Laiptinių valymą patikėkite profesionalams
Jonas MARCINKUS
„Kai „Radviliškio būstas“ pradėjo valyti mūsų daugiabučio namo laiptines, atsikratėme didelio galvos skausmo. Žinote, kaip seniau būdavo: vienas kaimynas valo laiptinę kiekvieną savaitę, o kito neprisiprašysi – jam, matai, žema su šluota darbuotis… Todėl vykdavo nuolatinės rietenos, o gyvenom apkiautę. Dabar pas mus ir švaru, ir pykčio tarp kaimynų nebeliko“, – geromis permainomis džiaugiasi į „Radviliškio naujienų“ redakciją paskambinusi Radviliškyje, A. Povyliaus gatvėje esančiame daugiabutyje, gyvenanti Bronislava Listauskienė.
Gyventojai atsikratė įgrisusios problemos
B. Listauskienė neslepia, kad laiptinių valymas – sena jų daugiabučio namo bėda. „Iš pradžių laiptinę valydavome kas mėnesį pakaitomis su kaimynais, paskui buvom pasamdę tokią moteriškę iš gretimo namo, bet ji kartais užbaliavodavo, tai laiptinės likdavo neišvalytos, o ir pinigai išleisti“, – prisimena pašnekovė.
Neapsikentę kaimynai vėl grįžo prie senosios tvarkos, bet ir ji – toli gražu nebuvo ideali. „Kol dar buvo gyvas mano vyras, tai jis vienas ir valydavo, nes mūsų kaimynams šiukšlės nekliudė. Nors ir gražiuoju, ir piktuoju bandėm su jais kalbėtis – niekas nepadėjo. Po vyro mirties laiptinės iš viso niekas nebevalė, nes aš esu neįgali, o mūsų sūnus su šeima – Anglijoje. Žinokit, vaizdelis buvo baisus – nesinorėdavo net į laiptinę išeiti“, – pasakoja B. Listauskienė.
Pašnekovė neslepia, kad labai nudžiugo, kai praėjusių metų rudenį laikraštyje perskaitė apie tai, jog „Radviliškio būstas“ pradeda teikti laiptinių valymo paslaugą. „Pasišnekėjom su kaimynais ir nutarėm užsisakyti, juolab kad ir kaina nedidelė. Dabar mūsų laiptinė tvarkinga ir nereikia dėl to sukti galvos“, – džiaugiasi pensininkė. Ji prašo apie tokią galimybę paskelbti laikraštyje, nes dar ne visi gyventojai apie ją yra girdėję.
Paslauga naudojasi vis daugiau radviliškiečių
Daugiabučius namus Radviliškio rajone prižiūrinčios įmonės „Radviliškio būstas“ direktorė Roma Janušonienė neslepia, kad laiptinių valymo paslaugą gyventojams pradėjo teikti dėl nesibaigiančių skundų. „Akivaizdu, kad ši paslauga buvo labai reikalinga, nes ja naudojasi vis daugiau gyventojų ir sulaukiame tik gerų atsiliepimų“, – sako įmonės vadovė. Norintieji užsisakyti šią paslaugą gali kreiptis į savo namo vadybininką arba bet kuriuo paros metu skambinti į „Radviliškio būsto“ klientų aptarnavimo skyrių telefonu 8 700 55 996.
R. Janušonienės žodžiais, laiptines reguliariai būtina valyti ne tik dėl grožio ir tvarkos, bet ir dėl pačių gyventojų sveikatos, nes neseniai Vilniuje ir Kaune atlikti laiptinių mikrobiologiniai bei parazitologiniai tyrimai parodė, kokie pavojai gyventojų sveikatai slypi netinkamai valomose laiptinėse.
Praėjusiais metais Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija Vilniuje atliko daugiabučių namų laiptinių tyrimą, kurio metu tyrė valomas ir nevalomas laiptines: mėginiai buvo imami nuo lauko ir butų durų, radiatorių, turėklų, taip pat buvo tiriamas ir bendrojo naudojimo patalpų oras. Paaiškėjo, jog kai kuriais atvejais neprižiūrimose laiptinėse bendras įkvepiamų mikroorganizmų skaičius buvo 10 kartų didesnis nei ten, kur bendrosios daugiabučio patalpos periodiškai valomos drėgnuoju būdu.
Nevalytose laiptinėse knibžda parazitai ir mikrobai
Ištyrus įėjimo duris valomoje ir nevalomoje laiptinėse, bendras mikroorganizmų skaičius skyrėsi dešimt kartų. Specialistai nešvariose laiptinėse aptiko ne tik didesnį bakterijų kiekį, bet ir dideles pelėsinių grybų kolonijas bei daliai žmonių itin pavojingo auksinio stafilokoko bakterijų.
Pasak medikų, auksinio stafilokoko bakterijos gali sukelti odos, plaučių, sąnarių, širdies vožtuvų, kaulų ar bet kurio kito žmogaus kūno organo uždegimą. Jeigu organizmo gebėjimas kovoti su bakterija yra nusilpęs, auksinis stafilokokas su krauju gali būti nuneštas į bet kurį organą ir jį pažeisti. Didžiausią pavojų auksinis stafilokokas kelia mažiems vaikams ir vyresniems žmonėms, kurių silpna imuninė sistema.
Šiemet panašus tyrimas buvo atliktas Kaune esančių daugiabučių laiptinėse. Ištyrus mėginius, paimtus nuo lauko, butų durų, rankenų, turėklų, palangių ir laiptų, gautos išvados nepradžiugino. Paaiškėjo, kad net šešiose iš dešimties laiptinių rasta sviekatai kenksmingų pelėsinių grybų ir parazitinių kirmėlių – spalinių.
Gydytojų pasakojimu, spalinės gali sukelti pavojingą žarnyno ligą – enterobiozę, kuri pasireiškia pilvo skausmais, galvos svaigimu, apetito sumažėjimu. Kartais spalinės gali sukelti apendicitą, lytinių organų uždegimus. Enterobioze sergantis žmogus gali užkrėsti ir aplinkinius.
Specialistai teigia, kad norint sunaikinti parazitus ir nepageidaujamas bakterijas vien sauso ir paprasto šlapio valymo nepakanka – būtina naudoti dezinfekcines priemones.
„Radviliškio būstas“ direktorė Roma Janušonienė džiaugiasi, kad vis daugiau radviliškiečių naudojasi laiptinių valymo paslauga – tai puikiausias įrodymas, kad ji gyventojams buvo labai reikalinga.