Lizdeikiečiai – edukacinės programos „Mikroorganizmai mūsų aplinkoje“ dalyviai

Spalio 3 dieną Lizdeikos gimnazijos 1-2 gimnazinių klasių mokiniai, anglų kalbos mokytojos Ingos Veberienės iniciatyva, gimnazijai įsitraukus į Lietuvos mokinių neformaliojo centro koordinuojamą respublikinį projektą „Neformaliojo vaikų švietimo paslaugų plėtra“, dalyvavo edukacinėje programoje Vilniuje ,,Mikroorganizmai mūsų aplinkoje“.

Mokiniai išklausė paskaitą, kurioje sužinojo, kokia bakterijų nauda žmogui gaminant maisto produktus, kokie mikroorganizmai paplitę mūsų aplinkoje ir jų nauda gamtoje. Pakartojo pamokose gautas žinias apie organizmų karalystes. Sužinojo įdomių faktų, kad bakterijos išskiria antibiotikus, o probiotinės bakterijos palaiko imunitetą. Bakterijos gamina aukso, sidabro mikrodaleles, biocementą, elektrą. Bakterijų išskiriamas toksinas – botulinas naudojamas grožio procedūroms.

Spalio 2 dieną vykdant respublikinį projektą „Sveikata visus metus“ Lizdeikos gimnazijoje vyko akcija „Draugui ištiesk tik švarią ranką“, kurioje mokiniai, lankantys „Sveikuolių“ būrelį, pirmos pamokos pradžioje pristatė, kodėl reikia plauti rankas ir kokiomis infekcinėmis ligomis galima užsikrėsti dėl nepakankamos arba netinkamos rankų higienos.

Tęsdami šią temą edukacinėje kelionėje mokiniai dar kartą pasikartojo, kaip apsisaugoti nuo bakterinių ligų. Be to, mokinai aiškinosi, kodėl mieliagrybiai – mūsų gerieji mikroskopiniai kaimynai, kokia pelėsinių grybų žala ir kokia virusų nauda, kokios yra bakterijų ir mielių, pelėsinių grybų formos ir kaip vyksta auginimas laboratorijoje.

Per praktikos darbą mokiniai pakartojo mikroskopo sandarą, patys pasigamino bakterijų, mielių, pelėsinių grybų preparatų, džiovino, pridegino, dažė ir stebėjo savo padarytus preparatus pro mikroskopą. Pasijuto tikrais tyrėjais ir jaunaisiais mokslininkais.

Kitas kelionės etapas – aplankytas Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centras. Jis jungia tris Vilniaus universiteto padalinius – Gamtos mokslų fakultetą, Biotechnologijos ir Biochemijos institutus.

Gyvybės mokslų centre aplankyta dumblių paroda ir zoologijos muziejus. Gimnazistai sužinojo, kad Gyvybės mokslų centre studijuoja per 800 bakalauro ir magistro programų studentų (biochemijos, biofizikos, genetikos, mikrobiologijos ir biotechnologijos, molekulinės biologijos, neurobiologijos, ekologijos, kt.).

Zoologijos muziejuje mokiniai pamatė mamuto kaukolės dalį, kuri rasta Lietuvoje, stebėjo eksponatus iš Radvilų kolekcijos, sužinojo, kuo skiriasi moters ir vyro skeletai, stebėjo 1000 paukščių kolekciją, sužinojo, koks mažiausias paukštis, kad kolibrių kolekcija pati seniausia, brangiausias paukštis – rojaus paukštis, varna – protingas paukštis, o elgsenos tyrimai atliekami su krankliais.

Grafas Konstantinas Tyzenhauzas, garsus ornitologas, daugelio Europos mokslo organizacijų narys, padovanojo 3000 paukščių ir kiaušinių kolekciją, tačiau ne viskas išliko iki šių dienų. Mokiniai žavėjosi egzotinių drugelių, žinduolių kolekcijomis. Sužinojo, kas yra inkliuzai, – tai prieš 50 milijonų metų gintare užsikonservavusi ir iki mūsų dienų išsilaikiusi augalija bei gyvūnija, jos tyrimai padeda atskleisti klimato ir geografines sąlygas.

Kelionė buvo įdomi, prasminga, mokiniai grįžo įgiję naujų žinių, pilni įspūdžių ir emocijų.

Biologijos mokytoja Lionė Semeniukienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE