Kaip kartu galima sukurti ekologiškesnę gamtą?
Ekologinis sąmoningumas nėra susijęs vien su plastikiniais maišeliais, dažnai kalbama apie kasdienius pasirinkimus, kurie – tiesiogine prasme – nulems žmonių, kaip rūšies, sėkmę ar nesėkmę. Galima sąmoningiau mažinti taršą, saugoti laukinę gamtą, tausoti gamtos išteklius ir imtis kitų veiksmų, kurie gali padėti sulėtinti klimato kaitos tempą.
Kiekvienas gali ką nors pakeisti, ypač kai protingi aplinkosaugos sprendimai tampa įpročiu ir galbūt net pradeda daryti įtaką kitiems imtis panašių veiksmų. Teisingai elgiantis dėl gyvybės žemėje ateities gali būti net tiesioginė asmeninė nauda. Tai gali paskatinti jūsų kūrybiškumą, paskatinti jus labiau įsitraukti į bendruomenę ir pasaulį ir prisidėti prie sveikesnio gyvenimo būdo. Žmonės turi sumažinti susidarančių šiukšlių kiekį ir pakartotinai naudoti arba perskirti vartojimo prekes, o ne jas išmesti. Jungtinės Valstijos yra viena iš daugiausiai atliekų gaminančių šalių pasaulyje.
Kodėl reikalingas perdirbimas ir atliekų tvarkymas?
Lietuvos atliekų skaičius kiekvienais metais vis didėja, todėl paprastai reikia atliekų tvarkymo ekspertų pagalbos. Perdirbimas apima šiukšlių rūšiavimą ir valymą antrinėms medžiagoms gaminti (daugiausia stiklas, popierius, metalas ir plastikas). Pavyzdžiui, pasak Aliuminio asociacijos, perdirbtas aliuminis yra ypač vertingas šaltinis. Perdirbto aliuminio gamyba yra 92 % didesnė. Apie 40 % Lietuvos aliuminio tiekimo gaunama perdirbant.
Pirkite tik tai, ką naudosite
Žmonės yra didžiuliai automobilių, maisto, baldų, namų apyvokos prekių, laisvalaikio įrangos ir elektronikos vartotojai – ir Lietuviai perka daug daugiau, nei reikia, nes daugelis vartotojų pirkinių sunaudojami labai mažai. Per didelis asmeninis prekių vartojimas reiškia didesnes tiesiogines ir netiesiogines išlaidas aplinkai, įskaitant sunaudotą energiją ir išmetamą taršą išgaunant gamtos išteklius, gaminant, gabenant ir utilizuojant prekes. Šias išlaidas galima žymiai sumažinti vengiant impulsyvaus pirkimo ir prieš perkant realiai įvertinus poreikį. Kai tenka pirkti prekes, suraskite patvarias alternatyvas su mažiausiu pakuočių kiekiu ir kuo mažesniu anglies pėdsaku. Renkantis alternatyvas bus daug paprasčiau pasirūpinti ir atliekomis.
Vairuokite efektyviai: tinkamas vairavimo stilius padės sutaupyti
Greitas įsibėgėjimas ir didelis greitis eikvoja degalus, o staigūs sustojimai eikvoja energiją. Energetikos departamento duomenimis, važiuodami švelniau galite sumažinti degalų ridą iki 33 % greitkelyje ir 5 % mieste. Optimalus greitis greitkelyje važiuojant dujomis yra 50 km per valandą, po to jūsų degalų rida greitai sumažėja. Nevažiuokite tuščiąja eiga, ypač kai veikia oro kondicionierius. Žiemą automobiliui skirkite tik 30 sekundžių sušilti – jis greitai sušils, kai pradėsite važiuoti. Reguliari techninė priežiūra padės jūsų automobiliui veikti maksimaliai efektyviai – pašalinus rimtas priežiūros problemas, rida gali pailgėti iki 40%. Kai vengiate sėsti į automobilį, darote paslaugą aplinkai. Kai galite, eikite pėsčiomis arba važiuokite dviračiu, o ten, kur negalite, naudokite viešąjį transportą.
Ekologiją skatina ir antrinių žaliavų panaudojimas
Jei kieme liko metalo laužas jį būtinai reikia sutvarkyti, tinkamai utilizuoti. Tačiau ne visi žino, kad iš to galima ir užsidirbti. Yra įmonių, kurioms rūpi ekologija ir žemė, kurioje gyvename, dėl to jos renkasi gaminti antrines žaliavas. Galite parduoti nenaudojamą metalą ir užsidirbti. Taip pat jei po statybų liko netvarkinga kieme, tačiau jame nėra metalo, galite surasti įmonę, kuri už nedidelę kainą padės susitvarkyti ir išveš visas jums nereikalingas atliekas. Viena iš tokių įmonių lyderių Lietuvoje yra ekodarbai.lt, susisiekite ir sužinokite daugiau.