Kultūros žurnalui „Radviliškio kraštas“ – dešimt metų
Radviliškio viešosios bibliotekos leidžiamas unikalus kultūros ir istorijos žurnalas „Radviliškio kraštas“ sulaukė dešimtmečio. Žurnalo leidėjų – bibliotekos direktorės Aldonos Januševičienės, redaktorės Gražinos Dunauskienės, maketuotojo Tomo Januševičiaus ir viso bibliotekos kolektyvo – kūrinio gimtadienio proga pasveikinti susirinko pilna bibliotekos konferencijų salė radviliškiečių, žurnalo skaitytojų ir bendraautorių.
Šio leidinio kūrėjus su garbinga sukatimi pasveikino Nacionalinės premijos laureatas, Lietuvos Respublikos Seimo narys, profesorius Vytautas Juozapaitis. „Man visada labai malonu atvykti į Radviliškį, į kraštą, kuriame gimiau ir užaugau. Nėra šiandien tokių žodžių, kurie galėtų išreikšti padėką tiems, kurie dirba kuriant šį puikų žurnalą. Jūsų darbas prasmingas. Šis žurnalas užims reikšmingą vietą krašto istorijoje, jį įvertins ateities kartos. Džiaugiuosi, kad Radviliškio bibliotekoje yra puikių žmonių, kuriems rūpi išsaugoti savo krašto istoriją, kuriems viskas visada gerai, kurie juda į priekį ir kitus paskui save veda“, – sakė jis.
Sveikinimo žodžių sulaukta iš skaitytojų, žurnalo leidybos idėjos palaikytojų. Žurnalo sumanytoją A. Januševičienę ir kitus jo leidėjus pasveikino Radviliškio rajono savivaldybės meras Darius Brazys, mero pavaduotojas Kazimieras Augulis, Savivadybės administracijos direktorė Jolanta Margaitienė, jos pavaduotoja Eglė Ivanauskytė, Radviliškio rajono saviavldybės tarybos narys Jonas Pravilonis.
„Dešimt metų – neįtikėtinas pasiekimas. Išlaikyti kultūros ir istorijos, kraštotyros temomis rašantį leidinį, kuris yra visiškai nekomercinis, nenešantis pelno įstaigai, kuri jį leidžia – tai neįtikėtinas dalykas šiuolaikinėje visuomenėje. Dėkoju bibliotekos direktorei Aldonai Januševičienei, jo redaktorei Gražinai Dunauskienei, kurios yra šio žurnalo variklis, kitiems žurnalo bendradarbiams. Mes privalome pasidalyti savo žiniomis su ateinančiomis kartomis, kad jos žinotų, kur buvo jų šaknys, kas juos lydėjo į gyvenimą, o šis žurnalas neleidžia pamiršti, kas mes ir kur turime eiti“, – sakė D. Brazys. Joms, bibliotekos dizaineriui-maketuotojui Tomui Januševičiui meras įteikė Lietuvos Respublikos kultūros ministro padėkos raštus už iniciatyvumą ir kruopštų, atsakingą darbą, leidžiant žurnalą „Radviliškio kraštas“. Mero padėkos raštai už kraštotyrinės medžiagos sklaidą bei aktyvų dalyvavimą surengtame krašto istorinės medžiagos konkurse įteikti bibliotekos Informacijos-kraštotyros skyriaus vedėjai Daivai Paulauskienei, bibliotekos knygrišiui Aurelijui Balčiūnui bei kariškiui Alvydui Tamošiūnui.
„Žurnalo pradžia – kraštiečių Jono Linkevičiaus ir Aleksandro Šidlausko mintis rašyti Radviliškio krašto enciklopediją. Tuomet išsigandau imtis tokio gigantiško darbo, kuris būtų nukritęs ant bibliotekos kolektyvo pečių. Šiandien galiu drąsiai pasakyti: šio žurnalo autorių dėka trečdalį enciklopedijos apie Radviliškio kraštą jau tikrai turime“, – naujo leidinio apie Radviliškio kraštą idėjos neatsisako A. Januševičienė. Ji dėkojo autoriams, kurių tekstai turtingi istorinių duomenų, faktų apie visoje Lietuvoje ir net pasaulyje garsias iš Radviliškio krašto kilusias ar čia gyvenusias asmenybes, parkus, dvarus, miestelius, įvykius ir pan. Pasak jos, žurnale spausdintais straipsniais naudojosi ir architektai, rengę Radviliškio miesto teritorijos bendrąjį planą.
„Kai studijavau žurnalistiką, vienas dėstytojams mums sakė: „Jei jums pavyktų rasti nišą tokiam leidiniui, kokio dar nebuvo ir kuriam yra poreikis, jei jis rastų savo skaitytoją ir jei jis, nesiekdamas ir neturėdamas jokio pelno, gyvuotų bent dvejus metus, sukurtumėte stebuklą.“ Šiandien jau dešimt metų praėjo nuo pirmojo šio žurnalo numerio, tad galima sakyti, kad tai ir yra stebuklas“, – sakė G. Dunauskienė. Ji pasidžiaugė, kad straipsnių autoriai, garbingi ir daug savo profesinėje srityje pasiekę žmonės, žurnalui straipsnius rašo be jokio atlygio, kad per tuos dešimt leidybos metų atskleistas ne vienas paslapties skraistės apgaubtas istorinis įvykis, daug kalbėta apie laisvės kovas, jų dalyvius, iš užmaršties prikeltas ne vienas vardas.
„Žinoma, negaliu sakyti, kad ta vaga, kuri bendromis pastangomis išvaryta, yra jau labai gili ar tobula. Anaiptol. Yra kur pasistengti. O ir vietinius žmones neretai sunku prikalbinti parašyti žurnalui, nors jie ir turi žinių, istorinės medžiagos“, – pasidalijo nelengvo leidybinio darbo užkulisiais redaktorė.
„Tokio žurnalo leidyba priklauso nuo vietos valdžios požiūrio“, – nuskambėjo kraštietės, šiuo metu Skuodo rajone gyvenančios ir dirbančios žurnalistės Laimos Sendrauskienės mintis.
„Būtina išsaugoti tai, kas buvo mūsų istorijos dalis“, – sakė žurnalui nemažai straipsnių parašęs ir senas nuotraukas kolekcionuojantis, istorija besidomintis kariškis Alvydas Tamošiūnas.
Žurnalo bendraautoriai ir skaitytojai, idėjos palaikytojai Emilija Brajinskienė, Antanas Čepononis, Augenijus Jurgauskas, Regina Vaitkevičienė, Audra ir Klemas Indrėkai, Gintautas Pabilionis, kiti Radviliškio krašto istorijos mylėtojai dėkojo A. Januševičienei ir jos vadovaujamiems bibliotekos darbuotojams už kraštotyrinės medžiagos kaupimą, už širdį, sudėtą į žurnalo puslapius. Radviliškio miesto garbės pilietė Elona Vaišnienė sveikinimus atsiuntė net iš Amerikos.
Žurnale spausdinamus straipsnius apžvelgė ir savo asmenine patirtimi, įspūdžiais, patirtais skaitant žurnalo publikacijas, pasidalijo radviliškietė pedagogė Janina Kaučikienė, apie darbą papasakojo vilnietis istorikas Zenonas Vasiliauskas, geranoriškai kaupiantis archyvinę medžiagą „Radviliškio kraštui“ ir rašantis jam straipsnius.
Žurnalas skaitomas ne tik visoje Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Jo elektroninė versija lengvai platinama šiuolaikinėmis technologijomis. Tiesa, pasigendama didesnio susidomėjimo iš rajono švietimo įstaigų, todėl artimiausiuose bibliotekos planuose – žurnalo pristatymai mokyklose. Gausus būrys žurnalo talkininkų buvo apdovanoti Radviliškio viešosios bibliotekos direktorės padėkos raštais ir dovanėlėmis.
Renginyje dainavo Lizdeikos gimnazijos jaunosios dainininkės Neda Nemaniūnaitė ir Ema Pauraitė (vadovas – Egidijus Kablys, akompaniatorius – Faustas Norvaišas).
Radviliškio rajono savivaldybės informacija
Kultūros žurnalo leidėjams – rajono vadovų sveikinimai.