NULL

Kaip nuo ligų ginasi ir kaip jas gydosi žinomi Radviliškio krašto žmonės?

Aušra LAURINKIENĖ

Pastaruoju metu vis garsiau kalbama apie šalį bauginančią ir sparčiu žingsniu artėjančią gripo ir peršalimo ligų epidemiją. Dažniausiai apie savo ir atžalų sveikatą bei prevencines priemones susimąstome tik atėjus šaltajam metų periodui, kai peršalimo, virusų ir daugybės vaistų jau nebegalime išvengti.

O kaip nuo ligų ginasi ir kokių priemonių pirmiausiai griebiasi susirgę žinomi Radviliškio krašto žmonės? To šiandien jų ir teiraujamės.

Liaudiškų priemonių šalininkė

Jau kelias dienas peršalimo ligos į patalą paguldyta Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Margaitienė sako, kad serga itin retai: „Dažniausiai virusu užsikrečiu paskutinė šeimoje. Taip ir šįkart nutiko. Esu liaudiškų priemonių šalininkė, tad į medikus kreiptis neskubu. Stengiuosi gydytis laiko patikrintais receptais – pirmiausia kojas mirkau karštame vandenyje, o rankose tuomet laikau garuojantį arbatos puodelį su medumi. Taip pat valgau daug česnakų, kurie, ne paslaptis, turi gydomųjų galių“.

J. Margaitienė, auginanti keturiolikametį Džiugą ir netrukus ketvirtąjį gimtadienį švęsiantį Kernių, tikina, jog ir vaikams neskuba girdyti sintetinių vaistų: „Tiesa, vaikai jau tokie yra, kad jiems karšto pieno su medumi ar daug arbatos nesugirdysi, tad gydytis pradedame gerdami homeopatinį sirupą. Ir tik tuomet, jei jis nepadeda, kreipiamės į gydytojus dėl vaistų paskyrimo“.

Tačiau pats svarbiausias ir patikimiausias receptas susirgus, kurį „Radviliškio naujienoms“ atskleidė Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktorė – pozityvumas ir plati šypsena: „Gera nuotaika visuomet padeda pasveikti greičiau“.

Kiekvieną savaitgalį skuba į pirtį

Vaistų neskuba griebtis ir Šeduvos miesto kultūros ir amatų centro vyriausioji specialistė Izolina Stanulienė. Kiekvieną savaitgalį pirtyje besigarinanti moteris atskleidžia visuomet išsitrinanti sniegu ar šokanti į ledinį vandenį: „Geriausia apsauga nuo ligų – grūdinimasis. Nesu sveikuolė – mėgstu viską, kaip ir visi, tačiau ši procedūra jau daugelį metų mane saugo nuo peršalimų ir virusų. Iš tiesų sergu labai retai, jei taip ir nutinka – griebiuosi to, ką randu namuose. Nenaudoju jokios chemijos“.

I. Staniulienė sako, kad geriausia liaudiška apsauga nuo ligų ar pirmieji vaistai susirgus – supjaustytas ir nakčiai prie lovos padėtas svogūnas, daug česnako, arbatų su medumi ar imbieras: „Viso to dažnai pakanka. Ačiū Dievui, sintetinių vaistų gerti netenka. Visiems palinkėčiau nebijoti grūdintis, nes šaltasis metų periodas – tinkamiausias tam skirtas laikas“.

Ligoms įgijo imunitetą

Tuo tarpu Radviliškio ligoninės vadovė Danutė Povelauskienė sako, kad per daugelį darbo su pacientais metų, matyt, įgijo imunitetą ligoms ir jau peršalimai ar virusai nebaisūs: „Jau kurį laiką nebesergu ir tuo džiaugiuosi. Žinoma, per gyvenimą buvo visko, tačiau, nors ir esu medikė, pirmiausia pati griebdavausi liaudiškų priemonių“.

D. Povelauskienė tikina, kad jai geriausiai padėdavo didelis skysčių kiekis ir išsigulėjimas lovoje: „Tai svarbu siekiant, kad užkratas neplistų į aplinką. Kadangi pati esu dzūkė, visuomet prisirenku liepžiedžių, čiobrelių, spanguolių ir bruknių. Visi jie turi gydomųjų galių, kurių nederėtų pamiršti ir šiuolaikiniame gyvenime“.

Ligoninės vadovė visiems pataria pirmiausiai gydytis senelių ir protėvių patikrintais receptais ir tik tuomet, jei liga nesitraukia, kreiptis į gydytojus: „Medikų įsikišimas

reikalingas tik tuo atveju. Svarbiausia pirmomis ligos dienomis gerti daug skysčių, išsigulėti ir pailsėti. Tuomet ir ligos pabėgs“.

Per septyniolika metų neprireikė nedarbingumo pažymos

Iitn retai serga ir Radviliškio rajono policijos komisariato Organizacinio poskyrio viršininkė Rasa Stasiulaitienė, kuri, kaip pati sako, per septyniolika darbo policijoje metų dar nėra į medikus kreipusis dėl nedarbingumo pažymos: „Matyt, išlošiau genų loterijoje. Sergu kartą per metus ir tai – iš solidarumo kolegoms ir tik sloga. Jei užklumpa šis nemalonus virusas, pirmiausiai skubu į vaistinę kokių purškiamų ar lašinamų vaistų, nes nosies dirginimas ir varvėjimas tikrai nėra malonus“.

Save vaistų prieše vadinanti R. Stasiulaitienė, vos tik pajutusi pirmuosius negalavimo simptomus, darbe gurkšnoja arbatą su citrina, imbieru ir medumi: „Ji – pati patikimiausia. Visi virusai iškart išsilaksto“.

Dar viena puikios sveikatos priežastis – pastangos gyventi sveikai. R. Stasiulaitienė „Radviliškio naujienoms“ atskleidė, kad į darbą eina pėstute, kavą iškeitė į žaliąją arbatą, valgo daug vaisių ir daržovių ir jau daugelį metų kasdien pusryčiams pasiruošia košės su natūraliomis kaime augintomis uogomis.

Paslaptis – aviečių uogų arbata, daug citrinos ir česnako su morkomis

Radviliškio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Aldona Januševičienė – taip pat retas svečias pas medikus dėl peršalimo ligų ar virusų. „Kartais pasisnargliuoju, pakosčiu, tačiau į ligos patalą neatgulu. Praėjusiais metais visai nesirgau“, – sako ilgametė bibliotekos vadovė.

Jos paslaptis, kaip pati atskleidžia, – aviečių uogų arbata, daug citrinos ir česnako su morkomis: „Taip kvapas būna švelnesnis“, – juokiasi pašnekovė. Ji tikina visuomet pajutusi negalavimo simptomus pirmiausiai bando kapstytis pati: „Kol nėra komplikacijų ar temperatūros, tol gydytojos kabineto durų nepraveriu. Priešingu atveju, žinoma, tenka kreiptis ir į ją“.

Šiuo metu peršalusi Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Margaitienė tikina, kad tai būna itin retai.

Radviliškio ligoninės vadovė Danutė Povelauskienė juokdamasi sako, kad per daugelį darbo metų įgijo imunitetą peršalimo ligoms ir virusams.

Radviliškio rajono policijos komisariato organizacinio poskyrio viršininkė Rasa Stasiulaitienė save vadina vaistų prieše.

Radviliškio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Aldona Januševičienė praėjusiais metais išvengė peršalimo ligų.

Autorės nuotr.

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE