Prasidėjus žiemai padidėja traumų rizika. Kaip save apsaugoti?
Kasmet atšalus orams labai padidėja traumų paslydus pavojus. Iš pirmo žvilgsnio malonūs pasivaikščiojimai lauke gali baigtis ne itin maloniai – nuo traumų neapsaugotas nė vienas. Tačiau, kaip bent jau sumažinti jų riziką ir į ką vertėtų atkreipti dėmesį, įvykus nelaimingam atsitikimui?
Traumos paslydus. Ką daryti?
Patyrus traumą, negalima judinti sužalotos rankos ar kojos. Susižalojus koją, venkite ja remtis ir bandyti eiti, nes gali atsirasti sunkesni raiščių ir sąnarių sužeidimai ar net pasislinkti lūžę kaulai.
„Nenustatinėk“ diagnozės savarankiškai. Visais atvejais būtina išsami gydytojo apžiūra, nes tik jis gali įvertinti traumos pobūdį ir paskirti reikiamą gydymą. Jei gydymo įstaigos negalite pasiekti pats ar padedant artimiesiems – kvieskite greitąją pagalbą.
Jokiu būdu nesistenkite pats sugrąžinti išnarinto sąnario į vietą.
Jei pasitempėte raiščius ar sausgysles, geriausia priemonė – šalčio procedūros. Po traumos praėjus 3–4 paroms gali padėti ir šildymo procedūros, tačiau nepamirškite, kad taikomos anksčiau jos veikiau pablogins situaciją.
Norint apsisaugoti nuo sužalojimų paslydus, reikia žinoti kelias paprastas, bet veiksmingas taisykles:
-
Neskubėkite – eikite lėtais ir mažais žingsneliais.
-
Avėkite žieminius batus, pagamintus iš šilumą izoliuojančios medžiagos, su guminiais, neslystančiais padais arba specialiais protektoriais, kurie didina sukibimo jėgą.
-
Atidžiai stebėkite grindinį po kojomis. Netgi gerai nuvalytas ir pabarstytas grindinys gali būti itin pavojingas dėl nuolat kintančių oro sąlygų.
-
Eidamas slidžiu keliu ar kelkraščiu, pasistenkite rankose nenešti sunkių nešulių, nes taip bus sunkiau balansuoti. Laisvos rankos padės išlaikyti pusiausvyrą, todėl šaltuoju metu laiku verčiau nešiokite kuprinę.
-
Įėjęs į pastatą nusikratykite sniegą nuo drabužių ir batų bei nepamirškite, kad grindys gali būti šlapios, todėl ir čia eik atsargiai.
-
Saulėtą dieną užsidėkite akinius nuo saulės – jie padės geriau matyti slidžius paviršius ir išvengti nelaimės.
-
Vyresniems žmonėms traumų riziką sumažintų pagalbinės priemonės: metaliniai neslystantys antgaliai, dedami ant lazdelės, kurių galima įsigyti ir vaistinėse, vaikštynės ir pan.
Žiema – ir džiaugsmo, ir pavojų kupinas metas. Nepraraskite budrumo ir saugokite save!
Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuro informacija