Prie vėjo malūno atgimė istorinio mūšio akimirkos
Aušra LAURINKIENĖ
Praėjusį savaitgalį Radviliškio gyventojų ir svečių dėmesį kaustė gatvėmis žygiavę ginkluoti grenadieriai, žvengiantys žirgai ir riedančiame šarvuotyje sėdėjusios iškilmingai apsirengusios damos. Tai – ne teatro aktorių pasirodymas, o net metus planuoto renginio dalis.
Miesto senosiose kapinėse pagerbus žuvusius savanorius, išskirtinė karių ir naktinio žygio „Pergalių ir kovų keliais“ dalyvių eisena patraukė prie istorinio Radviliškio vėjo malūno, kur antrą kartą Lietuvos istorijoje, po ketverių metų pertraukos, atgimė Nepriklausomybės kovų su bermontininkais akimirkos. Taip Radviliškyje paminėta viena iš svarbiausių mūsų tautos kovų už Nepriklausomybę – prieš 95-erius metus šiame krašte vykęs pergalingas Lietuvos kariuomenės mūšis su bermontininkais.
Pagerbti žuvę savanoriai
Iškilminga gatvėmis žygiavusi eiseina pirmiausia patraukė į senąsias miesto kapines, kuriose prie Savanorių paminklo pagerbti vienoje iš svarbiausių tautos kovų žuvę aštuoniolikamečiai Jonas Jaraminas ir Gracijonas Sakalauskas. Ant tylos minute pagerbtų jaunųjų karių kapo padėta gėlių puokštė, uždegtos žvakutės. Kapinėse nuaidėjo ir trys salvės: už žuvusius savanorius, už Radviliškio pergalę ir už Tėvynę Lietuvą.
Garbūs svečiai: Seimo narys Vytautas Juozapaitis, sausumos pajėgų vadas generolas majoras Almantas Leika, rajono Savivaldybės meras Darius Brazys ir jo pavaduotojas Kazimieras Augulis, negailėjo gerų žodžių čia atgulusiems jaunuoliams. Nors nėra žinomi tikslūs Lietuvos kariuomenės nuostoliai, spėjama, kad Radviliškio rajone palaidota apie tris dešimtis karių.
Atlikusi garbingą pareigą, visa renginio delegacija patraukė prie istorinio vėjo malūno, prie kurio prasidėjo pati svarbiausia renginių dalis – mūšio rekonstrukcija. Renginio organizatorių teigimu, tai – itin svarbu. Nes Radviliškio vardas kovų už Lietuvos Nepriklausomybę istorijoje įrašytas aukso raidėmis, juk jo paėmimas ir pulkininko Pavelo Bermonto grupių nugalėjimas šalies laisvei turėjo milžinišką reikšmę. Tuomet net patys bermontininkai stebėjosi Lietuvos kariuomenės narsumu, pranokusiu ir pačius kazokus.
Rezultatai pranoko lūkesčius
Aidėję šūviai, riksmai, ginklų žvangesys, granatų sprogimai, liepsnos ir žemėn kritę kariai – itin detalus mūšio su bermontininkais atkūrimas. Lietuvos kariai vėl „susikovė“ su jungtine rusų-vokiečių kariuomene ir, aidint audringiems gausiai susirinkusių žiūrovų aplodismentams, šventė skambią pergalę.
Abejingo šiam renginiui neliko nė vieno – nors tikro karo dvasią perteikti itin sunku, organizatorių darbas ir dalyvių aktoriniai sugebėjimai pranoko lūkesčius: tądien daugelis pasijuto lyg tikrame mūšio lauke.
Radviliškietė Jadvyga Ramoškienė po renginio sunkiai tvardydama emocijas džiaugėsi: „Man viskas labai patiko. Šventė išties įspūdinga. Labiausiai patiko šaudymai. Iš tikrųjų kaip karas atrodė. Išsigandau net. Atrodo, lyg viskas iš filmo apie karą“.
Teigiamai atsiliepė ir pats kovų dalyvis – Lenkijos klubo atstovas Kšyštofas, kuris pasakojo, kad su klubu nuolat lankosi mūšių rekonstrukcijose, tačiau Lietuvoje svečiuojasi pirmąkart: „Esame maloniai nustebinti. Jau penkerius metus užsiimame šia veikla ir galima pasakyti, kad čia, Lietuvoje, mus pasitiko puiki ir atmosfera, ir mūšio rekonstrukcijos scenarijus. Labai malonu čia būti“.
Renginys sužavėjo ir Seimo narį profesorių Vytautą Juozapaitį: „Įspūdžiai tiesiog pritrenkiantys. Labai gražu ir džiaugiuosi, kad susirinko tiek žiūrovų. Šiandien, sveikindamas žygeivius, prisiminiau tuos žalius žmogeliukus, kurie yra telkiami ne Lietuvoje, tačiau visi suvokiame, kad tas pavojus yra realus. Todėl tos kovinės dvasios demonstravimas ir savęs išbandymas tokiose inscenizacijose yra labai gera pamoka ir treniruotė“.
