Jonas Varkulevičius pasiekė pergalę: apkaltinamasis nuosprendis ir draudimas vadovauti Lizdeikos gimnazijai – panaikintas
Jonas MARCINKUS
Ilgametis Lizdeikos gimnazijos direktorius Jonas Varkulevičius teismuose pasiekė pergalę: Lietuvos apeliacinis teismas birželio 29 dieną panaikino jam skirtą Šiaulių apygardos teismo nuosprendį, o bylą grąžino prokurorams, kad šie ištaisytų savo darbo broką. Be to, teismas panaikino ir laikiną J. Varkulevičiaus nušalinimą nuo gimnazijos direktoriaus pareigų.
Apeliacinis teismas savo sprendimą argumentavo tuo, jog prokurorai surašė iš esmės reikalavimų neatitinkantį kaltinamąjį aktą, trukdantį nagrinėti baudžiamąją bylą, o bylą išnagrinėjęs Šiaulių apygardos teismas neįvykdė pareigos nustatyti tikrąsias bylos aplinkybes, nuo kurių priklauso tinkamas baudžiamojo įstatymo pritaikymas ir teisingos bausmės paskyrimas.
Nušalino prieš ketverius metus
J. Varkulevičius nuo Lizdeikos gimnazijos direktoriaus pareigų laikinai buvo nušalintas prieš ketverius metus, kai buvo įtartas finansiniais nusikaltimais. Iki tol apie ilgametį gimnazijos vadovą, kuris Pekino olimpiadoje nešė olimpinį deglą, būdavo atsiliepiama tik teigiamai.
2008 metais prezidentas Valdas Adamkus už nuopelnus valstybei ir Lietuvos vardo garsinimą pasaulyje J. Varkulevičiui įteikė Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino medalį. Po metų Kūno kultūros ir sporto departamentas J. Varkulevičių už nuopelnus sportui apdovanojo Sporto kryžiumi. Tais pačiais metais už olimpinių vertybių formavimą Lietuvoje J. Varkulevičius apdovanotas vienu iš aukščiausių Lietuvos tautinio olimpinio komiteto apdovanojimų – Olimpine žvaigžde. 2010-aisiais gimnazijos vadovas buvo išrinktas Radviliškio miesto garbės piliečiu. Todėl žinia apie įtarimus J. Varkulevičiui ir jo nušalinimas nuo pareigų sukrėtė Radviliškio rajono gyventojus ir buvo plačiai aptarinėjamas.
Pats J. Varkulevičius nuo pat pirmos dienos neigė savo kaltę ir tikino tapęs susidorojimo auka.
Šiaulių teismas pripažino kaltu
J. Varkulevičiaus byla buvo nagrinėjama trejus metus, o praėjusių metų kovo pabaigoje Šiaulių apygardos teismas pedagogui paskelbė nuosprendį. Gimnazijos vadovas teisme pripažintas kaltu dėl piktnaudžiavimo, turto iššvaistymo, dokumentų klastojimo ir poveikio liudytojui. Už šiuos nusikaltimus teismas J. Varkulevičiui tuomet skyrė skyrė pustrečių metų laisvės atėmimo bausmę ir 75 MGL (2823 eurų) baudą.
Pareigūnai J. Varkulevičiaus veikla ėmė domėtis dar 2010-ųjų metų spalį, kai sulaukė vieno buvusio gimnazijos darbuotojo skundo. Tada buvo ištirta 1993–2010 metų gimnazijos finansinė veikla ir pareigūnai pareiškė nustatę, esą per tą laiką Lizdeikos gimnazijoje fiktyviai buvo įdarbinti keli J. Varkulevičiaus aplinkos žmonės. Anot pareigūnų, per šį keliolikos metų laikotarpį fiktyviems darbuotojams esą buvo sumokėta beveik 250 tūkstančių litų atlyginimo.
Kartu su J. Varkulevičiumi Šiaulių apygardos teisme už padėjimą piktnaudžiauti ir iššvaistyti turtą buvo nuteisti ir keli tariamai fiktyviai įdarbinti asmenys. Teismas nuteistuosius įpareigojo atlyginti ir Radviliškio rajono savivaldybei padarytą turtinę žalą. Kol nuosprendis įsiteisės, J. Varkulevičius liko laikinai nušalintas nuo Liezdeikos gimnazijos direktoriaus pareigų.
Įžvelgė prokurorų darbo broką
Iš karto po teismo verdikto J. Varkulevičius žurnalistams sakė, jog nuosprendį jis tikrai skųs, nes teisėjas „žodis į žodį“ perskaitė prokuroro surašytą kaltinamąjį aktą. Jis tikino, kad yra apkaltintas nepagrįstai, nes tie asmenys, kurie neva buvo fiktyviai įdarbinti, gimnazijoje iš tikrųjų atliko realius darbus. Gimnazijos vadovas stebėjosi, kodėl teismui nekilo klausimas, kas tuomet atliko tuos darbus, jeigu žmonės iš tikrųjų nedirbo.
Savo pažadą J. Varkulevičius ištesėjo ir Šiaulių apygardos teismo nuosprendį apskundė Lietuvos apeliaciniam teismui. Praėjusį pirmadienį, birželio 29 dieną Apeliacinis teismas paskelbė savo verdiktą, kuris turėjo labai nustebinti kaltinimą palaikiusius prokurorus. Teismas panaikino Šiaulių apygardos teismo nuosprendį ir konstatavo, jog prokurorai kaltinamąjį aktą surašė taip, kad jis iš esmės neatitinka keliamų reikalavimų ir trukdo nagrinėti baudžiamąją bylą.
Gali grįžti vadovauti gimnazijai
Apeliacinis teismas teigia, kad pirmosios instancijos teismas neįvykdė pareigos nustatyti tikrąsias bylos aplinkybes, nuo kurių priklauso tinkamas baudžiamojo įstatymo pritaikymas ir teisingos bausmės paskyrimas. „Nesuprantamas ir nelogiškas veikų aprašymas kaltinamajame akte, anot nuosprendį panaikinusios kolegijos, ne tik neatitinka Baudžiamojo proceso kodekso nuostatų, bet ir akivaizdžiai trukdo teismui nagrinėti bylą“, – rašoma teismo pranešime. Trūkumams pašalinti prokuroras turės tris mėnesius.
Apeliacinis teismas panaikino ir J. Varkulevičiui skirtą kardomąją priemonę – laikiną nušalinimą nuo gimnazijos direktoriaus pareigų. Šiaulių apygardos teismas J. Varkulevičių buvo nušalinęs nuo mokyklos vadovo pareigų, kol įsiteisės jo paskelbtas nuosprendis. Kadangi Apeliacinis teismas šį nuosprendį panaikino, o J. Varkulevičius nuo pareigų laikinai yra nušalintas labai ilgą laiką – net ketverius metus – nutarta panaikinti šios procesinės prievartos priemonės taikymą.
Lietuvos apeliacinio teismo nutartis dar gali būti skundžiama Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.