Mokyklas puola „teroristai“

Radviliškio rajono švietimo įstaigos nuo praėjusio penktadienio naktimis gauna grasinančio pobūdžio elektroninius laiškus, kuriuose rusų kalba rašoma, kad mokykla ar vaikų darželis bus susprogdintas, ir nurodomas konkretus išpuolio laikas. Anot policijos pareigūnų, panašių grasinimų sulaukė švietimo įstaigos daugelyje šalies miestų ir rajonų, o praėjusią savaitę panašių gąsdinimų būta ir Latvijoje bei Estijoje, tačiau nė vienas iš jų nepasitvirtino.

„Tokių grasinimų tikslas – kelti paniką ir sumaištį visuomenėje, todėl svarbiausia nepasiduoti panikai, neprarasti šalto proto ir reaguoti ramiai: nuraminti ir vaikus, ir mokytojus, ir tėvelius“, – į Radviliškio rajono savivaldybę susirinkusiems švietimo įstaigų vadovams spalio 17 dieną kalbėjo meras Kazimieras Račkauskis.

Grasinantys laiškai plaukia naktimis

Radviliškio rajono švietimo ir kai kurios kultūros įstaigos keletą naktų iš eilės elektroniniu paštu gavo rusų kalba parašytus laiškus.

Spalio 13-osios naktį atsiųstuose laiškuose buvo grasinama, kad švietimo įstaigos bus susprogdintos spalio 13 dieną 11 valandą 30 minučių. Spalio 17-osios naktį vienas įstaigas grasinta susprogdinti 12 valandą 12 minučių, o kitoms pagrasinta, kad sprogmuo suveiks per 9 valandas nuo laiško gavimo.

Spalio 18-osios naktį dalis grasintojų apsimetė policijos pareigūnais ir jų laiškai jau buvo parašyti lietuvių kalba. Negana to, juose net buvo nurodytas tikras policijos telefono numeris, kuriuo reikia parnešti apie grasinimą susprogdinti.

Sulaukta tūkstančių pranešimų

Pasak Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Radviliškio rajono policijos komisariato vadovo Lino Valiaus, iki spalio 17 dienos visoje šalyje policija sulaukė daugiau nei 3 tūkstančius pranešimų apie tariamai užminuotas švietimo įstaigas, o rajone pranešimų apie tariamai padėtus sprogmenis būta daugiau nei 30 ir nė vienas iš jų nepasitvirtino.

„Joks tyrimas Radviliškio rajono policijoje dėl pranešimų apie padėtus sprogmenis nėra atliekamas, nes šios atakos centralizuotai tiriamos Vilniuje, Kriminalinės policijos biure“, – sakė Radviliškio rajono policijos viršininkas.

Policijos vadovo žodžiais, kiekvienu atveju situaciją turime įvertinti tėviškai, ar ji tikrai grėsminga. „Jeigu įstaigą pasiekė tik grasinantis laiškas, galima tęsti darbą įsitikinus, jog kitų grėsmės požymių nėra“, – sako L. Valius.

Jis pataria neskubėti evakuoti žmones iš pastatų, stengtis išlikti ramiems ir apie gautą laišką pranešti policijai telefonu 8 700 60 000. „Įstaigos privalo turėti vieną kontaktinį asmenį, kuris skambins ir praneš policijai, kad iš tos pačios įstaigos neskambintų keli darbuotojai, nes dėl išpuolių gausos telefonai gana apkrauti ir gali tekti šiek tiek palaukti“, – patarė pareigūnas.

Parengė rekomendacijas įstaigų vadovams

Dėl Radviliškio rajono ugdymo įstaigas pasiekiančių grasinimų susprogdinti jau keletą posėdžių surengė Radviliškio rajono savivaldybės ekstremaliųjų situacijų komisija, kuri sudarė algoritmus ir parengė rekomendacijas ugdymo įstaigų bei kitų Savivaldybės įstaigų vadovams, kaip elgtis sulaukus grasinančių elektroninių laiškų.

„Tokios rekomendacijos buvo labai reikalingos, kadangi rajono švietimo įstaigų vadovai nežinojo, kaip elgtis gavus grasinantį laišką, nes iš įvairių šalies tarnybų plaukė vienas kitam prieštaraujantys patarimai: vieni siūlė pereiti į nuotolinį mokymą, kiti patarė į grasinimus apskritai nereaguoti, o iš Vidaus reikalų ministerijos, iš kurios tokių rekomendacijų labiausiai laukėme, iš viso negavome jokių elgesio algoritmų“, – sakė Radviliškio rajono savivaldybės meras Kazimieras Račkauskis.

Meras prašė negąsdinti vaikų

Spalio 17 dieną rajono vadovai į pasitarimą sukvietė visų rajono ugdymo įstaigų bei rajono policijos vadovus, su kuriais aptarta, kaip elgtis gavus grasinančio pobūdžio laiškus. Rajono meras ugdymo įstaigų vadovų prašė negąsdinti vaikų ir nekelti bereikalingos panikos, o jeigu grasinime nurodomas tikslus tariamo išpuolio laikas ir vaikai vedami į lauką, juos būtina tinkamai aprengti ir palydėti toliau nuo mokyklos pastato.

Rajono vadovą pasiekė informacija, kad vienos ugdymo įstaigos, gavusios grasinančio turinio laiškus, įjungė sirenas ir išgąsdino vaikus, kitose įstaigose mokiniai buvo įbauginti pranešus jiems apie mokykloje padėtą bombą, būta ir tokių mokyklų, kurios vaikus į lauką išvarė neaprengtus šiltais drabužiais ir liepė stovėti tiesiai po mokyklos langais, o kai kurios mokytojos nusprendė, kad kontrolinis darbas svarbiau už evakuaciją.

„Matome, kad kartais reaguojant į išpuolius pritrūkstama blaivaus proto. Išmokime vaikams be panikos pasakyti, kad reikia išeiti į lauką pasivaikščioti, nuveskime juos toliau nuo mokyklos langų, pavyzdžiui, apeiti porą ratų aplink stadioną“, – švietimo įstaigų vadovams kalbėjo meras K. Račkauskis.

Nereaguoti į pranešimus negalima

Meras prognozavo, kad internetu plintantys išpuoliai gali paskatinti panašių priemonių imtis ir kai kuriuos vaikus bei įstaigų vadovais nepatenkintus darbuotojus, kurie gali tyčia kur nors numesti įtartinai atrodantį krepšį.

„Būtina įspėti darbuotojus, kad į švietimo įstaigas nesivedžiotų pašalinių asmenų, o jeigu pastebėsite įtartinai numestą krepšį, šalia kurio nėra jokio žmogaus, nereikia panikuoti, o ramiai pranešti policijai ir laukti jos nurodymų. Suprantame, kad reali grėsmė nedidelė, bet nereaguoti į pranešimus negalime. Dabar toks laikmetis, todėl teks išmokti dirbti ir tokiomis sąlygomis“, – sakė

Pagal „Radviliškio naujienų“ ir Radviliškio rajono savivaldybės informaciją parengė Zigmas JANAVIČIUS

Radviliškio rajono savivaldybės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE