Jaunimo mokyklos bendruomenė siekia prikelti daiktus antram gyvenimui
Vienas svarbiausių švietimo reformos Lietuvoje uždavinių – ekologinio ugdymo plėtotė. Bendraujant su jaunimo mokyklos mokiniais, ryškėja didėjantis jų atotrūkis nuo natūralios aplinkos: vaikai neturi sukaupę gamtos saugojimo ir puoselėjimo įgūdžių.
Ekologiniu ugdymu jaunimo mokykloje siekiama, kad bendruomenė pajustų gamtos vientisumą ir harmoniją, numatytų savo veiksmų padarinius gamtai, ugdytųsi pagarbą gyvybei bei atsakomybę už ją ir tai taptų ugdytinių vertybine nuostata. Tačiau ekologinis ugdymas yra ne tik vertybių ugdymas. Daug svarbiau – pasiryžimas veikti ir patys veiksmai. Tokias galimybes mokiniams suteikėme organizuodami mokykloje renginių savaitę „Draugiški aplinkai“, kurios metu vyko edukacinės paskaitos „Šiukšlių rūšiavimas”, filmukų apie šiukšlių rūšiavimą, atrinkimą ir perdirbimą peržiūra.
Sėkmės įmanoma tikėtis, jeigu mokinį ugdysime geru pavyzdžiu. Mąstydami apie ekologiją, stengiamės žiūrėti mokinio akimis, vesdami jį į gamtosaugą per kūrybinę veiklą. Todėl organizavome „Įspūdingiausios kuprinės, pagamintos iš antrinių žaliavų“, konkursą, kuriame dalyvavo mokiniai ir mokytojai. Nugalėtojų nominacija „Įspūdingiausia kuprinė, pagaminta iš antrinių žaliavų“, skirta šeštokės Viktorijos Bulovaitės ir mokyklos psichologės Ugnės Paluckaitės bendram kūrybiniam darbui „Antras daiktų gyvenimas“.
Apibendrinant renginių savaitę „Draugiški aplinkai“, mokyklos bendruomenei organizuota šventė. Jos metu mokiniai diskutavo, kodėl reikia rūšiuoti atliekas, atsakinėjo į viktorinos „Nešiukšlinkim aplinkos“ klausimus, dalyvavo ekologiniuose žaidimuose. Mokiniai rašė „pasižadėjimus“ saugoti gamtą, kūrė ir pristatė plakatus, eiles, dainas ir inscenizacijas „Rūšiuojam“. Šventės metu saldžiais prizais ir padėkomis – nominacijomis „Draugiški aplinkai“ buvo apdovanoti penktokai Kamilė Šnapštytė ir Aironas Tulys, surinkę daugiausiai panaudotų nešiojamų baterijų ir plastikinių kamštelių. Tokia pat padėka–nominacija buvo apdovanota ir mokyklos sekretorė Laima Daukšienė, surinkusi į specialias talpas nebenaudojamus buitinės elektronikos prietaisus.
Šventės vedėjai mokiniai kreipėsi į visus dalyvius šiais prasmingais žodžiais: „Saugokime gamtą. O juk iš tiesų mes galime daug, reikia tik norėti ir siekti būti draugiškiems aplinkai. Švarinkime savo aplinką, mokykimės kultūringai elgtis. Gerbkime visa tai, ką mums dovanoja dosnioji Žemė – gyvybę. Siekime mažinti Žemės taršą, rūšiuokime atliekas“.
Vaiką jaudina tai, kas iš tikrųjų jam aktualu, „pačiupinėjama“. Raginimas „Saugokime gamtą!“ taip ir liks raginimu, jei bus teorinis, neišgyventas, nebus rodoma tinkamo pavyzdžio. Džiaugėmės savaitės „Draugiški aplinkai“ pavykusiais renginiais, kurie skatina įstaigos mokinius ir jų tėvus, pedagogus, kitus bendruomenės narius rūšiuoti atliekas, neteršti gamtos ir aplinkos, ugdant saviraišką, susaistytą meninėmis priemonėmis.
Radviliškio jaunimo mokyklos biologijos mokytoja metodininkė Silva Morkūnienė
Asmeninio albumo nuotr.