Grinkiškiečiai atšventė 470-ąjį miestelio gimtadienį

Gražų, saulėtą rugpjūčio 15 dienos vidudienį Grinkiškio Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčioje prasidėjo pagrindiniai Grinkiškio parapijos atlaidai – šv. Mišios, skirtos Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų (Žolinės) šventei. Tačiau tą dieną Grinkiškio miestelis švenčia ir 470-ąjį jubiliejinį gimtadienį, kuris tradiciškai minimas Žolinės dieną. Šv. mišias aukojo Grinkiškio ir Pašušvio parapijų klebonas D. Grigalius, atlaidų sumos Šv. Mišias su procesija aukojo kunigas svečias Remigijus Katilius (Rozalimo parapijos klebonas).

Po iškilmingų šv. mišių Grinkiškio krašto gyventojai ir svečiai buvo pakviesti į centrinę Grinkiškio miestelio aikštę. Centrinė aikštė, kurioje tikrai prieš šimtmetį vykdavo turgūs, pakvietė gyventojus ir svečius į teatralizuotą „Senąjį turgų“. Turgaus aikštėje Grinkiškio seniūnijoje veikiančios bendruomenės įrengtuose teatralizuotose kiemeliuose siūlė pirkti ūkio reikmenis, kaime užaugintas gėrybes: naujo derliaus grūdus, kiaušinius, kvietė įsigyti vištų, sūrio, medaus ar uogų. Pirkėjams savo gėrybes siūlė asociacijos „Grinkiškio bendruomenė“ (pirm. O. Kaminskė), „Mėnaičių bendruomenė“ (pirm. T. Lesickienė), „Vaitiekūnų kaimo bendruomenė“ (pirm. D. Kaklauskienė), „Kairėnų kaimo bendruomenė“ (pirm. B. Našlėnienė) ir „Pašušvio kaimo bendruomenė“ (pirm. M. Trinkienė). Turguje galėjai derėtis ar mainyti, net už dyką gauti. „Senojo turgaus“ dekoracijas paruošė ir jomis papuošė centrinę miesto aikštę Grinkiškio bendruomenės nariai, kurie „atkūrė“  senąjį turgų, koks jis galėjo būti prieš šimtmetį. Visos  Grinkiškio seniūnijoje veikiančios  bendruomenės taip pat stilizuotai ir teatralizuotai pabandė perteikti „senojo turgaus“ atmosferą savo stilizuotose kiemeliuose.

Pasitelkę dekoracijas ir apsirengę to laikmečio stilizuotais rūbais, „senajame turguje“ prekiavo tą laikmetį įkūniję jaunieji Grinkiškyje veikusios Žiemos žemės ūkio mokyklos absolventai – Grinkiškio bendruomenės narių vaikai, nariai ir jų svečiai.

Visus į teatralizuotą „Senąjį turgų“ subėgusius vietinius gyventojus ir svečius pasitiko šio renginio vedėjos Janė ( G. Bložienė) ir Pranė (R. Lukaševičienė). Šventė prasidėjo nuo Grinkiškio miestelio istorijos, kurią pristatė dvarininkai ponas ir ponia Bialozorai, o tiksliau, juos įkūniję buvę mokytojai Z. Markevičienė ir K. Indrėkus.

Šventės vedėjos kvietė buvusį mokytoją B. Alekną pasidalinti prisiminimais apie Grinkiškyje buvusios įsteigtos pirmosios Lietuvoje Žiemos žemės ūkio mokyklos veiklą ir rezultatus. B. Alekna, tik pradėjęs savo profesinę veiklą Grinkiškio vidurinėje mokykloje kaip mokytojas, atkūrė ir vadovavo mokyklos Jaunųjų ūkininkų rateliui.

Po šios istorijos priminimo Grinkiškio krašto gyventojus ir Grinkiškio miestelį su 470-uoju gimtadieniu sveikino ir klestėti linkėjo garbūs svečiai: Seimo narys A. Čepononis, Radviliškio rajono savivaldybės vicemerė J. Sidarienė, Baisogalos kultūros centro direktorė E. Liukienė. Grinkiškio seniūnijos seniūnė gyventojų vardu priėmusi sveikinimus, pasidžiaugė besikeičiančiu Grinkiškio miesteliu  ir jo žmonėmis.

Džiugu, kad Grinkiškio kraštas turi puikių, iškilių žmonių, kurie gimę tame krašte ir toliau jį garsina, su šiuo kraštu palaiko betarpišką ryšį, apie šio krašto žmones rašo knygas ar straipsnius. Šiemet net trys tokie krašto šviesuoliai buvo nominuoti Grinkiškio krašto Garbės piliečiais. Jiems buvo įteiktos Grinkiškio krašto Garbės piliečio regalijos. Grinkiškio krašto garbės piliečiais tapo: Grinkiškio seniūnijos Pašušvio seniūnaitijos seniūnaitė R. Šiurnienė, kultūrininkas, kraštotyrininkas, poetas, publicistas Alekandras Šidlauskas ir žurnalistas Feliksas Žemulis.

Grinkiškio seniūnijos seniūnė G. Bložienė pasidžiaugė ir padėkas įteikė gražiai prižiūrimų ir tvarkomų sodybų savininkams: D. ir E. Myniotams, R. Plungienei ir M. Rumševičiui, S. ir E. Špokams, E. ir G. Lukauskiams, B. Sidabrienei, A. ir I. Ledzinskams, O. Damanauskienei, Ž. ir D. Vileikiams, J. Pužaitytei ir N. Pužaitienei, A. ir S. Sabučiams.

Grinkiškio miestelio 470-ajam jubiliejui pasitikti buvo organizuotas eilėraščio konkursas. Jo sumanytoja – buvusi lietuvių kalbos mokytoja A. Indrėkienė, idėjos plėtotoja – Grinkiškio miestelio bibliotekos bibliotekininkė D. Dauknienė. Prieš pristatant konkurso rezultatus, buvo pakviesta savo kūrybos eilėraštį „Grinkiškis“ pristatyti Kristina Jankūnienė. O supažindinti susirinkusius žiūrovus su  eilėraščio konkurso rezultatais buvo pakviestas buvęs lietuvių kalbos mokytojas K. Indrėkus. Nudžiugino tai, kad šiam konkursui iš viso buvo pristatyta 19 eilėraščių, skirtų Grinkiškio 470-ajam jubiliejiniam gimtadieniui. K. Indrėkus žiūrovams pristatė savo kūrybos eilėraštį „Grinkiškio vardas ant angelo sparno“ ir Vasilijaus Trusovo (Zarasų krašto muziejininko) akrostichą. Visiems eilėraščių autoriams buvo įteikti padėkos raštai.

Šiam garbiam miestelio jubiliejui buvo surengti ir du dailės plenerai. Dailės plenerų darbuose fiksuotos šio miestelio apylinkės. Žinoma, kad darbuose pagrindiniai užfiksuoti objektai buvo Šušvės upė ir bažnyčia. Plenerų darbus pristatė Grinkiškio bendruomenės pirmininkė O. Kaminskė. 

Senojo Grinkiškio miestelio nuotraukų (nuotraukas pateikė Grinkiškio seniūnija), eilėraščių (pateikė Grinkiškio miestelio biblioteka) ir dailės plenerų meninių kūrinių (pateikė Grinkiškio bendruomenė ir Grinkiškio Jono Poderio gimnazija) paroda buvo demonstruojama lauko galerijoje miestelio aikštėje.

O koks turgus be muzikantų, dainorėlių ir šokėjų, kurie linksminasi ir linksmina kitus. Šventėje pasirodė šie mėgėjų meno kolektyvai ir atlikėjai: Domas Dveilis, Raseinių kultūros centro Šiluvoje meno kolektyvai (vad. S. Beniulis), Baisogalos kultūros centro Pašušvio kultūros namų linijinių šokių kolektyvas „LorDence“ (vad. L. Pajaujienė), Kėdainių kultūros centro Kalnabiržės skyriaus folklorinis ansamblis „Radasta“ (vad. V. Kužauskienė-Urbonavičienė), Tyrulių tautinių šokių kolektyvas (vad. D. Dveilis), Šiaulėnų krašto muziejaus kapela „Klumpė“ (vad. A. Arbušauskas). 

Stilizuotame turguje vaikučius ir suaugusius kvietė įvairiomis veiklomis užsiimti gausus edukatorių būrys: R. Poškienė, N. Grigorjevienė, V. Survila, G. Karinauskienė, D. Dumšytė, V. Plaušinytė, V. Rasimavičius, B. ir E. Arbušauskai, E. Kazakauskas, P. Knieža.

