Išsamiau apie Radviliškio miesto gatves senjorams pasakojo Radviliškio Lizdeikos gimnazijos 2 klasės moksleivė Laima Banytė.

Knygos mylėtojai domėjosi Radviliškio gatvių pavadinimais

Kaip ir kiekvieną antradienį, balandžio 3 dieną Radviliškio viešojoje bibliotekoje rinkosi Trečiojo amžiaus universiteto knygos mylėtojų klubo „Beržė“ nariai. Šį kartą jie pristatė Radviliškio mieste esančias gatves.

Garbūs senjorai atliko didžiulį darbą – jau kurį laiką rinko informaciją apie gatvių pavadinimus, senas gatvių nuotraukas, o antradienį sukauptą medžiagą pristatė klubo nariams, surengė knygų parodą, kurių rašytojai įamžinti Radviliškio gatvių pavadinimuose. Taip pat specialiai šiai popietei bibliotekoje buvo paruošta nedidelė miesto gatvių fotografijų paroda.

2018-ieji – Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio metai. Ta proga ir buvo sugalvota idėja rinkti kraštotyrinę medžiagą tema „Jie įamžinti Radviliškio gatvių pavadinimuose“. Radviliškiečiai senjorai pristatė šias Radviliškio gatvių pavadinimuose įamžintas asmenybes: J. Basanavičių, V. Bernotėną, J. Biliūną, V. Kazlauską, S. Darių ir S. Girėną, S. Daukantą, K. Donelaitį, Jovarą, K. Kalinauską, P. Lukšį, Maironį, R. Marijošių, J. Marcinkevičių, M. Mažvydą, A. Povylių, A. Strazdą, P. Vaičaitį, M. Valančių, Vydūną, Žemaitę ir kt.

Išsamiau apie Radviliškio miesto gatves senjorams papasakoti sutiko Radviliškio Lizdeikos gimnazijos 2 klasės moksleivė Laima Banytė, kuri pristatė savo tiriamąjį darbą tema „Ką pasakoja gimtojo miesto gatvės“. Šią temą mergina pasirinko todėl, kad, jos nuomone, kiekvienas žmogus turi domėtis gimtuoju kraštu, tuo labiau, kad gimtojo krašto pažinimas skatina visiškai kitaip vertinti aplinką, kurioje gyvename.

„Gatvių pavadinimai gali labai daug papasakoti apie miestą, nes kiekvieno miesto istorija – unikali. Radviliškio miestas labai ypatingas, nes jis yra tituluojamas traukinių sostine. Žmonės pasakoja, kad seniau net žvirbliai Radviliškyje skraidė juodi, nes garvežiai, varomi garo mašinų, kurių kuras buvo akmens anglis, skleidė juodus dūmus ir taip juos nudažydavo“, – sakė L. Banytė.

Moksleivė atskleidė, kad jos tiriamojo darbo pagrindinis tikslas buvo surinkti ir susisteminti Radviliškio gatvių pavadinimus bei juos suklasifikuoti pagal kilmę ir reikšmę į semantines grupes. Atlikdama tyrimą L. Banytė užrašė 216 Radviliškio miesto gatvių pavadinimus, kurie buvo suskirstyti į 7 semantines grupes. Anot moksleivės, daugiausiai gatvių Radviliškyje yra pavadinta augalų ir gyvūnų vardais. Išsiaiškinta tai, kad gana daug jų pavadinta gamtos reiškinių ir objektų pavadinimais. Nemažą gatvių pavadinimų dalį sudaro asmenvardžiai, taip pat daug pavadinimų yra susiję su istorinėmis datomis.

„Tyrimo metu buvo pastebėta, kad istoriniai momentai, kaip mūšis su bermontininkais ir tai, kad Radviliškio miestas yra nuo seno vadinamas traukinių sostine, gatvių pavadinimuose neatsispindėjo. Taip pat atkreiptas dėmesys, kad su asmenybėmis arba istorija daugiausiai gatvių yra miesto centre, o nutolusios nuo centro gatvės yra mažiau arba visai nesusijusios su konkrečiomis asmenybėmis. Kadangi Radviliškio miestas plečiasi, manau, kad vertėtų inicijuoti naujų gatvių pavadinimus“, – nauja idėja savo pranešimą baigė moksleivė L. Banytė.

Toliau popietę tęsė klubo „Beržė“ narių pasakojimai ir diskusijos apie įžymius žmones, kurių vardai buvo suteikti Radviliškio miesto gatvėms, prisimintos ir seniau egzistavusios gatvės, paminėta ir tai, kad greitu laiku Radviliškyje atsiras Tėvo Stanislovo gatvė.

Viešosios bibliotekos informacija ir nuotr. 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE