Kaip lietuviams sekasi taupyti pinigus?
Pinigų taupymas yra svarbus daugeliui asmenų. Tai padeda sukaupti finansinį rezervą ligų bei nelaimių atveju, netekus darbo ar pasikeitus gyvenimo aplinkybėms. Be to, efektyvus taupymas pagelbėja nusipirkti kiek brangesnius daiktus, vykti į įvairias keliones ar net investuoti. Visgi, dalis senesnių apklausų atskleisdavo tai, jog lietuviams susitvarkyti su pinigais sekasi gana sudėtingai. Nemaža dalis asmenų neturėdavo pakankamo finansinio rezervo, kurį galėtų panaudoti tuomet, jeigu ištiktų nelaimė. Kita vertus, pastebima, kad pastaraisiais metais situacija sparčiai gerėja. Tikėtina, jog tai gali būti susiję su daugelio asmenų kalbomis ir diskusijomis apie finansinį raštingumą, mat ši tema visuomenėje yra paliečiama vis dažniau. Tad, taupymo reikšmę ima suprasti vis daugiau Lietuvos piliečių.
Kodėl kiekvienam reikia finansinio rezervo?
Gyvenimas yra žavus dėl savo nenuspėjamumo. Kita vertus, kartais tai gali sukelti nemažai problemų. Kadangi negalime numatyti ateities, svarbu šiai visapusiškai pasiruošti – bent jau tuose aspektuose, kuriuos mums pavyksta kontroliuoti. Pinigų taupymas tikrai yra vienas iš jų. Taigi, finansinis rezervas yra reikalingas tam, jog pasikeitus gyvenimo aplinkybėms, galėtumėte tęsti įprastą kasdienybę bei ramiai ieškoti išeičių. Tai gali būti tiek netikėtas pajamų sumažėjimas (puikus to pavyzdys – pasaulinė pandemija ir karantinas), tiek atleidimas iš darbo, įvairios sveikatos problemos, skyrybos. Kita vertus, taupymas taip pat padeda įsigyti kiek didesnius pirkinius. Pavyzdžiui, tai gali būti butas ar automobilis. Tačiau, kartais tai tėra šeimos svajonių atostogos. Be abejo, skirstant biudžetą nereikėtų pamiršti kitų nenumatytų aplinkybių. Tarkime, namuose esanti buitinė technika gali netikėtai sugesti. Be to, kartais prireikia išties brangaus automobilio remonto. Panašių situacijų gausu ir daugiau – dėl šios priežasties, kiekvienam žmogui svarbu turėti tam tikrą finansinį rezervą, kurį šis galėtų panaudoti nutikus bėdai.
Taupymo ypatumai
Be jokios abejonės, kartais yra lengviau pasakyti, nei padaryti. Tad, kai kuriems žmonėms taupymas sukelia didžiulį galvos skausmą. Visgi, pokyčiai neprivalo būti dideli – svarbiausia apskritai pradėti. Žinoma, pirmiausiai vertėtų apsibrėžti tikslus. Galbūt taupote konkrečiam daiktui ar kelionei? Jeigu ne, galite kaupti pinigus finansinei pagalvei. Tuomet pravartu peržvelgti savo biudžetą ir jį suskirstyti taip, jog pavyktų atidėti norimą sumą. Be jokios abejonės, galima naudotis įvairiomis, visuomenėje plačiai aptarinėjamomis taisyklėmis, tarkime, 50-30-20. Pastaroji reiškia, jog 50% gautų pajamų asmuo turėtų atsidėti būtinosioms išlaidoms, 30% pramogoms bei daiktams, 20% taupymui. Žinoma, taupymas dažniausiai nėra vien tik apie pinigus. Čia labai svarbi ir žmogaus psichologinė būklė. Tad, pravartu privengti impulsyvių pirkinių, stebėti save bei analizuoti, kur išleidžiama daugiausiai.
Kiek reikia sutaupyti?
Kiekvieno žmogaus taupymo ypatumai gali būti be galo skirtingi. Juk tai priklauso tiek nuo gaunamų pajamų ar gyvenimo aplinkybių, tiek paties asmens įpročių bei norų. Be abejo, turint labai konkretų tikslą, apsispręsti dėl taupomos sumos yra kiek paprasčiau. Kita vertus, jeigu norite sukaupti finansinį rezervą, pinigų atsidėjimas tikriausiai užtruks kiek ilgiau. Dažniausiai rekomenduojama sukaupti bent 3-6 mėnesių atlyginimų dydžio sumą. Be jokios abejonės, kiekvienam žmogui ši bus kiek skirtinga. Visgi, pernelyg savęs nespauskite – taupymas neturėtų virsti stresą keliančia veikla. Tačiau, pasistenkite mažais žingsneliais tai paversti savo įpročiu.
Kur taupyti geriausia?
Dalis žmonių taupomus pinigus kaupia savo banko sąskaitoje ar tiesiog namuose. Visgi, visuomenėje vis dažniau diskutuojama apie investavimo ypatumus. Tai padeda apsaugoti pinigus nuo nuvertėjimo bei juos „įdarbinti“. Šis būdas ypatingai aktualus tuomet, jeigu taupote itin dideliam pirkiniui. Kita vertus, investavimas beveik visuomet yra susijęs su tam tikra rizika. Dėl šios priežasties, patariama kaupti finansinę pagalvę, kuria galėtumėte pasinaudoti nutikus nelaimei. Tuo tarpu, atskirą dalį pinigų galite ir investuoti. Visgi, nepamirškite, jog investavimas dažnai yra ilgalaikis procesas. Tad, labai svarbu apsvarstyti visas įmanomas rizikas bei pilnai įvertinti savo galimybes. Kita vertus, pirmiausiai rekomenduojama pradėti nuo paprasto taupymo bei finansinio rezervo susikūrimo. Kai tai jau turėsite, galite pamažu keltis prie investavimo. Bet kokiu atveju, įvairių metodų egzistuoja tikrai nemažai. Tad, belieka atsirinkti tokius, kurie labiausiai tinka dabartinėje situacijoje.