Socialdemokrato Kazimiero Račkauskio vadovaujamoje bendrovėje vidutinis darbuotojų atlyginimas 2022 metų lapkričio mėnesį siekė truputį daugiau nei 1 272 eurus „ant popieriaus“.       Redakcijos archyvo nuotr.

Kokius atlyginimus savo darbuotojams moka į mero postą nusitaikę verslininkai?

Prieš kiekvienus rinkimus politikai užsilipę ant bačkos rėkia, kad kurs naujas gerai apmokamas darbo vietas ir didins atlyginimus, tačiau po rinkimų dažnas savo pažadus pamiršta. Artėjant kovo mėnesį vyksiantiems rajono savivaldybės tarybos ir mero rinkimams, „Radviliškio naujienos“ nusprendė pasidomėti, kokius atlyginimus savo darbuotojams moka patys verslus turintys politikai, nusprendę siekti mero posto. Ar tikrai jie dosnūs savo darbuotojams?

Kokį pavyzdį rodo patys politikai?

Turbūt nė vieni rinkimai neapsieina be politikų pažadų apie naujas darbo vietas ir didesnius atlyginimus. Ne išimtis – ir šiemet kovo 5 dieną vyksiantys savivaldos rinkimai, kuriuose rinksime rajono merą ir Tarybos narius.

Tarp kandidatų į merus yra ir trys verslo atstovai, todėl tai puiki proga pasidomėti, kokius atlyginimus jie moka savo darbuotojams, o kokias sumas gauna patys. Įdomu, ar patys verslininkai, siekiantys vadovauti rajonui ir žadantys kurti gerovę žmonėms, rodo tinkamą pavyzdį savo pačių ar jų šeimos narių valdomose įmonėse?

Rengdami šį straipsnį „Radviliškio naujienų“ žurnalistai rėmėsi viešai prieinama informacija, kuri skelbiama portale rekvizitai.lt, pačių politikų Vyriausiajai rinkimų komisijai pateiktomis turto ir pajamų deklaracijomis, Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai pateiktomis privačių interesų deklaracijomis ir kitais oficialiais šaltiniais.

Socialdemokrato įmonėje – 1272 eurų atlyginimai

Vienas iš kandidatų į merus, turintis savo verslą, – tai socialdemokratas Kazimieras Račkauskis. Portale rekvizitai.lt skelbiama, kad jo vadovaujamoje uždarojoje akcinėje bendrovėje „Baltic marketing company“ dirba 7 darbuotojai, kurių vidutinis atlyginimas 2022 metų lapkričio mėnesį siekė truputį daugiau nei 1 272 eurus „ant popieriaus“.

2021 metais įmonės pardavimo pajamos siekė 461 tūkstantį 696 eurus ir uždirbo 51 tūkstantį 131 eurą grynojo pelno.

Politiko įmonė nuo 2018 metų pradžios iki pat šios dienos neturėjo jokių socialinio draudimo įsiskolinimų.

2020 metais kandidatuodamas į Seimą turto ir pajamų deklaracijoje Kazimieras Račkauskis nurodė, kad metinė jo apmokestinamųjų ir neapmokestinamųjų pajamų suma siekė beveik 50 tūkstančių eurų (redakcijos paskaičiavimu, per mėnesį vidutiniškai išeina 4 tūkstančiai 162 eurai). Jis turėjo sumokėti 3290 eurų pajamų mokesčio.

Su turtuoliu siejama įmonė dirbo „į bačką“

„Valstiečių“ partijos kandidatas į rajono merus Vytautas Krikščiūnas, portalo lrt.lt duomenimis, 2020 metais net tarp visos Lietuvos politikų pagal turtingumą užėmė devintą vietą ir jo turto vertė siekė apie 4 milijonus eurų.

Rekvizitai.lt skelbia, kad V. Krikščiūnas yra kooperatyvo „Agroliuksas“ vadovas, o šioje įmonėje dirba tik vienas darbuotojas. Kokį atlyginimą gavo minėtas darbuotojas, viešai informacija nėra pateikiama.

Pats politikas 2022 metų gruodžio 29 dieną Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai pateiktoje privačių interesų deklaracijoje nurodo, kad yra šios kooperatinės bendrovės narys.

Viešai skelbiama, kad kooperatyvas „Agroliuksas“ 2021 metais dirbo „į bačką“ ir patyrė 3258 eurų grynąjį nuostolį. Be to, portalo rekvizitai.lt teigimu, kuris remiasi Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos duomenimis, ši įmonė nuo 2021 metų balandžio 16 dienos turėjo 32,97 euro socialinio draudimo skolą.

Akivaizdu, jog „Agroliuksas“ nėra pagrindinis politiko gausių pajamų šaltinis.

Gavo daugiau nei pusantro milijono eurų pajamų

V. Krikščiūnas yra ūkininkas, o savo privačių interesų deklaracijoje yra skelbęs, kad vykdo individualią žemės ūkio veiklą. 2020 metais kandidatuodamas į Seimą politikas metinėje savo pajamų mokesčio deklaracijoje nurodė, kad individualios veiklos pajamų suma per metus sudarė 1 milijoną 425 tūkstančius 180 eurų. Iš viso deklaruota metinė apmokestinamųjų ir neapmokestinamųjų pajamų suma siekė net 1 milijoną 759 tūkstančius 734 eurus (redakcijos paskaičiavimu, per mėnesį vidutiniškai išeina 146 tūkstančiai 644 eurai). Politikas deklaravo sumokėjęs 1757 eurus pajamų mokesčio.

Viešuose šaltiniuose nėra skelbiama, ar samdė darbuotojus savo ūkyje ir kiek jiems mokėjo V. Krikščiūnas, ar visus darbus nudirbo savo ir šeimos narių jėgomis.

Darbuotojams mokėjo minimalų atlyginimą

Be to, V. Krikščiūnas Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai pateiktoje privačių interesų deklaracijoje teigia, kad yra dar vienos įmonės savininkas – jis yra uždarosios akcinės bendrovės „Lauryno transportas“ akcininkas. Šiai įmonei vadovauja politiko sūnus.

Rekvizitai.lt duomenimis, UAB „Lauryno transportas“ oficialiai buvo įdarbinti 4 darbuotojai, kuriems 2022 metų lapkričio mėnesį buvo išmokėtas 730,50 euro vidutinis atlyginimas „ant popieriaus“, o tai yra vos 50 centų daugiau nei minimalus atlyginimas. Įmonė 2021 metus baigė su minusu – patyrė 46 tūkstančius 807 eurus grynojo nuostolio.

Šiuo metu V. Krikščiūnas užima Radviliškio rajono mero pavaduotojo kėdę, tačiau 2019 metais dalyvaudamas savivaldybių tarybų rinkimuose jis privačių interesų deklaracijoje nurodė, jog yra dar vienos su politiko šeima siejamos įmonės – Lauryno Krikščiūno individualios įmonės „EKO kuras“ darbuotojas. Šiai įmonei irgi vadovauja politiko sūnus.

Rekvizitai.lt duomenimis, įmonėje oficialiai dirba 4 darbuotojai, kurių atlyginimai viešai neskelbiami.

Įmonei – gražus pelnas, darbuotojams – „minimumas“

Dar vienas verslininkas, šiemet siekiantis rajono vadovo posto – tai Lietuvos regionų partijos kandidatas Gediminas Lipnevičius, prisistatantis Radviliškio verslininkų asociacijos prezidentu.

Šis politikas skelbiasi esantis vienintelis uždarosios akcinės bendrovės „Ligelitas“ akcininkas ir vadovas.

Rekvizitai.lt informuoja, kad šioje įmonėje iš viso dirba 9 darbuotojai, kurių vidutinis atlyginimas 2022 metų lapkričio mėnesį buvo ne ką didesnis už „minimumą“ ir siekė 742,20 euro „ant popieriaus“.

Politiko įmonė per 2021 metus gavo net 268 tūkstančius 91 eurą pardavimo pajamų, o grynasis pelnas siekė 91 tūkstantį 753 eurus.

Rekvizitai.lt duomenimis, kurie skelbiami remiantis Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos informacija, politiko valdoma įmonė nuo 2020 metų sausio 16 dienos turėjo 1 188 eurų socialinio draudimo skolą, o nuo 2019 metų liepos 16 dienos turėjo 1 652 eurų socialinio draudimo skolą.

Verslininkų prezidentas mokėjo 283 eurų algą

G. Lipnevičius vadovauja dar vienai įmonei – tai viešoji įstaiga „Radviliškio rajono paramos centras“, kuriame oficialiai dirba 4 darbuotojai. 2021 metais šios įmonės pardavimo pajamos siekė 64 tūkstančius 549 eurus.

Portalas rekvizitai.lt, remdamasis Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos duomenimis, skelbia, jog politiko įmonė nuo 2020 metų sausio 16 dienos turėjo 69,29 euro, nuo 2019 metų lapkričio 18 dienos turėjo 12,86 euro, o nuo nuo 2019 metų vasario 18 dienos turėjo 207,14 euro socialinio draudimo skolą.

Rekvizitai.lt pateikia informaciją, kad 2022 metų lapkričio mėnesį vidutinis šios politiko vadovaujamos įmonės darbuotojo atlyginimas tesiekė tik 283 eurus ir 23 centus „ant popieriaus“, t. y. neatskaičius mokesčių. Panašus jis buvo ir kitais praėjusių metų mėnesiais.

Paties politiko pajamos dešimtimis kartų didesnės. 2020 metais kandidatuodamas į Seimą savo turto ir pajamų deklaracijoje G. Lipnevičius nurodė, kad metinė jo apmokestinamųjų ir neapmokestinamųjų pajamų suma siekė 75 tūkstančius 360 eurų (redakcijos paskaičiavimu, per mėnesį vidutiniškai išeina apie 6 tūkstančiai 280 eurų). Per metus politikas deklaravo sumokėjęs 5457 eurų pajamų mokesčio.

Jonas MARCINKUS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE