Renginio svečias Sigitas Senulis.

Pavartyčiuose – renginys apie savo kraštą ir jo praeitį

Pavartyčių kaimo bibliotekoje vyko renginys „Ar gerbiame savo kraštą ir jo praeitį?“. Jis buvo skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti.

Į renginį buvo pakviestas kraštietis (gimęs Velžių kaime ir šiuo metu ten gyvenantis) Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio vyriausiasis fondų saugotojas, ekskursijų gidas Sigitas Senulis.

Renginyje dalyvavo Pociūnėlių seniūnė, kultūros specialistė Pavartyčių skyriui Ingrida Gladkienė, Pavartyčių seniūnaitijos seniūnaitis Sigitas Mikutis, asociacijos Pavartyčių bendruomenė pirmininkė Irena Gvazdauskienė, UAB „Šeduvos avininkystė‘‘ direktorius Rimantas Kairys ir kiti šios įstaigos darbuotojai, Pavartyčių kaimo gyventojai.

Sigitas Senulis visiems susirinkusiesiems trumpai priminė Lietuvių tautos istoriją, jos praeitį, ryškias tautos asmenybes kaip Joną Basanavičių, kuris pirmininkavo Tarybai, 1918 metų vasario 16 dieną atkūrusiai Lietuvos nepriklausomybę, Antaną Smetoną ir kitus. Demonstravo skaidres žemėlapyje su archeologiniais objektais Radviliškio rajone ir radiniais.

Svečias plačiai pasakojo apie savo gimtosiose vietose, Velžių kaime, esantį Velžių piliakalnį. Velžių piliakalnis iškilęs pietinėje Arimaičių ežero pakrantėje, datuojamas 1 tūkstantmečiu-2 tūkstantmečio pradžia. Šis piliakalnis išsiskiria iš kitų piliakalnių tuo, kad turi priešpilį.

1968 metais Velžių piliakalnį tyrinėjo archeologas Julius Naudužas. Jame rasta lipdytos ir apžiestos keramikos, gyvulių kaulų ir šiek tiek kitų radinių. Išskirtinis radinys – sidabrinė antkaklė. Ji saugoma Šiaulių „Aušros“ muziejuje.

Padavimų, bylojimų apie šį piliakalnį yra užrašęs, vietovės grožį, jos senovę užfiksavęs ir etnografas, fotografas Balys Buračas.

Sigitas Senulis papasakojo ir apie Arimaičių ežerą. Per ežerą teka Daugyvenės intakas Ežerėlė. Patvenkus Ežerėlės aukštupį, pirminis Arimaičių ežeras susiliejo su Žirnio (Paežerių) ežeru. 1967 metais ežeras paskelbtas ornitologiniu draustiniu. Jo pusiasalyje atsidūrė Velžių piliakalnis.

Visi susirinkusieji turėjo galimybę gyvai pamatyti ir patyrinėti prie Arimaičių ežero paties Sigito Senulio rastą archeologinį radinį – titnaginį įrankį.

Svečias trumpai papasakojo ir apie Radviliškio, Šeduvos miestus. Prisiminė Šeduvos kraštotyros muziejų kūrusias šviesias asmenybes: Antaną Bukauską, Petrą Dūdėną, Stasį Sadauską. Gražių prisiminimų papasakojo apie Vytautą Šenauską, buvusį ilgametį Šeduvos kraštotyros muziejaus vedėją, atsidavusį savo krašto istorijai.

Renginiui baigiantis S. Senulis visiems priminė, jog kiekvienam žmogui pati brangiausia yra jo Tėvynė, tauta ir, žinoma, gimtoji kalba. Kol kalbėsime savo gimtąja kalba, lietuvių tauta visada išliks.

Renginyje skambėjo poetų Juditos Vaičiūnaitės ir Eugenijaus Matuzevičiaus eilės apie Lietuvą. Jas perskaitė bibliotekininkė Nijolė Bertulienė.

Pasibaigus renginiui S. Senuliui buvo padėkota ir padovanota kraštiečio Jono Martinaičio, gimusio Pavartyčių kaime, knyga „Auksinė vaikystė“. Knyga išleista Radviliškio viešosios bibliotekos iniciatyva. Šioje knygoje aprašytas Pavartyčių kaimo žmonių gyvenimo būdas tolimais 1905-1910 metais.

Nijolė Bertulienė, Pavartyčių filialo bibliotekininkė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE