Lietus nesutrukdė šeduviams švęsti
Sofija SIPAVIČIŪTĖ
Praėjusį savaitgalį visi Radviliškio rajono keliai vedė į Šeduvą – čia vyko jubiliejinė šventė „Šeduvai – 360“. Jos metu šeduviai, garbūs miesto svečiai, įstaigų, organizacijų atstovai šventė Magdeburgo miesto teisių suteikimo Šeduvai 360-ąsias metines.
Nepaisant prapliupusio lietaus, po iškilmingų Mišių ir iškilmingos eisenos miesto centre susibūrę žmonės šypsojosi – netrūko nei šurmulio mugėje, nei puikios nuotaikos renginio metu. Iškilmėse dangų drebino patrankos salvės, skambėjo svečių sveikinimai, nusipelniusioms krašto asmenybėms suteiktas Garbės piliečio vardas.
Įteiktas simbolinis čekis
Šeduvos miesto seniūnas Justinas Pranys iškilmingo šventės atidarymo metu sakė tikintis, kad Šeduva gali tapti ta vieta, į kurią norės grįžti ne tik kraštiečiai, bet ir jaunoji karta: „360 metų – išties ilgas laiko tarpas, kuris Šeduvai, kaip ir visai Lietuvai, buvo ypač permainingas. Galiu drąsiai teigti, kad šeduviečiai atlaikė sunkius išbandymus išties garbingai. Tą simbolizuoja ir paminklas Prisikėlimo apygardos partizanams, stovintis, čia, miesto aikštėje. Noriu pasidžiaugti, kad šiandien turime gražų miestą, stiprią ir veiklią bendruomenę, gerą reputaciją, taip pat Šeduvą Lietuvoje ir pasaulyje garsinančių žemiečių. Galime didžiuotis, ir turime didžiuotis, kas mes esame ir iš kur mes esame. Mūsų miestas turi palankias sąlygas kurtis šeimai, verslui, auginti vaikus. Čia yra žmonių, kupinų idėjų ir noro skleisti gėrį. Šeduvos miestas kurtas piliečių – patiems piliečiams, todėl prašau jūsų tęsti tai, ką darė mūsų tėvai, seneliai ir proseneliai“, – susirinkusiesiems sakė miesto seniūnas.
„Miestas sukūrė gilią istoriją ir savas tradicijas. Galime didžiuotis, kad esame šio krašto gyventojai. Šeduva visuomet išsiskyrė žydinčiais gėlynais, darbščiais ir protingais mūsų kraštą garsinančiais žmonėmis, gausiu ir aktyviu jaunimu. Šeduva – vienintelė, turinti Velnių malūną, avelių bandą prie pagrindinio kelio, savitą kalbą ir tarmę. Linkiu viso ko geriausio“, – įteikdamas simbolinį 1000 litų vertės čekį Šeduvos miesto seniūnui kalbėjo Radviliškio rajono meras Darius Brazys.
Algirdui Butkevičiui – Garbės piliečio vardas
Iškilmingą atidarymo ceremoniją tęsė garbingi apdovanojimai. Gausiomis ovacijomis sutiktas šalies ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius sulaukė išskirtinio pagarbos ženklo. Už svarų indėlį, kuriant Šeduvos miesto gyventojų ekonominę, švietimo, kultūrinę, socialinę ir dvasinę gerovę, Algirdui Butkevičiui suteiktas Šeduvos miesto Garbės piliečio vardas.
Anot Šeduvos seniūno J. Pranio, Šeduvos miestui garbė atiduoti duoklę žmogui, kuris savo talentu ir darbštumu pasiekė tokių aukštumų: „Tai puikus pavyzdys jaunimui, kad trokštant ir dirbant galima tapti įžymiais ir savo darbais garsinti gimtąjį kraštą. Algirdas Butkevičius nuoširdus, betarpiškas ir dalykiškas tiek sprendžiant kiekvieno asmens problemas, tiek svarbius Radviliškio rajono klausimus, tiek globalias Lietuvos problemas. Eidamas aukštas pareigas jis išliko savojo Šeduvos krašto patriotu, besidominčiu kraštiečių gyvenimu, buitimi, gyvenimo kokybės gerinimu ir Šeduvos miesto plėtros perspektyvomis“.
Pats ministras pirmininkas „Radviliškio naujienoms“ sakė, kad šis įvertinimas – jam labai brangus: „Esu Radviliškio ir Vilkaviškio rajonų Garbės pilietis, tačiau Šeduva man be galo brangi. Tai mano gimtinė. Čia baigta ir mokykla. Esu labai patenkintas, kad nepamiršta, prisimena. Išties labai malonu. Malonu matyti visus čia susirinkusius. Ypač – mokytoją, dėsčiusią man lietuvių kalbą iki aštuntos klasės. Malonu matyti pučiamųjų orkestrą, kuriame ir aš grojau. Tiesa, tuomet jis buvo tris kartus didesnis. Šeduva visada palieka gerą įspūdį. Pamenu, vos tik prasidėjus pavasariui, visi išėję į gatves sodindavo gėles. Po instituto išvykau į Vilkaviškį ir grįždavau aplankyti mamos, tačiau pastebėjau, kad bėgant metams trauka Šeduvai vis auga“.
Pagarbos ženklas – ir buvusiam seniūnui
Už svarų indėlį, kuriant Šeduvos miesto gyventojų ekonominę, švietimo, kultūrinę, socialinę ir dvasinę gerovę Garbės piliečio vardas suteiktas ir antrajam nominantui – ilgamečiam Šeduvos miesto seniūnui Kostui Dočkui.
Teikimo ceremonijos metu pažymėta, kad, įvertinant Kosto Dočkaus 23-ejų metų veiklą Šeduvos miesto seniūnijoje, o tuo pačiu ir kūrybinę veiklą Šeduvoje, kur labiausiai pasireiškė jo įtaka ugdant kultūrą, muzikos pamokas ir muzikinių kolektyvų pasiekimus, žmonių tarpusavio supratimą, sportą, Šeduvos – gėlių miesto įvaizdžio kūrimą, pastoracinę veiklą parapijoje, šiam žmogui Šeduvos miesto Garbės piliečio vardas suteiktas taip pat su didžiule pagarba.
Šventės metu prisiminti ir kiti miesto Garbės piliečiai – 2011 metais jais tapę Šeduvos parapijos klebonas Bronius Antanaitis, mokytoja choreografė ekspertė Joana Vasiliauskienė, etnografinio ansamblio „Šeduva“ vadovė Emilija Brajinskienė.
Trys patrankos šūviai
Susirinkusiesiems nuobodžiauti nebuvo kada – visų žvilgsnius kaustė žygiavę Ukmergės karo istorijos klubo LDK kariai, garbės sargyba, kurie ne tik pademonstravo savo sugebėjimus, bet ir iššovė tris salves miesto jubiliejaus proga. Pirmoji – 360 metų, kai Šeduva gavo Magdeburgo miesto teises, antroji – 636 metai, kai Šeduva pirmą kartą paminėta Krokuvos kronikoje, trečioji – už laisvą Šeduvą ir jos gyventojus.
Po galingų šūvių, sudrebinusių visą Šeduvą, šalies ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius juokavo, kad šie trys patrankos šūviai Šeduvoje buvo stipresni negu Vilniuje, Prezidentūros kiemelyje. O tai, anot jo, rodo, kad šeduviai moka švęsti savo miesto šventę.
Netrūko pramogų
O švęsti šeduviai tikrai moka – po iškilmingo atidarymo prasidėjusios linksmybės tęsėsi iki išnaktų ir baigėsi nuostabiais fejerverkais. Šventės metu susirinkusiuosius linksmino Anykščių kultūros centro istorinio šokio studija „Baltoji Pavana“ ir vadovė Jūratė Uselienė, dovanoję Šeduvai istorinių šokių pynę, gimnazijos orkestras bei etnografinis ansamblis, šventės dalyviams padovanojęs senųjų šeduvių dainų.
Koncertinę programą padovanojo ir gimnazijos jaunimo tautinių šokių kolektyvas, vokalinis instrumentinis ansamblis „Daina-va“ iš Baisogalos, „Dainų dainelės“ laureatė Gabrielė Skromanaitė, Šeduvos kultūros ir amatų centro vokalinis ansamblis „Bongo“, kapelos „Užuovėja“, „Jaunimėlis“, Šiaulių „Svingo“ šokėjai Vilius ir Kornelija, „Šeduvos bernai“, „Dainų dainelės“ laureatas iš Alksniupių Matas Saliamoras, Radviliškio muzikos mokyklos merginų tercetas, Šeduvos neįgaliųjų draugijos ansamblis „Verdenė“, solistai: Laurita Oleinikova, Elvis Skukauskas, Virgis Butkus, Ieva Masiliūnaitė iš Sidabravo, Baisogalos folkloro ansamblio „Dainoriai“ kapelija, Alksniupių šokėjai senjorai, vokalinis ansamblis „Nona“, Šiaulių grupė „Jonis“.
Įvyko ir parodos, kurią surengė Šeduvos kraštotyrininkas Vidmantas Vingelis ir Radviliškio dailės mokyklos menininkai, atidarymas Užvažiuojamuosiuose namuose. Senojoje karčemoje grojo akordeonininkų duetas Mantas Kleinas ir Tomas Peleckis, gimnazijos stadione nuo vidurdienio vyko mažojo futbolo 6×6 varžybos, o Laisvės aikštėje šventės metu vyko įvairios pramogos: šaudymas iš lanko, LDK kareiviškos košės ragavimas, amatininkų ir prekybininkų mugė, skanumynų baras, vaikams atvežti batutai, burbulynas. Čia pat sau atminimui susirinkę galėjo nusikalti monetą – ne eurą, o tikrą šeduvietišką valiutą.
Apie Šeduvą – su ašaromis akyse
Visiems Šeduvos šventė suvirpino širdį – jaunimui, kad pagaliau mieste netrūksta pramogų, kad sugrįžo namo pas tėvus, o vyresnei kartai, tokiai kaip krašto šviesuolė Emilija Brajinskienė, kurią visi šeduviai pagarbiai vadina Šeduvos baba, miesto jubiliejus turi ypatingą reikšmę.
„Tokių šeduvių kaip aš likę labai mažai. Tokių, kurie čia gimę ir augę, o mūsų tėvai ir protėviai guli Šeduvos kapuose. Mūsų pėdos nuo kūdikystės įspaustos čia, Šeduvoje, ir mums šis miestas yra labai brangus“, – su ašaromis akyse apie gimtąjį kraštą kalbėjo E. Brajinskienė. Anot jos, tikriesiems šeduviams ir saulutė kitaip šviečia, ir žolė kitaip auga, ir paukštukai kitaip gieda.
Šeduvos baba ministrui pirmininkui A. Butkevičiui įteikė devintinių puokštelę ir prigrasė jokiu būdu jos neišmesti. Paklausta, kas sudėta į puokštelę, moteris pasakojo, kad tai – devintinė puokštelė: „Turi būti įdėtos devynios augalų rūšys, kurių kiekviena turi savo reikšmę. Prašiau, kad neišmestų – ji pašventinta ir namams atneš ramybę, o sugalvota mintis – išsipildys. Aš – ne ragana, bet pagal tautosaką taip yra ir dovanojau su geriausiais linkėjimais“.
Yra kuo didžiuotis
Kaip ir kiekvienas šeduvis, taip ir Radviliškio rajono savivaldybės meras Darius Brazys sako, kad apie Šeduvą – tik patys geriausi žodžiai: „Čia gimiau, čia užaugau ir čia dabar gyvenu. Didžiuojuosi tuo ir tas miestas turi gilias tradicijas, kurios pastebimos visoje Lietuvoje. Kalbant apie šį jubiliejų, galime didžiuotis, kad mažai tokių miestelių turi tokias teises Lietuvoje. Pirmąkart Šeduva paminėta prieš daugiau nei 600 metų. Tai – didelis istorijos tarpsnis. Šeduva buvo verta, turėjo ką parodyti ir pelnytai iškovojo šias Magdeburgo teises“.
Net ir šventės metu galvota apie artimiausius planus. Šeduvos miesto seniūnas Justinas Pranys neslėpė – siekiai nemenki: „Šiemet turėtų prasidėti stadiono statybos, dėsime daug pastangų į miesto gražinimo darbus, sieksime bendruomeniškumo. Skatinsime žmones prisidėti prie mūsų, kad Šeduva būtų dar patrauklesnė visiems“.
Neįprastas vaizdelis kasdieniniame gyvenime – miesto gatvėmis riedėjo nuostabi karieta.
Ukmergės karo istorijos klubas „1-as LDK Didžiojo Etmono Pėstininkų Regimentas“ (regimentas – 12 vyrų pulkas) šovė tris salves miesto jubiliejaus garbei.
„Šie trys patrankos šūviai Šeduvoje buvo stipresni negu Vilniuje, Prezidentūros kiemelyje. Tai rodo, kad šeduviai moka švęsti savo miesto šventę“, – sveikinimo kalbą pajuokavimu pradėjo šalies ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius (dešinėje), kuriam šventės metu suteiktas Garbės piliečio vardas.
Susirinkusieji galėjo nusikalti monetą – ne eurą, o tikrą šeduvietišką valiutą.
Šeduvos kultūros ir amatų centro direktorė Natalija Borgerdt džiaugiasi, kad šis miestas turi kuo didžiuotis – jaunimas čia groja, koncertuoja, šoka.
Kaip ir kiekvienas šeduvis, taip ir Radviliškio rajono savivaldybės meras Darius Brazys sako, kad apie Šeduvą – tik patys geriausi žodžiai.
Itin gausių ovacijų sulaukė kareivių pasirodymas su puikios nuotaikos elementais.
Krašto šviesuolė Emilija Brajinskienė, kurią visi šeduviai pagarbiai vadina Šeduvos baba, ministrui pirmininkui įteikė devintinių puokštelę ir prigrasė jokiu būdu jos neišmesti.
Šventėje netrūko garbingų svečių.
Šventės metu šalies ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius sulaukė malonios staigmenos – jam įteiktos jaunystės nuotraukos, kurių jo archyve – nėra. „Štai, aš, pirmoje eilėje“, – „Radviliškio naujienoms“ fotografijas rodė garbingas šventės svečias.
Šeduvos miesto seniūnas Justinas Pranys iškilmingo šventės atidarymo metu sakė tikintis, kad Šeduva gali tapti ta vieta, į kurią norės grįžti ne tik kraštiečiai, bet ir jaunoji karta.
Norintieji galėjo išmokti šaudyti iš lanko.
Autorės nuotr.
Tiek jaunimo Laisvės aikštėje būna retai – iki išnaktų jie šventė miesto jubiliejų kartu su grupe „Pikaso“.
Sigito MIKUČIO nuotr.