Dailininkų plenero darbuose atsispindės „Paberžės dvasia“
Birželio 20-21 dienomis Radviliškio miesto kultūros centras, bendradarbiaudamas su Radviliškio krašto dailininkų bendruomene, Radviliškio rajono savivaldybės švietimo ir sporto paslaugų centro Suaugusiųjų ir jaunimo neformaliojo ugdymo skyriumi, sukvietė kūrėjus į Paberžėje, Kėdainių rajone, suorganizuotą respublikinį dailės mokytojų ir dailininkų seminarą-plenerą „Kurkime kartu 2022“.
Tai tradicinis, jau dvyliktąją vasarą, vykstantis pleneras. Plenero organizatoriai, seminaro lektoriai, dailininkai: Šeduvos gimnazijos dailės mokytoja Jolanta Akučkienė ir Radviliškio dailės mokyklos mokytojas Ramūnas Dagys, užsibrėžė tikslą aplankyti sakralinį-istorinį kompleksą Paberžėje, geriau pažinti garsią piligrimystės vietą, apžiūrėti išsaugotus istorinius ir kultūrinius paminklus, kraštovaizdį, atrasti įkvėpimo ir idėjų kūrybiniams darbams.
Nuvykti į Paberžę ir susipažinti su dvasiniu traukos centru panoro net 18 dailės pedagogų, menininkų, tautodailininkų: Ilona Žvinakienė (Panevėžio Vytauto Žemkalnio gimnazija), Vida Žukienė (Joniškio Algimanto Raudonikio meno mokykla), Irina Kareivienė (Radviliškio Vaižganto progimnazija), Dalia Morkienė, Vida Šereivaitė, Rita Adomaitienė, Inga Ginkevičiūtė, Neringa Kestenienė, Vaida Griciuvienė, Edita Paulauskienė su sūnumi Anupru (Radviliškio dailės mokykla), Toma Matulevičienė (Radviliškio raj. Sidabravo gimnazija), Sigitas Laurutis (Radviliškio Gražinos pagrindinė mokykla), Audronė Kudžmaitė (Radviliškio raj. Baisogalos gimnazija), Ričardas Ramonas (Šiauliai), Jadvyga Kurmanskienė (Radviliškis), Viktorija Oleinikova (Šeduva) ir Kęstutis Kasperavičius (Radviliškio miesto kultūros centras). Dauguma dalyvių – mokytojai, randantys laiko ir galimybių kūrybai, ir nuolatiniam profesiniam tobulėjimui.
Ne veltui šių metų plenerui pasirinkta sakrali vieta, šioje ypatingoje dvasinėje kūrybinėje erdvėje ne tik vyko kūrybinis procesas, tačiau, minint plenero iniciatorės, dailininkės, pedagogės Genės Stugienės mirties metines, buvo aukojamos šv. Mišios, dalytasi šviesiais prisiminimais, simbolinėmis sąsajomis apie išėjusią kolegę.
Lydimi svetingos gidės Alinos, dailininkai aplankė Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnytėlę, apžiūrėjo legendinio dievdirbio Vinco Svirskio kryžių, iš medžio išdrožtą altorių ir kitą gausią sakralinių vertybių kolekciją. Pasivaikščioję senosiose kapinėse, dailininkai įsikūrė naujojoje klebonijoje.
Po pietų plenero dalyviai apsilankė buvusiame Šilingo dvare, įkurtame vieninteliame Lietuvoje 1863 m. sukilimo muziejuje, apžiūrėjo fotografo–menininko Valentino Pečinino fotografijų parodą „Šventumas“. Nors šiuo metu vyksta renovacijos darbai, tačiau Tėvo Stanislovo valdų patikėtinės Reginos Galvanauskienės dėka pavyko užeiti į Parapijos namų vidų, kur, rodos, sklando dar stipriai juntama Tėvelio dvasia.
Antrąją plenero dieną kūrėjai rinkosi į Radviliškio kultūros ir poilsio parke esantį Latvių kultūros centrą, kuris vienai dienai virto dailininkų rezidencija.
Kasmet vykstantis pleneras jau tampa svarbiu dailininkų bendruomenės ritualu, stiprinančiu kūrybinį potencialą, kupiną naujų kūrybinių postūmių.
Atvėrę Paberžės sakralinio, kultūrinio ir istorinio paveldo lobių skrynią dalyviai prisilietė prie istorinę atmintį puoselėjančios vietos, klausydamiesi ponios Reginos lūpose atgimusios Tėvo Stanislovo išminties, pasisėmė aplink Paberžę tvyrančios ramybės. Kadangi plenero laikas trumpas – kiekvienas kūrėjas, radęs viziją ir įkvėpimą, grįžo į jam artimą erdvę tęsti pradėtų darbų.
Pleneras „Kurkime kartu – 2022“ bus užbaigtas kūrybinių darbų parodomis, kurių viena pirmųjų bus pristatyta radviliškiečiams ir miesto svečiams liepos 6 dieną 18.30 val. Radviliškio miesto kultūros ir poilsio parke. Visi norintieji galės ne tik išvysti drobėse atgimusią Paberžės dvasią, bet ir susipažinti, pabendrauti su pačiais kūrėjais.
Parengta pagal Radviliškio miesto kultūros centro informaciją