„Žaidimas“, įkvėpsiantis jaunimą
Radviliškio rajono savivaldybės meras Darius Brazys sako, kad tai – neeilinė diena Radviliškyje: „Ji svarbi ne tik mūsų miestui, rajonui, bet ir visai šaliai. Prieš 95-erius metus Lietuvos karių pasiekta pergalė prieš bermontininkus – didelis žingsnis mūsų laisvės, Nepriklausomybės keliu. Būtų gerai, kad ir žygio dalyviai, ir žiūrovai šiandien išgirstų ir pamatytų minčių dalį įsidėtų į širdis ir taip stiprintų savo istoriją bei Lietuvos Nepriklausomybę“.
Kad tokie renginiai itin svarbūs, pritaria ir Radviliškio rajono vicemeras Kazimieras Augulis: „Šventė pavyko. Aš visada sakau, kad be praeities nebus ir ateities. Šiandien pamatėme viską, kaip buvo toje vietoje, kurioje viskas vyko. Man atrodo, kad žiūrovai dabar gali įsivaizduoti, kokiomis sąlygomis reikėjo kariauti. Šis „žaidimas“, tikiu, įkvėps jaunimą, kuris supras, jog reikia stovėti ne tik už save, bet ir už Tėvynę, jos laisvę“.
Interaktyvus būdas gyventojams pristatyti šalies istoriją
Renginyje greta senojo Radviliškio malūno dalyvavo karo istorijos rekonstruktorių klubai iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, kitų šalių. Renginio organizatoriai teigia, kad Radviliškio mūšio su bermontininkais atkūrimas – interaktyvus būdas gyventojams pristatyti šalies istoriją, o tuo pačiu – ir itin kruopštaus darbo reikalaujantis procesas.
„Tai – vienas iš įdomiausių mūsų renginių. Drąsiai galima sakyti, kad ir stambiausias šalyje. Mums labai smagu, kad turime progą rekonstruoti būtent Lietuvos kariuomenę, kas visiems yra aktualu ir brangu. Tai yra ne tik domėjimasis šalies istorija, bet ir interaktyvus būdas gyventojams ją pristatyti“, – „Radviliškio naujienoms“ sako klubo „Grenadierius“ atstovas Daivis Zabulionis.
Pašnekovo teigimu, karinė-istorinė rekonstrukcija yra hobis, vienijantis tuos, kuriems įdomi praeityje vykusių karų istorija, kurie nori daugiau sužinoti ir pajusti tai, ką jautė vieno ar kito periodo kariai, kokias uniformas nešiojo, kokia buvo jų ginkluotė, kaip atrodė jų buitis: „Bendraujame su panašaus pobūdžio kitų šalių klubais, ne kartą dalyvavome įvairiuose renginiuose užsienyje. Esame bendraminčiai ir draugai, todėl rekonstrukcija mums – ir įdomus hobis, ir proga pabūti su gerais draugais“.
Kad renginys pavyko sklandžiai, tikina ir Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų oro gynybos bataliono vyr. puskarininkis Alvydas Tamošiūnas: „Lyginant su rekonstrukcija, organizuota prieš ketverius metus toje pačioje vietoje, šiemet renginys tapo patrauklesnis ir įdomesnis – naudota kavalerija, žirgai, šarvuotis“.
Vyko įvairūs renginiai
Sukakčiai paminėti skirta ne tik ši išskirtinė mūšio rekonstrukcija. Visą dieną Radviliškyje vyko įvairūs renginiai: kultūros centre rengtas seminaras „Radviliškio duoklė Lietuvai“, aukotos šv. Mišios už mūšyje žuvusius, atidaryta fotografijų paroda „Misija įvykdyta Radviliškyje“, o po atkurtų kovų startavo ir naktinio žygio „Pegalių ir kovų keliais“ dalyviai, pagal galimybes pasirinkę jiems patraukliausią distanciją.
Antrą kartą Lietuvos istorijoje, po ketverių metų pertraukos, atgimusios Nepriklausomybės kovų su bermontininkais akimirkos – itin tikroviškas vaizdas.
Iškilmingai apsirengusios damos taip pat atliko vaidmenį mūšio rekonstrukcijoje.
Aidėję šūviai mūšio lauke leido pasijusti it tikrame kare.
Radviliškio rajono savivaldybės meras Darius Brazys tiki, kad tokie renginiai padės jaunimui suprasti kovos už laisvę prasmę.
Čia pat buvo operuojamas ir sužeistas „karys“.
Istorinė rekonstrukcija – hobis, vienijantis tuos, kurie nori daugiau sužinoti ir pajusti tai, ką jautė kariai, kokias uniformas nešiojo, kokia buvo jų ginkluotė, kaip atrodė jų buitis.
Pirmąkart šio mūšio rekonstrukcijai pasitelkti ir žirgai.
Eisena miesto gatvėmis traukė daugelio praeivių akis.
Ant žuvusiųjų kapo padėta gėlių puokštė.
Seimo narys profesorius Vytautas Juozapaitis „Radviliškio naujienoms“ sakė esąs sužavėtas tokio renginio.
Susirinkusieji negailėjo aplodismentų daugiau kaip 60 karių, dalyvavusių mūšio rekonstrukcijoje.
Kovos atkūrime dalyvavo karo istorijos rekonstruktorių klubai iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, kitų šalių.
Klubo „Grenadierius“ atstovas Daivis Zabulionis sako, kad istorinė rekonstrukcija yra hobis, vienijantis tuos, kuriems įdomi praeityje vykusių karų istorija.
Autorės nuotr.