Kodėl rytais jaučiatės pavargę, nors miegojote ilgai?
Ar kada nors pabudote po, atrodytų, ilgo ir ramaus miego, tačiau vis tiek jautėtės pavargę, apsnūdę ir be energijos? Tai gana dažnas reiškinys, su kuriuo susiduria daugybė žmonių. Nors paprastai manome, kad pakankamas miego kiekis garantuoja gerą savijautą ryte, realybė kiek sudėtingesnė. Nuovargis po ilgo miego gali signalizuoti apie gilesnes problemas – nuo netinkamos miego kokybės iki neurologinių ar hormoninių sutrikimų.
Nekokybiškas miegas – dažna problema
Vien tai, kad praleidote lovoje 8 ar net 9 valandas, dar nereiškia, kad jūsų kūnas ir protas ilsėjosi efektyviai. Miegas susideda iš skirtingų fazių – lengvojo, gilaus ir REM miego – ir jų balansas yra esminis kokybiškam poilsiui.
Dažni prabudimai naktį, neramus miegas ar gilaus miego trūkumas gali lemti, kad smegenys nespėja „persikrauti“. Net ir fiziškai ilsintis, organizmas neatsistato tinkamai, todėl ryte jaučiatės pavargę. Šią būklę gali lemti stresas, nerimas, netinkama miego aplinka ar net miego apnėja – sutrikimas, kai miegant trumpam sustoja kvėpavimas.
Miego ritmas ir biologinis laikrodis
Kiekvieno žmogaus organizmas veikia pagal vidinį biologinį laikrodį – cirkadinį ritmą, kuris reguliuoja miego ir būdravimo ciklus. Jei einate miegoti labai vėlai, o keliatės anksti – net jei miego trukmė atrodo pakankama – organizmas gali nespėti pilnai atsistatyti, todėl ryte jaučiamas nuovargis.
Be to, dažnas miego grafiko keitimas, pavyzdžiui, ilgesnis miegas savaitgaliais, gali išderinti šį ritmą ir sukelti vadinamąjį socialinį „jet lag“. Tai būsena, kai rytais jaučiamės tarsi būtume perskridę į kitą laiko juostą – mieguisti, sunkiai susikaupiantys ir be energijos.
Galimos sveikatos problemos
Lėtinis rytinis nuovargis gali būti ir įvairių sveikatos sutrikimų simptomas. Skydliaukės veiklos sutrikimai, lėtinis nuovargio sindromas, depresija, vitaminų trūkumas (ypač D ir B grupės), neretai pasireiškia nuolatiniu energijos trūkumu, net po ilgo miego.
Taip pat verta atkreipti dėmesį į neurologinius sutrikimus, tokius kaip miego apnėja ar narkolepsija – juos gali padėti nustatyti tik gydytojas neurologas, atlikęs reikiamus tyrimus.
Ryto nuovargis nėra tiesiog „blogas miegas“ – tai ženklas, kad jūsų organizmas galbūt siunčia signalą apie giluminius sutrikimus. Jei tokia būsena tampa nuolatine ir pradeda trukdyti kasdieniam gyvenimui, verta kreiptis į specialistus – bet kurie geriausi neurologai Kaune, Vilniuje ar kitame mieste gali padėti nustatyti tikrąsias šio reiškinio priežastis ir pasiūlyti tinkamiausią pagalbą.