvių etniniais ženklais, simboliais ir akcentuoti jų tęstinumą šiuolaikinėje tautodailėje.

Šventės pradžioje patys mažiausi projekto dalyviai – Šeduvos lopšelio-darželio „Boružiukų“ grupės vaikučiai – kartu su ikimokyklinio ugdymo pedagoge Roma Skesteniene pademonstravo simbolių, atkeliavusių iš baltų laikotarpio.

Pristatyti tautodailininkų darbai

Alksniupių filialo bibliotekininkė Almina Šereivienė pristatė Šiaulių apskrities liaudiškų tradicijų puoselėtojus, tęsėjus, kūrėjus, tautodailininkus: Sigitą Milvidienę – Šiaulių „Aušros“ muziejaus Etnografijos skyriaus vedėją, tautinių juostų audėją, vieną iš projekto rėmėjų, Dalių Udrakį – medžio drožėją, senosios kryždirbystės, baldininkystės ir drožybos amato puoselėtoją, Jolantą Kvedarienę – tautodailininkę, šiaudinių sodų kūrėją, Aureliją Norvaišienę – senojo mezgimo amato tęsėją, Radviliškio rajono savivaldybės etninės kultūros ir amatų centro tautodailininkes: Tomą Matulevičienę, Eveliną Buivydaitę, Džiuliją Džiaugienę, kurios visiems norintiems padėjo etniniais ženklais dekoruoti medvilninius maišelius.

Tautodailininkai tąkart įsikūrė amatininkų kiemeliuose-dirbtuvėlėse ir sulaukė daug lankytojų dėmesio. Širdis neatsidžiaugė čia demonstruojamais gražiadarbių kūriniais: medžio drožiniais, šiaudiniais sodais, megztų pirštinių, riešinių, kojinių raštais, vilnijančiomis tautinių juostų bangomis, etniniais ženklais dekoruojamais medvilniniais maišeliais.

Bendravo ir mokėsi kurti grožybes

Visi, kas apsilankė šventėje, bendravo su kūrėjais, klausėsi jų pasakojimų apie atstovaujamus amatus, senąsias tradicijas, pristatomus kūrinius, bandė prisiliesti prie etnokultūrinio paveldo, patys mokėsi sukurti tokių grožybių, įgyti praktinių įgūdžių.

Šventę papuošė Šiaulių „Rasos“ progimnazijos vaikų folkloro klubas „Čiutulis“ ir stilizuoto folkloro grupė „Rasgauda“. Jų vadovė Rima Šereivienė ne tik kartu šoko, dainavo, bet ir vedė šį renginį.

Visiems už išskirtinę šventę padėkojo Radviliškio viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Vida Marcinkienė.

Įgyvendintas projektas padėjo visuomenei savaip pristatyti tautinį paveldą, išryškinti jo vertę, suteikė bendruomenės nariams daugiau žinių apie senąją liaudies kultūrą, tradicijas, skatino tai labiau vertinti ir atsakingiau saugoti.

Parengta pagal Radviliškio rajono savivaldybės bei Radviliškio viešosios bibliotekos Šeduvos ir Alksniupių filialų informaciją ir nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE