Radviliškio ligoninės direktorė Danutė Povelauskienė įsitikinusi

Pokyčiai ligoninėje – tik į gerą

Aušra LAURINKIENĖ

Pastaruoju metu Radviliškio rajone vis dažniau girdimi nuogąstavimai dėl pokyčių Radviliškio ligoninėje. Į „Radviliškio naujienų“ redakciją besikreipiantys gyventojai sako nerimaujantys, kad vieną dieną ligoninės durys bus užvertos, o sutrikus sveikatai teks kreiptis į Šiaulių medikus.

Tačiau Radviliškio ligoninės vadovė Danutė Povelauskienė tikina, kad nerimauti nėra ko: „Pokyčius skatina dabartinė demografinė padėtis. Vienos paslaugos siaurėja, kitos – plečiasi, tačiau ligoninė tikrai dirbs ir toliau, teikdama kvalifikuotą pagalbą ne tik mūsų, bet ir kitų rajonų gyventojams“.

Struktūros pokyčius priima pozityviai

Jau rašėme, kad vienas iš daugiausiai diskusijų sukėlusių pokyčių – naikinamas Radviliškio ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyrius. Skyriuje, kuriame dirba 19 žmonių, 2013 metais gimdė 264 moterys, 2014 metais – dešimčia mažiau, o 2015 metais iki lapkričio čia gimė vos 207 naujagimiai. Būtent dėl per mažo gimdyvių skaičiaus Šiaulių teritorinė ligonių kasa Radviliškio ligoninei nebeskiria lėšų už priimtus gimdymus, tad neliko kitos išeities, kaip tik skyrių uždaryti.

Radviliškio ligoninės vadovė Danutė Povelauskienė struktūros pokyčius priima pozityviai. Direktorė sako jau seniai kalbėjusi apie tai, kad per menkas gimdyvių skaičius neleis išlaikyti galimybės gimdyti Radviliškio ligoninėje, o tam, kad gimdymai ligoninei teiktų finansinę naudą, čia jų per metus turėtų būti ne mažiau kaip trys šimtai: Kadangi rajono moterys nenori čia gimdyti, skyrių tenka uždaryti, tačiau tai nereiškia, kad į mus negalės kreiptis nėščios pacientės. Gydytojai dirbs iki 16 valandos, o vėliau pagalbą teiks ir budintis gydytojas. Prireikus suteikiama ir stacionarinė pagalba, dėl ginekologinių sutrikimų taikomas ir operacinis gydymas. Ir toliau čia dirbs visi tie patys gydytojai. Mus palieka tik viena gydytoja, dėl to mes didelės problemos nematome. Reikia kalbėti ir apie saugumą. Įsivaizduokite, jei naujagimiui po gimdymo reikia reanimacinės priežiūros? Juk jei dėl naujagimio ar gimdyvės sveikatos kyla problemų, mes kviečiame reanimobilį ir vežame į Šiaulius. Taip gaištamas ir brangus laikas, gali būti ir pasekmių… Tad priimtas sprendimas uždaryti skyrių ne tik ekonomiškai naudingas ligoninei, bet tai turės įtakos ir pacientų saugumui. Juk paslaugos turi būti teikiamos ten, kur yra visa kvalifikuota pagalba: pradedant naujagimių reanimacija, intensyvia terapija, stebėjimais ir sekimais. Juk tokias paslaugas turi teikti naujagimių gydytojai, reanimatologai, o ne apylinkės pediatrai…

Svarbu galvoti ir apie kvalifikaciją

D. Povelauskienė sako nesuprantanti kilusio erzelio: „Juk visa reikiama pagalba bus teikiama. Tik nebepriimsime gimdymų, kurių ir taip buvo vos vienas per dvi dienas. Kai kurie gyventojai motyvuoja, kad nebus teikiamos paslaugos, tačiau tai anaiptol ne tiesa. Juk reikia galvoti ir apie medikų kvalifikaciją. Jeigu per kelias dienas priimamas vos vienas naujagimis, tai akušeriai ir kiti specialistai, savaime suprantama, darbo neturi pernelyg daug“.

Kaip priešingą pavyzdį ir galimybę plėtrai ligoninės vadovė pateikia Chirurgijos skyrių: „Nors mūsų ligoninė per kai kurias paslaugas ir susiaurėja, yra didelės galimybės išsiplėsti. Juk čia, į Radviliškį, atvyksta operuotis ne tik mūsų rajono, bet ir visos šalies, didmiesčių gyventojai. Pati puikiausia gyva reklama – galiūnas Žydrūnas Savickas, kuris būtent čia, Radviliškyje, o ne Kauno klinikose operavosi peties sąnarį“.

