Dėl skaudžios avarijos Radviliškio rajone – švelnus nuosprendis
Šiaulių apylinkės teismo Radviliškio rūmuose paskelbtas nuosprendis 45-erių metų Kazlų Rūdos gyventojui R. Č., iš kurio vairuojamo miškavežio priekabos išsiritę rąstai netoli Baisogalos užkrito ant pravažiuojančio automobilio ir baigėsi tragedija. Lengvojo automobilio vairuotojas žuvo įvykio vietoje, o keleivė buvo sunkiai sužalota.
Teismas pasigailėjo kaltę pripažinusio vyro ir atleido jį nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą be užstato.
Prikrovė per daug rąstų, važiavo per greitai
Nelaimė Radviliškio rajone, netoli Baisogalos esančio kelio Jonava-Kėdainiai-Šeduva 72-ame kilometre, ties Komariškių kaimu, įvyko 2018 metų kovo 22-osios vakare. Vilniuje įsikūrusiai mažajai bendrijai priklausantį miškavežį su priekaba „Volvo FH16“ vairavo vairuotojas-ekspeditorius R. Č. Vilkikas vežė medienos rąstus, kurie priekaboje buvo pritvirtinti tik vienu diržu.
Pasak Šiaulių apylinkės teismo pirmininko padėjėjos ryšiams su žiniasklaida ir visuomene Nijolės Damulės, miškavežio vairuotojas Anykščių rajone pakraudamas į transporto priemonių junginį apie 41,4 erdvinį metrą medienos rąstų viršijo maksimalią leidžiamą transporto priemonės junginio bendrąją masę – 40 tonų. Taip pat viršijo maksimalų leidžiamą 1,6 metro pakrautos medienos rietuvės aukštį, kiekvieną medienos rietuvę sutvirtino tik vienu diržu.
Be to, miškavežis važiavo 90 kilometrų per valandą greičiu ir viršijo maksimalų krovininiais automobiliais ir priekabų junginiais leistiną ne didesnį kaip 80 kilometrų per valandą greitį.
Dėl techniškai netvarkingos priekabos sukabintuvo kilpos ir sukabinimo mechanizmo priekaba atitrūko nuo vilkiko. Tuomet, suveikus priekabos stovėjimo-avarinio stabdymo sistemai, ant važiuojamosios kelio dalies išbiro rąstai ir užkrito ant priešinga kryptimi važiavusio automobilio „Chrysler Grand Voyager“. 57-erių metų automobilio vairuotojas žuvo įvykio vietoje, o to paties automobilio 53-ejų metų keleivei buvo sunkiai sutrikdyta sveikata.
Teisiamasis kaltę pripažino visiškai
Teismas konstatavo, kad kaltinamasis R. Č. nusikalstamą veiką padarė dėl nusikalstamo nerūpestingumo.
„Jis privalėjo suprasti, kad krovinio neteisingas pritvirtinimas gali sukelti itin neigiamus padarinius, tačiau nepaisant to, kraudamas medieną viršijo maksimalią leidžiamą krovinio masę, viršijo maksimalų leidžiamą medienos rietuvių aukštį, kiekvieną medienos rietuvę pritvirtino tik vienu diržu, važiuodamas viršijo maksimalų leistiną važiavimo greitį ir dėl visų šių aplinkybių visumos žuvo vienas žmogus, o kitas žmogus buvo sunkiai sužalotas“, – sako bylą nagrinėjusi Šiaulių apylinkės teismo Radviliškio rūmų teisėja Vilma Šiukštienė.
Teismas pažymėjo, kad skaudi avarija įvyko ne tik dėl vairuotojo kaltės, bet ir dėl kitų aplinkybių, kurių jis negalėjo numatyti – tai nekokybiškas vilkiko ir priekabos sukabintuvas. Kaltinamasis nežinojo, kad priekabos sukabintuvas neatitinka gamintojo patvirtinto tipo, todėl priekaba yra nesaugi eksploatuoti. Teismo nuomone, miškavežio vairuotojas negalėjo numatyti, kad priekaba nuo vilkiko atsiskirs. Jis manė, kad priekaba atitinka visus techninius reikalavimus ir yra tvarkinga, nes jai buvo atlikta ir galiojo techninė apžiūra.
Teisiamojo posėdžio metu miškavežio vairuotojas kaltę pripažino visiškai, paaiškino įvykio aplinkybes, sutiko, kad krovinį pakrovė, pritvirtino ir gabeno nesilaikydamas nustatytų reikalavimų, nuoširdžiai gailėjosi.
Privalės atlyginti neturtinę žalą
Teismas miškavežio vairuotoją atleido nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą be užstato, perduodant jį laiduotojos M. Č. atsakomybei trejų metų laikotarpiui. Baudžiamoji byla R. Č. atžvilgiu nutraukta.
Šiaulių apylinkės teismo pirmininko padėjėjos N. Damulės žodžiais, miškavežio vairuotojas negalės vienerius metus vairuoti kelių transporto priemonės. Be to, turės sumokėti 1 tūkstančio eurų įmoką į Nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą.
Įmonė, kurioje dirba R. Č., turės sumokėti žuvusiojo žmonai 950 eurų neturtinę žalą. Iki teismo nuosprendžio (įmonė, draudimas ir kaltinamasis R. Č.) jai sumokėjo didžiąją dalį sumos, kuri iš viso siekia 25 tūkstančius eurų.
Įmonė, kuriai priklausė miškavežis, žuvusiojo dviem dukroms turės sumokėti po 8 650 eurų. Dalį lėšų jos yra gavusios. Bendra neturtinė žala abiem dukroms siekia po 10 tūkstančių eurų. Be to, R. Č. turės sumokėti visoms nukentėjusiosioms už jų patirtas išlaidas advokatams.
Teismas įmonės vadovą 40 metų vilnietį A. T. išteisino, nes buvo pateikti įrodymai, kad su visomis instrukcijomis vairuotojas buvo supažindintas pasirašytinai. Miškavežio vairuotojui buvo išaiškintos krovinių gabenimo taisyklės, o vilkiko daiktadėžėje buvo pakankamai diržų kroviniui tvirtinti.
Nuosprendis per 20 dienų nuo jo paskelbimo dar gali būti skundžiamas.
Parengė Jonas MARCINKUS