Baisogaloje paminėta Tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena
Sausio 27-oji – Tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena. Tai diena, kai pagerbiame masinių žudynių, kurias vykdė naciai ir jų talkininkai per Antrąjį pasaulinį karą, aukas. Prisimename 6 milijonų žydų tragediją.
Kalbėdami apie skaudžią mūsų šalies ir plačiosios pasaulio visuomenės patirtį mes negalime užmiršti ir tų didvyrių, kurie gelbėjo nelaimės ištiktuosius. Šie žmonės Izraelio valstybės yra paskelbti Teisuoliais ir apdovanoti pačiais garbingiausiais medaliais. Jiems skirta garbinga vieta Izraelio Yad Vashem muziejuje. Tokių apdovanojimų nusipelnė 885 pasaulio Teisuoliai.
Norėdami atiduoti jiems tinkamą pagarbą, juos deramai prisiminti ir pasidalinti jų didvyriškais poelgiais, jų narsa ir žygdarbiais, turime apie juos kalbėti mūsų jaunajai kartai. Tai kartai, kuri yra mūsų ateitis. Norėdami, kad mūsų ateitis būtų skaidri ir be tokių baisių istorijos puslapių, mes skiepijame jaunimui humaniškumo, atjautos principus ir pačias svarbiausias humanizmo vertybes.
Šią dieną daugelyje pasaulio šalių minima žydų tautai skaudi diena. Šią dieną mini ir Lietuva, nes Lietuvoje, palyginti su kitomis Europos valstybėmis, žydų buvo išnaikinta daugiausiai – net 96 procentai. Ši diena minima ne tik prisiminimais, bet ir susibūrimais į bendrus renginius, kuriuose abejingų nelieka.
Neliko abejingi ir Baisogalos gimnazijos mokiniai. Sausio 27-ąją mokiniams pilietiškumo pamokos buvo dėstomos prie šiai dienai paminėti skirto stendo. Mūsų gimnazistė Greta Šulytė (Ig klasė), lydima direktorės pavaduotojos A. Krugelienės ir Tolerancijos ugdymo centro vadovės E. Liukienės, vyko į Ariogalos gimnazijoje organizuotą respublikinę konferenciją, skirtą Holokausto atminimo dienai paminėti.
Konferencijos tema – „Kito žmogaus gelbėjimas – aukščiausia žmogiškumo vertybė“. Šioje konferencijoje turėjome galimybę išklausyti žydų bendruomenės atstovų iš įvairių Lietuvos miestų pasisakymus. Savo požiūrį į šios datos minėjimą išsakė ir Č. Sugiharos namų–muziejaus direktorius S. Dovidavičius.
Konferencijoje lankėsi nepaprastasis ir įgaliotasis Izraelio valstybės ambasadorius Lietuvoje Amiras Maimonas. Klausydami ambasadoriaus kalbos dar labiau suvokėme, kokia svarbi ši bendra lietuvių ir žydų išgyventa skaudi patirtis.
Garbių žmonių, organizatorių ir dalyvių pranešimai, meninės kompozicijos privertė dar kartą prisiminti ir permąstyti savo prioritetus ir vertybių sistemą. Dar ilgai atminty išliks beveik visuose pristatymuose cituoti žodžiai iš Talmudo: „Išgelbėjęs vieną žmogų – išgelbėji visą pasaulį“. Manau, kad šiuolaikinei visuomenei šie žodžiai šiandien yra labai aktualūs. Galbūt ir mūsų jaunoji karta kažkada bus tie gelbėtojai, tie pasaulio Teisuoliai…
Taigi kiekvienas turime ne tik žinoti, kuo sausio 27-oji yra ypatinga pasauliui, bet ir suvokti, kad greta mūsų dar gyvena nemažai garbaus amžiaus žmonių, kurie ir yra tie didvyriai, pagelbėję nuskriaustiesiems. Ir būtent mes, jaunoji karta, turime skleisti žinią ir užrašyti šių geradarių kilnius poelgius. Uždelsus šie kilnūs darbai paskęs prisiminimuose ir iškeliaus kartu su tais, kurie taip ir liks neįrašyti į istorijos puslapius apie skaudžią mūsų istoriją ir garbės vertus mūsų gelbėtojus.
Tolerancijos ugdymo centro vadovė Erika Liukienė