D. Povelauskienė sako, kad būtent šio skyriaus specialistai atlieka daugybę kelio, klubo, raiščių operacijų: „Neabejojame, kad nauja sterilizacinė leis išlaikyti operacinėse didelį aktyvumą. Jei dabar tam, kad rajono ligoninėje išliktų Chirurgijos skyrius, čia per metus turi būti atliekama ne mažiau kaip keturi šimtai didžiųjų operacijų, tai mūsų specialistai jų atlieka net tūkstantį tris šimtus. Ypač daug gerų žodžių nusipelnė mūsų ortopedai, kurie ir ilguosius kaulus operuoja, ir sąnarius keičia. Tad šie skaičiai – puikus pavyzdys pamąstymui. Jeigu mūsų chirurgai per keletą dienų atliktų tik vieną operaciją, kažin, ar iš visos šalies čia plūstų operuotis pacientai. Ir apie gimdymus reikėtų mąstyti šitaip“.

Dantis protezuos privačios įstaigos

Antras sprendimas, neraminantis daugiausia garbaus amžiaus rajono gyventojus, – tai naikinamas ligoninės Dantų protezavimo skyrius. Tačiau ir čia nerimauti išties nėra dėl ko, nes šią funkciją perėmė privatūs verslininkai. Radviliškio ligoninėje šis skyrius dirbo nuostolingai, todėl būtent ši priežastis paskatino priimti tokį sprendimą.Tiesa, dėl uždaryto skyriaus žmonės tikrai nepatirs jokių nepatogumų. Ir pati ligoninės vadovė, ir rajono valdžia įsitikinusi, kad įstaiga šioje vietoje tik laimės – už išnuomotas patalpas gaus pinigų.

Ne paslaptis, kad protezavimo paslaugą ir dabar Radviliškio rajono žmonės dažniausiai renkasi privačiose įstaigose, nes ligonių kasos, sudariusios sutartis su tokiomis įstaigomis, apmoka už šias paslaugas. „Dantų protezavimas nėra tipiška ligoninės paslauga. Šiuo klausimu daug kalbėta ir diskutuota. Juk gyventojams nesvarbu, kad teiks šias paslaugas. Svarbiausia, kad jos bus suteikiamos ir toliau. Kiekviena privati įstaiga, net nesudariusi sutarties su Šiaulių teritorine ligonių kasa, sutvarkiusi dokumentus ir suprotezavusi pensinio amžiaus žmonėms dantis, iš ligonių kasos gauna pinigus“, – aiškina D. Povelauskienė.

Anot ligoninės vadovės, tas paslaugas, kurias iki šiol nemokamai teikė ligoninės Dantų protezavimo skyrius, nemokamai teikia ir privatūs kabinetai, todėl gyventojai tikrai nenukentės.

Vaikai neliks be priežiūros

Trečiasis nerimą sukėlęs pokytis Radviliškio ligoninėje – tai uždaromas Vaikų skyrius. Tiesa, nors skyriaus ir nebelieka, Radviliškio ligoninės direktorė D. Povelauskienė žada, kad rajono vaikučiai be medikų priežiūros neliks: „Tikrai nebus taip, kad nelikus vaikų skyriaus stacionaro, mažiesiems nebus suteikiama būtinoji pagalba. Atvykus į priėmimą ji bus suteikta, nes čia budi ir vaikų daktarai, ir šeimos gydytojai, ir reanimatologai. Juk jei kyla kokia rimtesnė problema, vis tiek pacientus vežame į Šiaulių intensyvios terapijos skyrių“.

Kalbėdamas apie struktūros pokyčius Radviliškio ligoninėje, priežasčių kelti paniką nemato ir rajono vadovas Antanas Čepononis: „Tai, kas įvyko dabar, po paskutinio rajono Tarybos posėdžio, kai buvo nuspręsta uždaryti Akušerijos-ginekologijos, Dantų protezavimo ir Vaikų skyrius, neturi įtakos rajono gyventojų sveikatos saugumui. Tikrai niekas nesikeičia, nes visos šios paslaugos, kurios buvo teikiamos čia, Radviliškyje, yra teikiamos Respublikinėje Šiaulių ligoninėje arba privačiuose odontologų kabinetuose. Galiu užtikrinti, kad visiems gyventojams reikalingos paslaugos bus teikiamos ir tikiuosi, kad netgi geresnės“.

Pokyčių reikalauja demografinė situacija

Ir rajono vadovas, ir ligoninės direktorė vieningai sako, kad pokyčiai ligoninėje daromi dėl dabartinės demografinės padėties.

Garbingo amžiaus žmonių vis daugėja. Naujagimių ir vaikų – mažėja. Daugėja ir lėtinių ligų. Tad, galvodami apie naujas paslaugas, galime kalbėti apie slaugos ir palaikomojo gydymo plėtrą, geriatrijos paslaugas – garbingo amžiaus žmonių, kurie serga lėtinėmis ligomis, gydymą. Natūralu, kad vienos paslaugos traukiasi, o kitos – plečiasi. Galvojame apie terapinio profilio plėtrą arba, kaip numatyta sveikatos reformos ketvirtajame restruktūrizacijos etape, – Geriatrijos skyrių. Aš manau, kad ši ligoninė turi perspektyvą“, – įsitikinusi D. Povelauskienė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE