NULL

Psichoterapija ir jos tipai

Psichoterapeutai savo praktikoje naudoja bent kelis skirtingus psichoterapijos tipus, kaip ir psichologai naudoja ne vieną metodiką. Dažnai jie specializuojasi darbui su kuriuo nors vienu iš šių tipų, tačiau taip pat yra įprasta, kad psichoterapeutas gebės pritaikyti ir kitus terapijos tipus. Viskas atsiremia į specialisto kompetencijas, prioritetus ir poreikį žmogaus, kuris lanko terapiją.

Reikėtų pažymėti, kad net jei psichoterapeutai taikys tą patį terapijos tipą, jų sesijos gali reikšmingai skirtis, nes didelę įtaką pačių sesijų eigai ir jų kokybei turi patys psichoterapeutai: jų asmenybės, patirtis, įgūdžiai labai įtakoja jų eigą. Nepaisant to, psichoterapijos tipai apibrėžia tam tikrus rėmus, kuriuose psichoterapeutas veda sesijas. Galima išskirti keturis dažniausiai taikomus psichoterapijos tipus:

Kognityvinė elgesio terapija. Tai yra terapijos tipas, kuris visų pirmiausia siekia identifikuoti mąstymo ir elgesio šablonus, kurie terapijoje dalyvaujančiam asmeniui yra neveiksmingi arba žalingi. Identifikavus tokius šablonus, stengiamasi juos pakeisti naujais, produktyvesniais ir sveikesniais elgesio modeliais, kuriuos skatinama naudoti už terapijos ribų, tarp sesijų. Kognityvinė elgesio terapija padeda spręsti konkrečias problemas bei siūlo konkrečius jų sprendimo būdus.

Šis terapijos tipas gali būti naudojamas įvairiems sutrikimams gydyti, jei manoma, kad jų šaltinis yra netinkami mąstymo ar elgesio šablonai. Pavyzdžiui, jei manoma, kad depresija ar nerimo sutrikimas kyla dėl neigiamų minčių ar tam tikrų elgesio formų, kognityvinę elgesio terapiją taikantis psichoterapeutas sieks identifikuoti šiuos mąstymo ar elgesio modulius ir padės surasti produktyvesnę jų alternatyvą.

Dialektinė elgesio terapija. Tai yra viena iš konkrečių kognityvinės elgesio terapijos formų, kurios tikslas yra padėti žmogui geriau valdyti savo emocijas. Ji dažniausiai taikoma tais atvejais, kai žmogų kankina mintys apie savižudybę, smarkūs nuotaikų svyravimai ar ribiniai asmenybės sutrikimai. Tokioje terapijoje siekiama suteikti žmogui gebėjimų prisiimti atsakomybę pakeisti žalingo elgesio formas.

Psichodinaminė terapija. Ši terapija remiasi idėja, kad mūsų elgesys ir psichinė savijauta yra labiausiai įtakojama vaikystės patirčių ir besikartojančių minčių ar jausmų, kurie yra pasąmoniniai. Psichodinaminėje terapijoje siekiama identifikuoti ir sąmoningai suvokti šiuos kertinius pasąmonės momentus ir atitinkamai juos pakoreguoti.

Psichoanalizė. Tai yra viena iš intensyviausių psichoterapijos formų, reikalaujanti labai dažno ir intensyvaus darbo sesijose (jos turi vykti bent tris-keturis kartus per savaitę). Psichoanalizės metu išskirtinis dėmesys skiriamas žmogaus pasąmonei, todėl analizuojamos vaikystės patirtys, sapnai, kiti gilūs psichiniai procesai.

Tai yra dažniausiai naudojami, bet tikrai ne vieninteliai terapijos tipai. Praktikoje yra taikoma ir daugiau terapijų, pavyzdžiui gyvūnų terapija ar meno terapija. Taip pat galima išskirti individualias ir grupines terapijas, kurių specifika taip pat skiriasi.

Nesvarbu ar jums reikalinga psichologo ar psichoterapeuto pagalba, bet jei pas specialistą lankotės privačiai ir tokia galimybė yra, prieš išsirenkant terapeutą rekomenduojama detaliau susipažinti su jų praktikoje naudojamos psichoterapijos tipu, kuris turėtų būti identifikuotas specialisto interneto puslapyje ar skelbime. Tai leis geriau suprasti, ko galite tikėtis jau pirmos sesijos metu. Tai taip pat leis jums geriau įvertinti psichoterapeuto tinkamumą jums ir jūsų problemai spręsti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE