Netradicinė kelionė su mėgintuvėliu
„Chemija gali būti įdomi, patraukli ir graži“, – sako chemijos mokslų daktarė Renata Česūnienė. Vilniaus M. Daukšos mokyklos mokytoja įsitikinusi, kad mokslas gali būti suprantamas vaikams ir net jų tėvams. Ji kartu su savo komanda kviečia visus smalsius žmones dalyvauti jų mobiliosiose „Mėgintuvėlio“ laboratorijose.
Kovo mėnesį Radviliškio Gražinos pagrindinės mokyklos pradinukai ir jų mokytojai dalyvavo netradicinėse edukacinėse veiklose „Aristotelio elementai“. Atliekant bandymus ir eksperimentus mobiliojoje „Mėgintuvėlio“ laboratorijoje, apsilankyta Ledo, Burbulų ir Spalvų laboratorijose, atlikta daug įdomių užduočių bei atrakintas paslapčių seifas. Jaunojo mokslininko programa būtų netekusi dalies įspūdžio, kurį suteikė balti chalatai, specialūs akiniai, medžiaginės pirštinės – taip apsirengę mokiniai ir mokytojai dalyvavo eksperimentuose.
Šiose veiklose susipažinta su oro elementais ir išbandyti anglies dioksido pokštai. Ši pažintis – tai tikras spektaklis akims. Ledo karalystėje iš karšto vandens, sauso ledo ir indų ploviklio mokinukai pasigamino nepaprasto grožio burbulų, išbandė anglies dioksido pokštus kolbutėse, atliko nepaprastus vulkano išsiveržimo eksperimentus bei pasigilino, kokie procesai vyksta per vulkano išsiveržimą.
Vaikai aikčiojo iš susižavėjimo, kai įdėjus sauso ledo į karštą vandenį, tirpalas putojo ir „lipo“ iš mėgintuvėlių – šią reakciją skatino vandens garų ir anglies dioksido sąveika.
Spalvų laboratorijoje sužinojo, kad raudongūžis kopūstas tampa puikiu indikatoriumi ir leidžia nudažyti įvairius tirpalus: actą, distiliuotą vandenį, maistinę sodą ir pan. Šioje daržovėje slepiasi visas spalvų spektras.
Burbulų laboratorijoje pradinukai sužinojo, kad burbulai gali būti ne tik apskriti, bet ir įvairių formų: kubo, piramidės… O gali būti ir vaiko dydžio. Visi dalyviai lipo ir žvelgė į pasaulį per burbulą. Šioje edukacinės programos dalyje mokiniai išmoko burbulus laikyti rankose. Jei rankos – pirštinėse, burbulai nesprogsta.
Laboratorinius bandymus ir eksperimentus vainikavo ugnies burbulų gamyba. Kiekvienas turėjo galimybę sudalyvauti ugnies šokyje. Drėgnas rankas vaikai ir mokytojos merkė į tirpalą ir laukė, kol „Mėgintuvėlio“ komandos nariai uždegs ant delno esančias putas. Abejingų tikrai neliko!
Edukacinė veikla ,,Aristotelio elementai“ labai įdomi, naudinga, nes apie mokslą pasakoja ne mokytojas, o mokslininkas, kuris dirba su laboratorine įranga, „gyvai“ parodo, kaip tai veikia, paaiškina, kur galima ją pritaikyti. Tai visai kitokia veikla, nei įprasta pamoka, tai būdas su mokslu susipažinti kitaip, nedalyvaujant kasdieninėje rutinoje. Netradicinėse veiklose jaunieji mūsų mokyklos „mokslininkai“ įgijo naujų žinių, netikėtų bei naujų patyrimų ir buvo paskatinti siekti dar giliau tyrinėti mus supantį pasaulį bei pažinti mokslą.
Rasa Jasiulienė, Radviliškio Gražinos pagrindinės mokyklos pradinių klasių mokytoja