Šventėje dalyvavo ir savo kiemelio veiklas ir gėrybes, tautinį paveldą demonstravo bendruomenės svečiai: bendruomenė „Imantai“ (Baisogalos sen.) ir Kunigiškių kaimo bendruomenė (Šiaulėnų sen. ).

Visi sugužėję į šventę svečiai, dalyviai bendruomenių buvo pavaišinti pyragais, šiupiniais ir kitais skanumynai, atgaivinti įvairiais gėrimais. 

Šventės kulminacija buvo didelis ir gardus gimtadienio tortas ir sugiedota giesmė „Ilgiausių metų“.

Vakarinėje šventės dalyje žiūrovus pasveikino Baisogalos kultūros centro Grinkiškio kultūros namų renginių organizatorė V. Šepronienė, kuri su „Sarvos“ kolektyvo nariu B. Alekna šventę pradėjo uždėdami Žolinės vainiką seniūnijos šeimininkei seniūnei G. Bložienei. Žiūrovai vakaro šventėje stebėjo Baisogalos kultūros centro vokalinio-instrumentinio ansamblio „Komaro vyrai“, Kelmės kultūros centro Lupikų kultūros namų mišraus vokalinio ansamblio „Vakarė“ pasirodymus ir kartu dainavo su atlikėjų Jolantos ir Manto Vyganto duetu. O šventės kulminacija – nuostabus ugnies šou, kurį pristatė „Viduramžiai LT“ ir naktinė diskoteka.

Norime paminėti, kad rugpjūčio 10 d. vyko tinklinio „3×3“ turnyras, kuriame dalyvavo 6 komandos. Šis sporto renginys taip pat buvo skirtas Grinkiškio miestelio 470-ajam jubiliejui (sporto organizatorius V. Survila).

Nuoširdus ačiū visą renginį fotoaparatu fiksavusiam T. Baltijui.

Nuoširdus ačiū finansiškai šventę parėmusiems: Radviliškio rajono savivaldybei, Grinkiškio kredito unijai, asociacijai „Grinkiškio bendruomenė“, ŽŪB „Auga spindulys“, R. Žalgevičienės individualiai įmonei, N. Milašienės, A. Čepo individualiai įmonei, UAB „Svetingaris“, UAB „Girilė“, kavinei „Pas Zitą“, UAB „Vėjo taškas“, UAB „Vėjo planas“, UAB „Tauvestas“, A. ir B. Našlėnams, Ž. ir R. Urbonams, A. ir V. Urbonavičiams, autoparduotuvei, prekiaujančiai Žibartonių mėsa, S. ir G. Ilevičiams, Z. ir S. Markevičiams, A. ir J. Dumšėms, N. Misevičiūtei-Baltauskei, R. Žalgevičienei, M. Grigorjevui, I. Grigorjevui, E. Kaminskui, J. B. Urbonienei, B. Kačerauskienei, A. Suchotskiui, G. Poškutei, L. Blužaitei, D. Krapikienei, V.ir D. Kazlauskams, R. Armonienei,  A. Kuzminskienei, D. Krivickaitei- Kilikevičienei, V. ir M. Baltrūnams, N ir M. Armonams, F. Butkienei, A. Šetikienei.

Nuoširdus ačiū padėjusiems pasirengti šventei: L. Jacynienei, I. Mandravickienei , S. ir G. Ilevičiams, A. Preimontienei, A. ir J. Dumšėms, I. Poškienei, K. ir E. Našlėnams, I. Motiečiūtei ir M. Grigorjevui, E. Kaminskui, L. Žiaurienei, D. Sakalavičienei, E. Pilinkienei, V. Pukliui, V. Milašiui, V. Bartkevičiui, D. Čepui, R. Mikalajūnui. 

Nuoširdus ačiū Grinkiškio seniūnijos bendruomenėms už nuostabius stilizuotai įrengtus ir pristatytus kiemelius, už vaišes ir parodytą dėmesį lankytojams. 

Dėkojame šio jubiliejinio renginio organizatoriams: Grinkiškio seniūnijai, Grinkiškio bendruomenei ir Baisogalos kultūros centrui.

G. Bložienė

Nuotraukų autorius – T. Baltijus

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE