NULL

Pavojai namuose, apie kuriuos dažnai nesusimąstome: kaip jų išvengti?

Daugeliui namai asocijuojasi su saugumu, tačiau net ir čia gali netrūkti nematomų pavojų sveikatai. Maža to, dažnai šiuos pavojus, to nežinodami, sukuriame patys. Nuo perteklinio buitinės chemijos naudojimo iki, atrodytų, visiškai nekalto aromatinių žvakių ar smilkalų deginimo – kokie veiksniai gali turėti neigiamos įtakos sveikai namų aplinkai?

Po remonto namuose – ne tik naujumo pojūtis

Pavojai namuose gali pasitikti vos į juos įsikėlus. Nors šviežiai įrengtų ar ką tik suremontuotų namų kvapas dažnam asocijuojasi su švara ir naujumu, tačiau šis pojūtis gali slėpti nemalonią tiesą. Daugybė statyboms ir remontui naudojamų medžiagų yra kenksmingos žmogaus sveikatai. Tokios medžiagos kaip statybiniai lakai, dažai, įvairūs skiedikliai, apšiltinimo putos dažnai yra itin lakios, o garuodamos į aplinką gali paskleisti daugybę toksiškų cheminių junginių – aromatinių angliavandenių, sunkiųjų metalų ir kt.

Kvėpuojant tokiomis medžiagomis užterštu oru galima pakenkti sveikatai. Be to, pavojingos ir statybų metu – pavyzdžiui, šlifuojant sienas ar pašalinant senus dažus, susidarančios dulkės. Dėl to pabaigus darbus patalpas reikėtų labai gerai išvėdinti ir išvalyti, o statybinių medžiagų likučius saugiai, pagal galiojančias taisykles, utilizuoti arba tinkamomis sąlygomis saugoti ne gyvenamosiose patalpose.

Maloniai kvepianti aplinka nebūtinai saugi

Savo namuose daugelis siekia sukurti jaukią atmosferą ir tam pasitelkia net tik interjero sprendimus, bet ir kvapus. Aromatinės žvakės, smilkalai, aerozoliniai oro gaivikliai – tai priemonės, kuriomis žmonės siekia užtikrinti, kad namai gaiviai kvepėtų. Tačiau naudojant jas į aplinką gali pasklisti ne tik malonus kvapas, bet ir pavojingos medžiagos, tokios kaip benzeno junginiai, aldehidai, fenoliai, ftalatai. Jos gali sukelti alergijas, kvėpavimo takų bei centrinės nervų sistemos sutrikimus ir net vėžinius susirgimus.

Norint, kad namuose pasitiktų malonus kvapas, reikėtų ieškoti kuo natūralesnių aromatą skleidžiančių priemonių. Be to, reikėtų nepamiršti, kad labai svarbus aspektas yra reguliarus patalpų vėdinimas, kai iš patalpų yra pašalinamas užterštas oras ir pakeičiamas švaresniu.

Švaros namuose kaina

Nematomi pavojai namuose gali būti susiję ir su buitinės chemijos naudojimu. Įvairūs plovikliai, valikliai, šveitikliai, purškikliai padeda namuose palaikyti švarą, tačiau taip pat gali sukelti ir problemų. Norvegijos Bergeno universiteto mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad ilgą laiką kasdien įkvepiant valymo priemonėse esančių cheminių medžiagų jų poveikis plaučiams gali prilygti 20 kasdien surūkomų cigarečių poveikiui.

Nors didelę dalį šio tyrimo dalyvių sudarė profesionalios valytojos, chemines valymo priemones dideliais kiekiais naudojančios kasdien, netinkamas buitinės chemijos naudojimas gali būti žalingas kiekvienam. Daugelio valiklių sudėtyje yra pavojingų junginių, kurie valikliui garuojant gali pasklisti patalpoje ir sukelti alergines reakcijas, sudirginti kvėpavimo takus bei odą, pakenkti įvairiems kūno organams. Ypač koncentruotos ir pavojingos gali būti orkaičių, vonios, tualeto ar vamzdynų valymo priemonės, todėl jas reikėtų naudoti nepiktnaudžiaujant ir tiksliai laikantis instrukcijų. Be to, taip pat verta atkreipti dėmesį į tokių produktų etiketes, rinktis kuo natūralesnius ir ekologiškesnius gaminius.

Patalpas ilgam užteršia cigarečių dūmai

Pavojų sveikatai kyla ir namuose, kuriuose rūkoma. Gerai žinoma, kad tabakui degant aukštoje temperatūroje išsiskiria dūmai, kuriuose degimo metu susiformuoja tūkstančiai sveikatai pavojingų medžiagų. Tarp jų – visiems gerai žinomos dervos, anglies monoksidas, šimtai kancerogenų. Kartu su dūmais šias kenksmingas medžiagas įkvepia ne tik pats rūkantysis, bet ir aplinkiniai. Maža to, cigarečių dūmai įsigeria į užuolaidas, kilimus, tapetus, baldų pamušalus, vaikų žaislus, įvairius daiktus. Tokiu būdu, kartu su dūmais nusėdusios kenksmingos medžiagos pavojų gali kelti daugelį metų.

Kuo ilgiau patalpose rūkoma, tuo daugiau kenksmingų medžiagų išlieka aplinkoje. Tokiu atveju gali nepadėti net ir patalpų vėdinimas, nes taip pasišalina tik pačios lakiausios medžiagos. Kitos nusėda ant įvairių paviršių ir tampa nematoma grėsme. Dėl to, jei žmogus nemeta rūkyti, svarbu sumažinti poveikį tiek sau, tiek aplinkiniams ir vengti rūkyti namuose arba bent pasirinkti bedūmius gaminius, kurie toksinių/žalingų medžiagų išskiria mažiau nei cigaretės.

Daugelis namus laikome savo tvirtove, tad verta pasistengti, kad ji būtų išties saugi ir apsaugota nuo nematomų grėsmių. Pavojaus suvokimas leidžia imtis reikiamų priemonių grėsmėms sumažinti. Tai gali būti tiek atidesnis naudojamų gaminių etikečių skaitymas, tiek atsakingesnis jų naudojimas ar žalingų įpročių atsisakymas.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE