Pasaulis be sienų: jaunimo mainai Italijoje su „Kultūrink“
Radviliškio rajono jaunimo klubas „Kultūros avilys“ įgyvendina pirmąjį jaunimo dalyvavimo projektą „KA-154 „Kultūrink“. Gruodžio 7–9 dienomis projekto komanda leidosi į pirmąją tarptautinę kelionę! Jaunimo mainų programoje Lietuvos ir Italijos jaunuoliai susitiko ne tik susipažinti, bet ir drauge tyrinėti, kuo mūsų kultūros skiriasi, o kuo – stebėtinai panašios. Mus svetingai priėmė mūsų projekto partneris, koordinatorius Riccardo Zambaldo ir asociacija Pro Loco Covo. Šįkart iš arti pažinome Italijos kultūrą – nuo mažo jaukaus Covo miestelio iki stulbinančio Bergamo ir mados sostinės Milano. Trijų dienų programoje ne tik dalinomės savo šalies tradicijomis, bet ir mokėmės bendradarbiauti, kurti naujas idėjas bei grįžome pilni įkvėpimo kitoms projekto veikloms.
Pirmoji diena: meno ir skonių atradimai Bergame
Kelionė prasidėjo Bergame, kur dalyvius šiltai pasitiko vietos organizatoriai. Po smagių susipažinimo žaidimų vyko pietūs miesto istoriniame centre „Città Alta“. Ragaujant tradicinius patiekalus, tokius kaip polenta ir casoncelli, užsimezgė pirmosios pažintys.
Po pietų dalyviai leidosi į ekskursiją po Bergamo senamiestį. Ši žavi vietovė su akmenimis grįstomis gatvelėmis ir viduramžiška dvasia paliko neišdildomą įspūdį. Jie lankėsi Santa Marijos Madžorės bazilikoje, „Campanone“ bokšte bei grožėjosi šiuolaikinio meno ekspozicijomis. Kalėdine nuotaika dvelkiantis vakaras užbaigtas Covo miestelyje, kur buvo surengtas kultūrų mainų vakaras. Lietuviai ir italai kartu šoko, dainavo, dalijosi tautiniais papročiais.
Antroji diena: kūrybiškumas ir tradiciniai skoniai
Antroji diena prasidėjo aktyviai – dalyviai ieškojo Covo miestelio gatvės meno kūrinių. Kiekvienas iš devynių įspūdingų sienų piešinių perteikė vietos kultūros savitumą ir kūrybinį potencialą.
Popietėje vyko kulinarinės dirbtuvės, kuriose jaunimas kartu su vietiniais gyventojais gamino itališkus blynus (frittelle) ir raviolius. Maisto ruošimo metu ne tik įgyta kulinarinių įgūdžių, bet ir artimiau susipažinta su itališka virtuve.
Bendruomenės šventės metu dalyviai sužinojo apie Italijos kalėdinius papročius, kurie smarkiai skiriasi nuo įprastų Lietuvoje. Vaikams dovanas čia dalija ne Kalėdų senelis, o akloji Šventoji Liucija (Santa Lucia), kuri laikoma ypatinga šventąja ir šviesos nešėja. Pasakojama, kad Šventoji Liucija atneša dovanas naktį, o vaikai jas randa tik nubudę. Tačiau tam, kad būtų pasiruošta šventajai, vaikai kartu su šeimomis privalo suruošti maistą jos asiliukui – dažniausiai šieną arba avižas. Naktį prabudusieji įspėjami, kad Šventoji Liucija juos „nubaustų“ apakinimu – tai dar labiau skatina vaikus išlaukti ryto stebuklų.
Dalyviai drauge ruošėsi eisenai, simbolizuojančiai bendrystę ir šventės dvasią. Visi kartu rišo asiliukui šieną, mokėsi italų dainų ir ruošėsi žygiuoti su vietos gyventojais. Ši tradicija sujungė lietuvių ir italų kultūras, leisdama kiekvienam dalyviui pasijusti šio unikalaus renginio dalimi.
Vakare surengta viktorina apie Italijos kultūrą, istoriją ir tradicijas suteikė galimybę dalyviams ne tik praplėsti žinias, bet ir smagiai praleisti laiką drauge.
Trečioji diena: istorijos ir modernumo jungtis Milane
Paskutinė kelionės diena skirta Milanui – vienam garsiausių Italijos miestų. Aplankytos pagrindinės miesto vietos: Duomo katedra, Vittorio Emanuele II galerija, Sforcų pilis ir šiuolaikiškasis Garibaldžio rajonas su žaliuojančiu „Bosco Verticale“. Vėliau dalyviai lankėsi „Fondazione Prada“ galerijoje, kurioje susipažino su naujausiomis šiuolaikinio meno tendencijomis. Čia jaunuoliai turėjo galimybę atskleisti savo kūrybiškumą ir reflektuoti apie meno įtaką šiuolaikiniame pasaulyje. Galerija pasižymėjo įvairiomis unikaliomis instaliacijomis, įskaitant grojančių šlepečių orkestrą ir didžiulėmis musmirėmis įvietintas lubas, kurios suteikė neįprastą patirtį ir gilų įspūdį.
Pietų metu ne tik ragauta itališko maisto, bet ir dalintasi įspūdžiais apie kelionę. Atsisveikinant su naujais draugais suprantant, jog šis mobilumas padėjo ne tik pažinti kitą kultūrą, bet ir užmegzti nuoširdžius tarpkultūrinius ryšius.
Kodėl ši kelionė išliks atmintyje?
Kelionė į Italiją buvo daugiau nei pažintis su nauja šalimi. Ji atskleidė bendrystės, pagarbos tradicijoms ir kultūrinės įvairovės svarbą. Dalyvaudami įvairiose veiklose, dalyviai įgijo naujų įgūdžių, pasitikėjimo savimi ir suvokė, kad skirtingos tradicijos gali sujungti, o ne atskirti.
Ši patirtis įkvėpė gilintis ne tik į kitas kultūras, bet ir labiau pažinti bei puoselėti savo šalies paveldą. Tai dar kartą parodė, jog mokytis galima ne tik per pamokas, bet ir per tiesioginį dalyvavimą, drąsą bendrauti ir norą atrasti.
Projektas „Kultūrink“ finansuojamas Europos Sąjungos programos „Erasmus+“ pagal „KA-154 – Youth Participation Activitie“.
Ema Linkevičiūtė, Radviliškio rajono jaunimo klubo „Kultūros avilys“ narė