Grinkiškio gimnazijoje – respublikinė konferencija apie sveikatą
Per mokinių rudens atostogas Radviliškio ir kitų rajonų švietimo įstaigų darbuotojai, visuomenės sveikatos biuro atstovai rinkosi į Grinkiškio Jono Poderio gimnaziją, kurioje vyko respublikinė konferencija „Vaikų psichikos sveikata – pažinkime ir padėkime“.
Konferencijos dalyviai turėjo galimybę išgirsti skirtingų specialybių atstovų pranešimus apie vaikų psichikos sveikatą, jos formavimą, ugdymą ir įtaką vaiko gyvenimui. Pranešėjai pasidalijo savo patirtimi apie darbą su vaikais, tyrimo rezultatais, įžvalgomis, pateikė rekomendacijas, kaip galima stiprinti vaikų psichikos sveikatą.
Konferencija prasidėjo trumpu gimnazijos mokinių spektakliuku „Sieksnis Sprindžio vaikas“, kurį suvaidino 5 klasės mokiniai, vadovaujami pradinių klasių mokytojos metodininkės, direktoriaus pavaduotojos ugdymui Rasos Poškienės, ir gimnazijos merginų ansamblio, vadovaujamo vyresniojo muzikos mokytojo Arūno Žalgevičiaus, daina „Esi dangau“. Konferencijos dalyvius pasveikino gimnazijos direktorius Bronius Alekna ir Grinkiškio seniūnijos seniūnė Giedrė Bložienė.
Lektoriai susirinko iš įvairių šalies rajonų. Pirmąjį pranešimą „Psichikos sveikatos išraiška“ skaitė Radviliškio Lizdeikos gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Rasa Dagienė. Ji visiems priminė, koks svarbus gyvenime yra juokas. Jis padeda žmogui jaustis gerai ne tik psichologiškai, bet ir fiziškai.
Šiuo metu labai aktualia savižudybių tema buvo pristatyti du pranešimai. Pirmasis buvo tyrimo, atlikto Radviliškio rajono švietimo įstaigose 2010 ir 2014 metais, rezultatų pristatymas. Pranešime atsispindėjo mūsų rajono mokinių polinkio į savižudybę sąsajos su emociniais sunkumais ir miego kokybe.
Kaip teigia pranešimo autorės, VDU dėstytoja doc. dr. Liuda Šinkariova ir Grinkiškio J. Poderio gimnazijos psichologė Agnė Burkauskaitė, jaunuoliai, turintys emocinių ir miego sunkumų, pasižymi didesniu polinkiu į savižudybę nei tie jaunuoliai, kurie neturinti tokių sunkumų. Psichologė Valija Šap, atvykusi iš Kupiškio, pristatė reagavimo į vaikų ir paauglių savižudybių rizikos algoritmą, taikomą Kupiškio rajone.
Viešnia iš Panevėžio, psichologė Rasa Praninskienė, klausytojams pateikė „kitokių“ vaikų asmenybės portretą, kalbėjo, su kokiais sunkumais susiduria šie vaikai mokykloje ir kokius pagalbos būdus galima taikyti dirbant su jais. Psichologė Rasa pasidalijo profesine ir asmenine darbo patirtimi su specialiųjų ugdymosi poreikių turinčiais mokiniais.
Pranešimą „Psichikos sutrikimų profilaktika mokykliniame amžiuje: psichiatro požiūris“ skaitė svečias iš Vilniaus, gydytojas psichiatras Mindaugas Šablevičius. Anot gydytojo psichiatro, jis savo darbe retai susiduria su mokyklinio amžiaus pacientais, tačiau dažniausiai jų problemos susiformuoja ir prasideda būtent ankstyvoje vaikystėje, paauglystėje, kai formuojasi asmenybė. Neišspręstos ar nepastebėtos problemos perauga į sutrikimus ir tuomet suaugęs asmuo ar jo artimieji prašo pagalbos.
Kaip svarbiausius veiksnius, lemiančius sutrikimų ir problemų atsiradimą, gydytojas psichiatras nurodo finansines, tarpasmeninių santykių krizes, deficitus. Jo teigimu, pedagogai turėtų atkreipti dėmesį į ugdytinio pažinimo funkcijų sferos ypatumus ugdymo procese ir, pastebėjus pakitimus, informuoti tėvus (globėjus), o atsisakius jiems bendradarbiauti, informuoti vaiko teisų apsaugos tarnybą.
Konferencijoje dalyvavęs Baisogalos parapijos klebonas Tomas Janavičius susirinkusiems klausytojams priminė Dešimt Dievo įsakymų, kurie taptų kaip Dievo malonė kiekvienam jaunuoliui. Anot klebono, dažnas mano, jog laikydamasis Dievo įsakymų taip atsidėkoja Aukščiausiajam, bet nė vienas nesusimąsto, kad jų laikymasis pirmiausia suteikia malonę sau.
Konferenciją baigė Grinkiškio gimnazijos tarybos tėvų atstovė Dalia Daškienė, kuri savo pranešime akcentavo, kokie yra svarbūs vaiko gyvenime tėvai, kaip jie formuoja vaiko emocines reakcijas ir kaip, deja, dar dalis tėvų pamiršta, kad jie yra pirmieji vaiko emociniai ramsčiai.
Džiugu, jog mintimis, atliktais tyrimų rezultatais, profesine patirtimi pasidalijo gausus būrys lektorių, kurie vienbalsiai teigė, jog vaikų psichikos sveikata turime rūpintis nuolat, norėdami užauginti visapusiškai sveiką asmenybę. Šiam atvejui labai tinka Senekos išsakyta mintis: „Pirmiausia reikia gydyti sielą: iš jos kyla jausmai, iš jos žodžiai, iš jos mūsų laikysena, veido išraiška ir eisena. Kai siela sveika ir stipri, kalbėsena taip pat galinga, tvirta ir narsi. Jai susmukus, griūva ir visa kita“.
Agnė Burkauskaitė, Grinkiškio Jono Poderio gimnazijos psichologė