NULL

Kas nuo 2021 metų keisis dirbantiesiems?

Valstybės, savivaldybių bei „Sodros“ biudžetai jau patvirtinti, tad aišku, kaip gyvensime 2021 metais. Kas keisis dirbantiesiems?

MINIMALI ALGA. 2021 metais minimali alga, kuri mokama tik už nekvalifikuotą darbą, didės nuo 607 iki 642 eurų „ant popieriaus“. „Į rankas“ alga padidės nuo 447 iki 467 eurų, jeigu asmuo nekaupia antroje pensijų pakopoje.

Minimali ar mažesnė alga Lietuvoje mokama apie 130 tūkstančių asmenų iš maždaug 1,27 milijono apdraustųjų visomis socialinio draudimo rūšimis.

DARBO UŽMOKESTIS. Kitąmet augs ir valstybės tarnautojų, pareigūnų, valstybės ir savivaldybių biudžetinių įstaigų darbuotojų, politikų, teisėjų, karių darbo užmokestis, nes bazinis pareiginės algos dydis didinamas nuo 176 iki 177 eurų.

Mažiausiai uždirbantiems A, B ir C lygio pareigybių biudžetinio sektoriaus darbuotojams taip pat augs minimalūs pareiginės algos koeficientai. Dėl minimalių koeficientų biudžetinio sektoriaus darbuotojams dar bus sprendžiama artimiausiu metu balsuojant Seime.

Pareiginės algos pastovioji dalis apskaičiuojama bazinį pareiginės algos dydį dauginant iš konkrečiai pareigybei taikomo koeficiento. Prie darbo užmokesčio dar paprastai pridedama kintamoji pareiginės algos dalis, kuri priklauso nuo pasiektų darbo tikslų, taip pat priemokos, premijos ar užmokestis už darbą poilsio ir švenčių dienomis, nakties ir viršvalandinį darbą, jeigu jis buvo dirbtas.

Pareiginės algos bazinio dydžio didinimas palies apie 200 tūkstančių viešojo sektoriaus tarnautojų, darbuotojų, pareigūnų, teisėjų, karių.

Kitąmet didės socialinių paslaugų srities darbuotojų atlyginimai. Nuo liepos 1 dienos minimalieji pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientai bus didinami 30 procentų, vietoj dabar esamų 20 procentų, daugiau pinigų socialiniai darbuotojai gaus ir už turimą kvalifikacinę kategoriją. Daugiau pinigų socialiniai darbuotojai gaus ir už turimą kvalifikacinę kategoriją.

Mokesčių ir įmokų tarifai nesikeis

Kitąmet neplanuojama keisti jokių mokesčių ar socialinio draudimo įmokų tarifų nei dirbantiems pagal darbo sutartį, nei savarankiška veikla užsiimantiems asmenims. Keisis įmokų ir išmokų dydžiai, kurie susiję su minimaliąja mėnesio alga.

Kaip žinoma, nuo minimaliosios mėnesio algos priklauso socialinio draudimo įmokos už valstybės lėšomis draudžiamus asmenis, „Sodros“ įmokų „grindys“, kai asmeniui apskaičiuotas darbo užmokestis yra mažesnis negu minimalus, mėnesinė privalomojo sveikatos draudimo įmoka.

Su minimaliąja alga siejamos ir verslo liudijimų turėtojų bei individualios žemės ūkio veiklos pajamų nedeklaruojančių ūkininkų ir jų partnerių socialinio draudimo įmokos.

Savarankiškai dirbantiems asmenims nuo kitų metų vasario pradžios ligos, profesinės reabilitacijos, motinystės, tėvystės ar vaiko priežiūros išmokos priklausys tik tuo atveju, jeigu bus sumokėję socialinio draudimo įmokas už paskutinį kalendorinį mėnesį iki ligos, profesinės reabilitacijos, motinystės atsiradimo.

Didėjant minimaliai mėnesio algai taip pat auga nedarbo socialinio draudimo išmokos.

Kitąmet mažės socialinio draudimo įmokų „lubos“. Jeigu šiuo metu socialinio draudimo įmokos nebemokamos asmens darbo užmokesčiui per metus viršijus 84 vidutinių mėnesio darbo užmokesčių dydžio ribą, tai kitąmet įmokų nebereikės mokėti viršijus 60 vidutinių mėnesio darbo užmokesčių ribą per metus. Nuostata dėl įmokų „lubų“ bus taikoma asmeniui nepriklausomai nuo to, keliose darbovietėse jis dirba.

Pagal SADM informaciją parengė Jonas MARCINKUS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE