Baseino vizija tampa realybe: Radviliškio mokiniai baseiną lankys nemokamai
Jonas MARCINKUS
Radvilų gatvėje, šalia Radviliškio miesto sporto arenos, verda darbai, rausiama žemė – čia jau dedami pamatai būsimajam Radviliškio miesto baseinui. Labai netikėta tarp žemių krūvų sutikti kostiumuotą žmogų.
„Dažnai čia užsuku savo akimis pasižiūrėti, kaip sekasi darbai, juk daugelis iš viso netikėjo, kad Radviliškyje turėsim tokį baseiną, o mano idėją apskritai vadino utopine, – šypsosi rajono meras Antanas Čepononis. – O aš visą laiką sakiau, kad jeigu neturėsi utopinės idėjos, realybėje nebus naujų planų ir projektų.“
Meras „Radviliškio naujienoms“ sutiko papasakoti baseino istoriją nuo pat idėjos gimimo iki darbų pradžios ir pasidalinti planais, koks baseinas bus užbaigus darbus.
Vieną baseiną jau pastatė
Meras A. Čepononis neslepia, kad šis Radviliškyje pradėtas statyti baseinas – jam jau ne pirmas. „Kai dar dirbau Alksniupių mokyklos direktoriumi, esu pastatęs baseiną Alksniupiuose. Nors baseinas nuosavybės teise tada priklausė kolūkiui, tai buvo mano idėja, kurią įgyvendinau nuo pamatų iki statinio pridavimo“, – prisimena meras.
Iširus kolūkiams Alksniupių baseinas buvo uždarytas ir pastatas ėmė nykti. Visai neseniai rajono valdžia nusprendė jį atgaivinti ir pritaikyti vietos bendruomenės poreikiams – įkurdinti kultūros, sveikatingumo ir sporto kompleksą.
„Negalime leisti, kad pastatas sugriūtų. Žinoma, baseino funkcijos nebeatgaivinsime, nes tai labai brangiai kainuotų ir tai niekada neatsipirktų, juk Alksniupiuose gyvena per mažai žmonių. Tačiau po buvusio baseino stogu įkurtas kultūros, sveikatingumo ir sporto centras tenkintų ir vietos suaugusiųjų, ir vaikų poreikius. Darbai jau juda į priekį – praėjusiame rajono Tarybos posėdyje rajono politikai tam jau skyrė 28 tūkstančius eurų“, – aiškina A. Čepononis.
Baseinas – vaikų sveikatai gerinti
Mintis pastatyti baseiną Radviliškyje merui kilo daugiau nei prieš dešimtmetį. „Tada studijavau magistro studijas. Nors mano darbo tema buvo labiau susijusi su strateginiu planavimu ir biudžeto formavimu, tačiau man „užkliuvo“ vaikų sveikatingumas, jų fiziniai, laikysenos sutrikimai. Tada buvo atlikta rajono vaikų sveikatos analizė, kuri parodė, jog labai daug mūsų krašto vaikų turi stuburo ir netaisyklingos laikysenos bėdų. Niekam ne paslaptis, kad vienintelė priemonė, kuri gydo stuburo bėdas, netaisyklingą laikyseną ir padėda profilaktiškai, yra plaukimas. Tada sau pažadėjau, kad pastatysime baseiną, kuriame visi rajono moksleiviai galės plaukioti nemokamai“, – pasakoja meras.
Anot jo, neilgai trukus idėja ėmė įgauti formą – prasidėjo pastato projektavimas, pinigų paieška statyboms. Ne kartą teko vykti į Vilnių ir sostinės klerkams įrodinėti, jog ne tik didmiesčių gyventojai turi teisę plaukioti baseine, tačiau jis labai reikalingas ir Radviliškio rajono jaunimui, vaikų sveikatai.
Šiltasis sezonas – per trumpas
„Baseinas reikalingas ne man. Aš asmeniškai galiu apsieiti ir be baseino, nes galiu paplaukioti ir būdamas gamtoje. Tiesa, pastaruoju metu laisvo laiko iš viso nebeturiu, todėl net neprisimenu, kada buvau nuvažiavęs prie upės ar ežero“, – šypsosi A. Čepononis.
Meras neslepia, kad yra geras plaukikas ir labai mėgsta plaukioti, tik apgailestauja, jog Lietuvoje šiltasis sezonas toks trumpas, kad vanduo pakankamai šiltas būna gal tik keletą mėnesių per metus.
„O toks laikas tikrai per trumpas, kad pagerėtų stuburo ir laikysenos bėdų turinčių vaikų sveikata“, – teigia rajono vadovas. Žinoma, jis ir pats radęs laiko mielai išbandytų baseino plaukimo takelius.
Buvo daug kenkiančių
A. Čepononis sako, kad baseino statybos galėjo prasidėti jau 2010 metais, bet buvo labai daug kenkiančių, kurie vis kaišiojo pagalius į ratus. „Jie mano idėją pastatyti baseiną Radviliškyje vadino utopine. O aš visada tikėjau, kad ji – reali. Dabar jau niekas neabejoja, kad pradėtos statybos bus užbaigtos, nes baseino projektas yra įtrauktas į Valstybės investicijų programą“, – džiaugiasi meras.
Baseino pastatą suprojektavo architektas Marius Šlančius, o techninio projekto vadovas Tomas Burokas iš įmonės „Inžinerinė mintis“. Pastatas bus dviejų aukštų, o jo bendras plotas užims beveik pustrečio tūkstančio kvadratinių metrų. Architektų paskaičiavimu, vienu metu pastate tilps iki 300 žmonių.
Baseine tilps 700 tonų vandens
A. Čepononis apie būsimą baseiną viską žino mintinai. Pastatas bus sudarytas iš dviejų dalių. Pirmojoje, žinoma, įsikurs 6 plaukimo takų 25 metrų ilgio ir beveik 15 metrų pločio baseino vonia, kuri bus pasiekiama iš antrojo pastato aukšto. Baseino gylis svyruos nuo 1,80 metro iki 2 metrų. Į baseiną tilps apie 700 tonų vandens. Visa baseino įranga suprojektuota taip, kad būtų palaikoma 28 laipsnių vandens temperatūra.
Anot mero, vienu metu baseine galės plaukioti 45 žmonės, kurių patogumui visuose baseino kampuose bus įrengtos kopėtėlės, o žmonėms su negalia – hidraulinis keltuvas. Pagalvota ir apie baseino valymą – šis darbas bus patikėtas automatiniam dugno valymo robotui.
Baseino patalpoje nuolat budės gelbėtojas, veiks medicinos punktas, bus įrengti sporto renginių teisėjų kambariai.
Įsikurs ir sveikatingumo kompleksas
Antroje pastato dalyje, pietryčių pusėje, įsikurs visuomeninės patalpos. Prie pagrindinio įėjimo, hole, numatoma įrengti kasas, budėtojo, rūbinės patalpas ir tualetus. Keltuvas ir laiptai ves į antrąjį aukštą, kuriame veiks kavinė ir plaukimo reikmenų prekybinių kioskų zona. Tolėliau ves durimis uždaromas koridorius, kuriuo bus galima patekti į antrąją žiūrovų pakylos dalį, darbuotojų pagalbines patalpas, o taip pat – ir į gretimą sporto salės pastatą.
„Pro budėtojo kasos kontrolę praėjęs lankytojas, keltuvu arba laiptais pakilęs į antrąjį aukštą, bus nukreipiamas į baseino žiūrovų zoną arba į sveikatingumo komplekso pusę, kurioje, nusiavęs ir pasidėję batus specialiose rakinamose spintelėse, pateks į persirengimo rūbines, treniruoklių salę, soliariumą, masažisto patalpas“, – pasakoja meras.
A. Čepononis sako, jog nebus pamiršti ir patys mažiausi lankytojai. Šalia baseino bus nedidelė zona su vaikų baseinėliu ir fontanėliu bei sūkurine vonia. Vaikų baseinas bus ovalo formos, 3,80 metro ilgio, 1,20 metro pločio ir 45 centimetrų gylio. Sūkurinė vonia bus apvali, 2,9 metro skersmens ir 95 centimetrų gylio. Šiuose vandens rezervuaruose bus palaikoma 34 laipsnių temperatūra, vienu metu vandens malonumais galės mėgautis 12 žmonių.
Pabaigtuvių tikisi kitąmet
Radviliškio baseiną stato konkursą laimėjusios dvi Raseinių įmonės: UAB „Raseinių statyba“ ir UAB „Bilderis“, su kuriomis statybos darbų rangos sutartis buvo pasirašyta šių metų balandžio 27 dieną.
Pasak mero A. Čepononio, iš viso baseino statybos kainuos beveik 3 milijonus 461 tūkstantį eurų, o rajono savivaldybei iš savo biudžeto teks sukrapštyti 20 procentų reikalingos sumos. Likusi dalis bus finansuojama iš Valstybės investicijų programos lėšų.
Šiemet iš Valstybės investicijų programos baseinui skirta daugiau kaip 289 tūkstančiai eurų, o savivaldybė iš savo biudžeto pridėjo daugiau kaip 434 tūkstančius eurų. „Mes jau šiemet projektui skyrėme visą savivaldybės indėlį, todėl ateinančiais metais prie projekto įgyvendinimo prisidėti nebereikės, nes jis bus vykdomas Valstybės investicijų programos lėšomis. Vyriausybė yra numačiusi trejų metų finansavimo laikotarpį, tačiau aš dėsiu visas pastangas ir šalies valdžią mėginsiu įtikinti, kad reikiamas lėšas surastų jau kitąmet, kad nebaigto statinio nereikėtų konservuoti žiemai, juk tai – dar krūva papildomų išlaidų. Jeigu šalies valdžią pavyks įtikinti, tada jau kitąmet švęsime baseino atidarymą. Aš labai tikiuosi, kad atidarymo neteks nukelti 2017-iesiems“, – sako meras.
Rajono mokiniai treniruosis nemokamai
Skeptikai burnoja, esą baseino išlaikymas rajono biudžetui kainuos labai brangiai, o vaikams lankyti baseiną būsią per brangu, todėl niekas jame nesilankys, tačiau meras A. Čepononis tokias kalbas vadina visiška nesąmone.
„Jau planuojant statybas buvo paskaičiuota, kad baseinas turėtų išsilaikyti pats, o visi rajono mokiniai jame treniruosis nemokamai, – sako meras. – Juk baseiną stato ne koks privatus „uabas“, o savivaldybė, kurios tikslas yra ne užsidirbti pelno, bet suteikti kuo pigesnes ir kuo plačiau prieinamas paslaugas rajono žmonėms. Todėl kiekvieną dieną pamokų metu, iki 15 valandos, baseine nemokamai treniruosis rajono mokiniai, čia reguliariai vyks fizinio lavinimo pamokos, už kurias bus apmokama iš mokinio krepšelio lėšų. Pamokų grafikas turės būti sudarytas taip, kad baseine galėtų sportuoti ne tik Radviliškio miesto, bet viso rajono mokyklų mokiniai.“
Pasak pašnekovo, po pamokų, iki 17 valandos, baseine vyks popamokiniai vaikų užsiėmimai. Ir tik po 17 valandos baseinas atvers duris visiems norintiesiems ir paslaugos bus teikiamos už savikainą. Visi gyventojai galės ne tik plaukioti baseine, bet ir lankytis sveikatingumo komplekse – mėgautis pirčių teikiamais malonumais bei atsipalaiduoti sūkurinėje vonioje.
Planuose – tinklinio maniežas ir ledo arena
Bet tai dar ne viskas. Meras neslepia turįs viziją, kad Radviliškyje, šalia sporto arenos ir baseino, atsirastų daugiafunkcis sporto centras su teniso kortais, futbolo bei krepšinio aikštelėmis, uždaru paplūdimio tinklinio maniežu ir ledo arena…
„Tuo klausimu jau dirbame. Uždaras dviejų aikštelių dydžio paplūdimio tinklinio maniežas tarnautų ne tik Radviliškio, bet visos Šiaurės Lietuvos sportininkams, nes visoje šalyje uždari maniežai yra tik keli, todėl dabar Šiaurės Lietuvos gyventojai dažniausiai važiuoja į Rygą, – aiškina A. Čepononis. – O pastatyta ledo arena padėtų atpiginti baseino išlaikymą. Buvau susitikęs su specialistais, kurie aiškino, jog šalia baseino pastačius ledo areną pagal geoterminį principą dėl šilumos skirtumų galima atpiginti baseino šildymą ir ledo arenos vėsinimą. Juk iš pradžių niekas netikėjo, kad mes Radviliškyje pastatysim baseiną, o dabar baseinas jau pradėtas statyti ir jis niekur nedings, todėl galime mesti visas jėgas tolesnei sporto komplekso plėtrai. Ir aš neabejoju, kad mums pavyks.“